Սերժ Սարգսյանը լավ գիտեր պատերազմի և հաղթանակի գինը, հայ զինվորի զորեղ ոգին ու անկոտրում կամքը. 3–րդ նախագահի գրասենյակ 04/02/2020   13:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Չորս տարի առաջ այս օրը արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունները ցնցեցին ողջ հայությանը: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 2–ին, հայտարարություն է տարածել 3–րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակը։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշված է.
«Ժամ առ ժամ սահմանից ստացվող ծանր լուրերը անասելի լարման և անհանգստության մեջ էին պահում ոչ հեռու անցյալում պատերազմի ողջ դաժանությունը տեսած, բազում դժվարություններ և զրկանքներ կրած ժողովրդին: Այդ ամենը կրկին թույլ տալ չէր կարելի, և հայությունը համախմբվեց: Ցավոք, բոլորին համախմբել էր լայնածավալ պատերազմի վերահաս վտանգը: Առաջնագիծ էին մեկնում ոչ միայն Հայաստանից ջոկատներ կազմած կամավորները, սահմանապահ զինվորի կողքին կանգնելու պատրաստ ուսանողները, այլև աշխարհի չորս կողմից առաջին իսկ չվերթով Երևան հասնող մեր հայրենակիցները:
Չորս ծանր, լավատեսական լուրերի սպասումներով լի օր, որ հետո պիտի կոչվեր քառօրյա պատերազմ կամ ռազմական մասնագետների բնորոշմամբ` լայնածավալ ռազմական գործողություն:
Այս իրավիճակում ՀՀ նախագահ, Զինված ուժերի Գերագույն գլխավոր հրամանատարն իր գործողություններում հաշվարկում էր ամեն վայրկյանը` ռազմական և դիվանագիտական ճակատներում հապաղել չէր կարելի: Նա ավելի քան լավ գիտեր պատերազմի և հաղթանակի գինը, գիտեր հայ զինվորի զորեղ ոգին ու անկոտրում կամքը»:
08:24 31/03/2020  |  ՄամուլՀերթը Սերժ Սարգսյանինն է. հանձնաժողովը ուշքի չի գալիս.«Հրապարակ»
18:03 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ընտրե՛ ք պետության անվտանգությունը լավագույնս ապահովողին». Սերժ Սարգսյանի ուղերձն արցախցիներին
16:57 26/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատական նիստը հետաձգվել է
17:04 20/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել
09:58 10/03/2020  |  ՄամուլՉնայած իշխանության մեսիջներին՝ Սերժ Սարգսյանի աջակիցները նոր պիկետ են պլանավորում. «Հրապարակ»

Серж Саргсян хорошо знал цену войны и победы, сильный дух и непоколебимую волю армянского солдата – офис экс-президента 04/02/2020   13:39  |  Лента новостей
Офис третьего президента Армении Сержа Саргсяна опубликовал видеоматериал, рассказывающий об Апрельской войне 2016 года. Офис также распространил заявление.
“Четыре года назад в этот день развязанные Азербайджаном вдоль всей линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск широкомасштабные военные действия потрясли весь армянский народ. Час за часом поступающие тягостные вести  о ситуации на границе держали в несказанной напряженности и беспокойстве народ, который видел всю жестокость войны в недавнем прошлом, пережил множество лишений и трудностей. Все это нельзя было допустить снова, и армянский народ консолидировался”, - говорится в заявлении.
К сожалению, как отмечается в заявлении, всех объединила нависшая угроза широкомасштабной войны.
“На передовую отправлялись не только сформировавшие отряды добровольцы из Армении, студенты, готовые встать рядом с несущими боевое дежурство солдатами, но и наши соотечественники, прибывающие в Ереван первым же рейсом из всех четырех уголков мира. Четыре тяжелых, полных ожидания оптимистичных новостей дня, которые впоследствии должны были получить название “четырехдневная война” или по определению военных экспертов – широкомасштабные военные действия. В этой ситуации президент Республики Армения, главнокомандующий Вооруженными силами, рассчитывал каждую секунду своих действий – на военном и дипломатическом фронтах медлить было нельзя.
Он более чем хорошо знал цену войны и победы, сильный дух и непоколебимую волю армянского солдата”, - говорится в заявлении.