ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանն Ալեքսանդր Ազարյանի դեմ ինքնագլուխ դիմում չէր ներկայացնի.փաստաբան 04/28/2020   17:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցվել է ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հաղորդման հիման վրա: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ վարույթ հարուցելու որոշումը զուրկ է իրավական որոշակիությունից և բովանդակությունից. նախ մեջբերում է կատարվել հաղորդումից, թե քրեական գործը ե՞րբ է հարուցվել եւ որ մարմնի կողմից, ինչի հետ, բնական է, որ դատավոր Ազարյանը ոչ մի կապ չունի, ապա օրենքի անտեղի մեջբերումներ։ Որոշումը եզրահանգում որպես այդպիսիք չունի, որտեղ պետք է նշված լիներ, թե Ալեքսանդր Ազարյանի ո՞ր արարքը վարքագծի ո՞ր կանոնն է խախտել։
Փաստաբանը տեղեկացրեց, որ միջնորդությամբ դիմել է նախարարին՝ խնդրելով պարզաբանել որոշումը՝ ի վերջո Ալեքսանդր Ազարյանի ո՞ր արարքն ի՞նչն է խախտել:
«Մինչև այդ պատասխանը չստանանք, մենք ենթադրությունների դաշտում ենք, թե ինչու են հարուցել: Ես իրավական, ֆորմալ կողմն եմ ասում, իսկ իրական շարժառիթները պարզ են, ոչ ոք միամիտ երեխա չէ կամ չենք վախենա ասել: Իհարկե՝ Ալեքսանդր Ազարյանից վրեժխնդիր են լինում Ռոբերտ Քոչարյանին ազատ արձակելու որոշումը կայացնելու համար: Ըստ իս՝ այդ որոշումը հեղափոխության, իշխանափոխության մեծագույն նվաճումն էր: Դրանից մեծ նվաճում չունենք: Եղավ մի պահ Հայաստանում, որ գործադիր իշխանությունն ակնհայտ ուզում է մի անձի հետապնդել, կալանավորել, իսկ դատականը չի համաձայնվում:
Պատմական իրադարձություն է Հայաստանի համար: Նման բան երբևէ չի եղել Հայաստանում: Ամպագոռգոռ լոզունգներից, վաղվա երջանիկ ինչ- որ անհասկանալի Հայաստանի մասին, դուք ունեք այդ օրինակը: Կա մարդ, ով դա արեց: Բայց ոչ մի լավ գործ անպատիժ չի մնում»,- ասաց Աթանեսյանը:
Նրա կարծիքով՝ Սասուն Խաչատրյանն ինքնագլուխ նման դիմում չէր ներկայացնի: «Անգամ դիմումն էլ է բովանդակազուրկ, խախտման որևէ փաստ չի նշվում և նախարարն էլ հարուցում է՝ շատ լավ իմանալով ում դեմ: Այսինքն՝ դա քաղաքական որոշում է, քաղաքական իշխանության որոշում է»,- նշեց Աթանեսյանը:
Փաստաբանն արձանագրեց, որ ԲԴԽ-ից դատական համակարգի պաշտպանություն չեն ակնկալում՝ ցավով արձանագրելով, որ այս ԲԴԽ-ն չի պաշտպանում դատական համակարգը: Աթանեսյանը հիշեցրեց նաև դատարանների շրջափակումը, վնգստացող դատավորներ հայտարարությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել արդարադատության նախարարության կողմից՝ ապրիլին: Կարգապահական վարույթի հարուցման պատճառը «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով դռնփակ դատական նիստն է:

Дисциплинарное производство в отношении судьи Александра Азаряна возбуждено на основании заявления главы ССС - адвокат 04/28/2020   17:47  |  Лента новостей
Дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армении Александра Азаряна было возбуждено на основании заявления начальника Специальной следственной службы РА Сасуна Хачатряна. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил адвокат Тигран Атанесян.
По его словам, решение о возбуждении производства лишено правовой определенности и содержания: сначала были отсылки на выдержки из программы о том, когда уголовное дело было возбуждено и каким из органов. Естественно, как отметил он, что судья Азарян не имеет никакого отношения, а затем последовали неуместные выдержки из закона.
“Решение не имеет заключения как такого, где должно было быть указано, что каким своим действием Александр Азарян нарушил правила поведения”, - заявил юрист.
По его словам, пока ответа на обращение не поступило можно лишь строить предположения о причинах возбуждения производства.
“Я указываю на правовую, формальную сторону. А правовые мотивы ясны. Наивных тут нет, или мы не побоимся сказать. Конечно, Александру Азаряну мстят за вынесение решения об освобождении Роберта Кочаряна. По-моему, это решение было величайшим достижением революции, смены власти. Большего достижения, чем это, у нас нет. Был момент в Армении, когда исполнительная власть явно захотела преследовать одного человека, заключить под стражу, а судебная власть на это не соглашается”, - сказал адвокат.
По его словам, это историческое событие для Армении.
“Ничего подобного в Армении когда-либо не происходило. На фоне громогласных лозунгов, каких-то непонятных слов о счастливом будущем, у вас есть этот пример. Есть человек, который это сделал. Но ни одно доброе дело не остается безнаказанным”, - сказал Атанесян.
По его мнению, Сасун Хачатрян не стал бы самовольно подавать подобного заявления.
“Даже заявление лишено содержания, не указывается ни одного факта нарушения, а министр возбуждает производство, прекрасно зная против кого, то есть это политическое решение, это решение политической власти”, - отметил Атанесян.
Адвокат заявил, что они не ожидают от Высшего судебного совета(ВСС) защиты судебной системы, с сожалением констатировав, что нынешний ВСС не защищает судебную систему.
Атанесян напомнил также о случае с блокированием зданий судов и заявления о “скулящих судьях”.
Ранее агентство сообщило, что Минюст в апреле возбудил в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Армении Александра Азаряна дисциплинарное производство. Причиной возбуждения дисциплинарного производства стало закрытое заседание по делу о мере пресечения в отношении владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна.