Լուսավառ ոգեկոչման պահ՝ ի ոգեկոչում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին 04/23/2020   21:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ ապրիլի 23-ին, ժամը՝ 21:00, եկեղացական զանգերի ղողանջի ներքո մարեցին Երևանի և մարզերի հրապարակների, փողոցների լույսերը, քաղաքացիները նույնպես մարեցին իրենց բնակարանների լույսերն ու պատուհանի մոտ միացրեցին հեռախոսների լապտերների լույսը: Նշենք, որ ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը և ամբողջ առաջադեմ մարդկությունը ոգեկոչելու է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցը:
Այս տարի կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված Կառավարությունն արգելել է քաղաքացիներին այցելել Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, սակայն ապրիլի 24-ին բոլորի անունից կառավարությունը 105 հազար ծաղիկ կխոնարհի հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ:
Մինչև ապրիլի 25-ը ժամը 23:59-ը ներառյալ անվտանգության և կազմակերպչական նկատառումներից ելնելով Ոստիկանությունը փակելու է դեպի Ծիծեռնակաբերդ մուտքը: Նույն օրը ժամը 08:00-ից սկսած, քաղաքացիները կարող են հաղորդագրություն ուղարկել 1915 կարճ համարին Հայաստանից, և 0037433191500 համարին արտասահմանից՝ հաստատելու իրենց հեռակա մասնակցությունը օրվա խորհրդին: Հաղորդագրություն ուղարկած քաղաքացիների անունները կարտացոլվեն հուշահամալիրի սյուներին:
22:33 21/04/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԿառավարությունը հրապարակել է Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի ծրագիրը
16:41 21/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԾիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մուտքն ապրիլի 24-ին փակ է լինելու
21:19 20/04/2020  |  Միջազգային լրահոսՈւկրաինայում Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ են իրականացվում
21:30 05/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
15:24 20/10/2019  |  Մեկնաբանություն«Ավրորա» ֆորումի մասնակիցներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ. Իրականացվել է «Հիշատակի ծառատունկ» (ֆոտո)
18:08 04/10/2019Լիտվայի Սեյմասի խոսնակը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
17:55 27/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՇվեդիայի Թագավորության Ռիկսդագի նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
23:58 14/07/2019  |  Արտակարգ պատահարներԽոշոր հրդեհ Ծիծեռնակաբերդի մոտ. հայտարարվել է բարդության թիվ 2 կանչ (տեսանյութ)
14:58 17/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲելառուսի մշակութային պատվիրակությունը ծաղիկներ խոնարհեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում

“Минута светлой памяти”: армяне всего мира поминают жертв Геноцида армян 04/23/2020   21:58  |  Лента новостей
24 апреля армянский народ и все передовое человечество отметит 105-ую годовщину Геноцида армян в Османской империи.
Мероприятия стартовали в 21:00 сегодня, 23-го апреля. В течение трех минут в память о святых мучениках звонили церковные колокола и погасли огни на площадях и улицах Еревана и центров областей.
Жители Армении погасили свет в своих домах и подошли к окнам  с включенными фонарями от телефонов, тем самым присоединившись к акции “Минута светлой памяти”.Символическим сигналом к зажжению огней стала песня "Прилетай, мой соловей".
В этом году  из-за пандемии коронавируса правительство Армении призвало граждан воздержаться от посещения мемориального комплекса "Цицернакаберд". Правительство Армении от имени всех граждан возложит 105 тысяч цветов к вечному огню у Мемориала.
24 апреля, начиная с 08:00, граждане могут отправить смс-сообщения на короткий номер 1915 из Армении и 0037433191500 - из-за рубежа. Имена отправителей будут проецироваться на колонны комплекса, таким образом символизируя их участие и дань памяти жертвам Геноцида.