Ucom-ի համար պատրաստ են ավելի քան 34 մլրդ դրամ վճարել. Եսայանների վերջնական առաջարկը 04/14/2020   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ucom ընկերության հիմնադիրներ Եսայան եղբայրները, որոնք ընկերության 5,94% բաժնետերերն են, մյուս սեփականատերերին ավելի քան 34 մլրդ դրամ են առաջարկում մնացած բաժնետոմսերը ձեռք բերելու համար։ Հայկ Եսայանը հայտարարություն է տարածել։
«Բանակցությունները սկսելուց ոչ մեկը չէր կարող պատկերացնել, որ այսքան աշխատակիցներ կորոշեն աշխատանքից ազատման դիմումներ ներկայացնել հետևելով իմ օրինակին, հայտարարելով, որ պատրաստ չեն աշխատել այլ տնօրենի հետ: Ուստի ես իմ սեփական պատասխանատվությունն եմ զգում աշխատակիցների առջև: Այս պատասխանատվությունից ելնելով և կազմակերպության շարունակականությունը ապահովելու նպատակով որոշում ենք կայացրել վճարել հնարավոր առավելագույն գինը, հաշվի առնելով կազմակերպությունում տարիներ շարունակ ներդրված բոլոր գումարները: Առաջարկի գումարը կազմում է 34,057,000,000 ՀՀ դրամ։ Առաջարկությունը արդեն բանավոր ներկայացված է, սպասում ենք պատասխանի»,– նշված է հայտարարության մեջ:
Եսայան եղբայրներն ապրիլի 10-ին մյուս սեփականատերերին 22 մլրդ 100 մլն դրամ էին առաջարկել մնացած բաժնետոմսերի համար։
«Այս պահի դրությամբ արդեն 843 աշխատակից ներկայացրել են աշխատանքից ազատման դիմումներ և ցանկանում են անհապաղ դադարեցնել իրենց պարտականությունների կատարումը և իմ ամենօրյա խնդրանքով է, որ աշխատակիցները չեն լքում աշխատանքը և շարունակում են սպասարկել այս օրերին կենսական նշանակություն ունեցող ցանցը, որով ապահովվում է գործարար և կրթական ամբողջ համակարգի կենսագործունեությունը»,- ասել է Հայկ Եսայանը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ucom ընկերության կառավարման ողջ օղակը՝ բոլոր տնօրենների գլխավորությամբ, ինչպես նաև տեխնիկական ողջ անձնակազմը աշխատանքից ազատվելու դիմումներ են գրել։
Ըստ լրատվամիջոցների`տնօրենների խորհրդում խնդիրներ են ծագել Ucom-ի ու Beeline-ի հնարավոր ձուլման պատճառով։
Հիշեցնենք` 2019 թվականի դեկտեմբերի 30-ին հայտնի դարձավ, որ Ucom-ը դիմել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով` «Վեոն Արմենիա» ընկերությունը (ապրանքանիշը` «Beeline») գնելու նպատակով:
Մինչև 2015 թվականին Orange Armenia–ն ձեռք բերելը ընկերությունում աշխատել է մոտ 800 մարդ։ Դրանից հետո Ucom–ն ընդունել է Orange–ի աշխատակիցներին և ընկերությունում սկսել է աշխատել 1200 մարդ։ Այսօր այդ թիվը 1600–ի է հասել։

Соучредители Ucom готовы заплатить более 34 млрд. драмов за акции компании 04/14/2020   15:47  |  Лента новостей
Соучредители и владельцы 5,94% акций телекоммуникационного оператора Ucom братья Есаяны выступили с новым предложением о покупке оставшихся акций компании.
Как говорится в заявлении Айка Есаяна, после начала переговоров никто не мог предположить, что столько сотрудников примут решение написать заявление об уходе, последовав его примеру и указав, что не готовы работать с новым директором.
"Следовательно, я чувствую свою личную ответственность перед сотрудниками. Исходя из этого и для обеспечения дальнейшей организационной деятельности, мы приняли решение выплатить максимально возможную цену, учитывая инвестированные на протяжении этих лет средства в компанию. Цена предложения составляет 34,057,000,000 драмов. Предложение уже направлено акционерам и они ждут ответа",- говорится в заявлении.
10 апреля братья Есаяны предложили остальным акционерам компании 22 млрд. 100 млн. драмов за оставшиеся акции.
"В данный момент уже 843 сотрудника подали заявления об увольнении и желают немедленно  прекратить исполнение своих обязанностей. По моей просьбе сотрудники не покидают работу и продолжают в эти дни обслуживание жизненно важной сети, обеспечивающей работу всей деловой и образовательной системы", - сказал Айк Есаян.
Ранее сообщалось, что все руководящее звено компании Ucom, а также технический состав подали заявления об увольнении.
Согласно муссируемым в СМИ сведениям, в Совете возникли проблемы из возможного слияния компаний Ucom и Beeline.
Напомним, 30 декабря 2019 года  стало известно, что компания  Ucom обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг (КРОУ) с целью приобретения компании "ВЕОН Армения" (бренд Beeline).
До приобретения Orange Armenia в 2015 году в компании работали порядка 800 человек. После этого, Ucom приняла сотрудников Orange и компания стала насчитывать 1200 работников. Сегодня их число достигло 1600 человек.