Գուրգեն Խաչատրյանին առաջադրված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն է 04/30/2020   17:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը հրատապ հաղորդագրություն է տարածել, որում ասվում է.
«Երեկ, ապրիլի 29-ին, Գուրգեն Խաչատրյանը ստացել է ծանուցագիր քննչական մարմին ներկայանալու համար: Ծանուցագիրը ստանալիս և ապա փաստաբանի գրավոր դիմումի համաձայն Գուրգեն Խաչատրյանը նշել է, որ կներկայանա մի քանի ժամից՝ հարգելի պատճառով։ Սակայն երեկոյան փաստացի դատարան է մուտքագրվել Գուրգեն Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդություն, ինչի մասին փաստաբանական խումբը տեղեկացել է քննիչից։ Փաստաբանները ստանալով մի քանի հատորից բաղկացած նյութերը ողջամիտ ժամանակ են խնդրել դրանց ծանոթանալու և պաշտպանությունը պատշաճ կազմակերպելու համար: Սակայն, փաստորեն չսպասելով նիստին, այսօր արդեն սկսել են լայնածավալ քննչական գործողություններ, ինչի իրավականության մասով հայտնում ենք մեր անհանգստությունը։
Անհրաժեշտ ենք համարում արձանագրել, որ Գուրգեն Խաչատրյանին արդեն իսկ առաջադրված եղել է մեղադրանք և որպես խափանման միջոց ընտրվել էր ստորագրությունը չհեռանալու մասին: Այժմ մեղադրանքը փոփոխվել է և ավելացվել է որևէ քննադատության չդիմացող դրվագով: Ըստ նոր մեղադրանքի՝ Գուրգեն Խաչատրյանը աջակցել է կաշառք ստանալուն, այնինչ և գործի նյութերից և պարզաբանումներից հստակ երևում է, որ մեղադրանքում նշված գումարը փոխառություն է, փոխառության պայմանագիրը դեռ գործում է և պետք է վերադարձվի ժամկետի ավարտին: Հավելյալ տեղեկատվություն չենք ներկայացնի նախաքննական գաղտնիքը պահպանելու պահանջով պայմանավորված։
Անժրաժեշտ ենք համարում մատնանշել, որ նշված մեղադրանքը պետության կողմից ազատ տնտեսական գործունեության և մարդու անձնական կյանքի կոպիտ միջամտություն է: Հաշվի առնելով ՀՀ Կառավարության կողմից նախօրեին հնչեցված պաշտոնական հայտարարությունները (Վարչապետի խոսնակի գրառումները)՝ նշված գործընթացը դիտարկում ենք բացառապես ունեզրկման, սեփականության հարակդիր վերաբաշխման լույսի ներքո: Փաստացի պետք է արձանագրենք, որ Խաչատրյանների ընտանիքի հանդեպ գործողությունները, Գագիկ և Կարեն Խաչատրյաններին անազատության մեջ պահելը «պատանդի» կարգավիճակով ոչ թե ձեռնարկված միջոցներ են քրեական գործի քննությունն արդյունավետ իրականացնելու, քննությունից թաքնվելը կախելու կամ անձանց պատշաճ վարքագիծն այլ կերպ ապահովելու համար, այլ ոչ իրավաչափգործողություններ են շահադիտական նկատառումներով։
Հիշեցնենք` որ դեռ ապրիլի 28-ին Գուրգեն Խաչատրյանը հաղորդել էր, որ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ և անուղղակի (այդ թվում հանդիպումների ժամանակ) պահանջ է դրվել իր առջև՝ հանրային ճնշումներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը։ Նա նաև տեղեկացրել էր, որ չհամաձայնվելու դեպքում հստակ հայտնել են, որ կարճ ժամկետում իրեն մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ և կալանավորելու, որին հետևելու է նույնաբնույթ գործողությունների իրականցումը եղբոր, ընտանիքի այլ անդամների, ազգականների, մտերիմնեի, ինչպես նաև առնչվող այլ անձանց նկատմամբ։ Եվ քանի որ, ըստ հաղորդագրության, Գուրգեն Խաչատրյանը հրաժարվել է ընդունել իրեն առաջադրված վերջնագրերը, այս գործողությունները ավելի քան սպասելի կարելի է համարել։

Адвокаты назвали обвинение против Гургена Хачатряна грубым вмешательством в свободную экономическую деятельность и личную жизнь со стороны государства 04/30/2020   17:44  |  Лента новостей
Группа адвокатов семьи Хачатрянов выступила со срочным заявлением. В заявлении сообщается, что накануне, 29 апреля, соучредитель группы компаний «Галакси», председатель совета директоров компании Ucom Гурген Хачатрян получил повестку о явке в следственный орган.
Отмечается, что при получении повестки, а затем в соответствии с письменным заявлением Гурген Хачатрян указал, что явится в течение нескольких часов, сославшись на уважительную причину.
“Однако вечером фактически в суд поступило ходатайство об аресте Гургена Хачатряна, о чем команда адвокатов узнала от следователей. Адвокаты, получив несколько томов материалов, попросили предоставить им разумный срок на ознакомление с ними и  для надлежащей организации защиты”, - говорится в заявлении.
Однако, как отмечается в заявлении, не дожидаясь фактически заседания, сегодня уже были начаты масштабные следственные действия. По поводу их законности адвокаты выражают обеспокоенность.
“Считаем необходимым констатировать, что Гургену Хачатряну уже предъявили обвинение и в отношении него была избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Теперь же ему изменили и дополнили обвинение по какому-то эпизоду, который не выдерживает критики. Согласно новому обвинению, Гурген Хачатрян содействовал получению взятки, в то время, как и из материалов дела, и из разъяснений четко следует, что указанная в обвинении сумма – заём, договор о займе еще действует и сумма должна быть возвращена по истечении срока. Иных сведений мы не представим ввиду соблюдения требований тайны следствия”, - отмечается в заявлении.
Адвокаты сочли необходимым указать, что упомянутое обвинение является грубым вмешательством в свободную экономическую деятельность и личную жизнь человека со стороны государства.
“С учетом озвученных накануне правительством официальных заявлений(записи пресс-секретаря премьер-министра) указанный процесс рассматриваем в свете экспроприации имущества, принудительного перераспределения собственности. Фактически должны констатировать, что действия в отношении семьи Хачатрянов, содержание под стражей Гагика и Карена Хачатряна в качестве “заложника” - не принятые меры по проведению эффективного расследования уголовного дела, пресечению попытки скрыться от следствия или обеспечения надлежащего поведения лиц иным способом, а неправомерные действия с корыстными целями.
Напомним, еще 28 апреля Гурген Хачатрян сообщил, что на уровне высокопоставленных лиц страны прямо и косвенно (в том числе во время встреч) ему было предъявлено требование отчуждить компанию Ucom на основе невыгодного предложения, сопровождаемого общественным давлением.
Он также сообщил, что в случае несогласия, четко заявили, что в краткосрочной перспективе они обвинят его в совершении особо тяжкого преступления и арестуют.
“Аналогичные действия будут применены также в отношении моего брата, остальных членов семьи, родственников, близких и других приближенных лиц”, - заявил он.