Միայն «մենք» չենք կարող կոտրել այս տեմպը, դա պետք է անենք «մենք բոլորս». Արսեն Թորոսյան 03/31/2020   23:57  |  Կորոնավիրուս
ՀՀ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Միայն «մենք» չենք կարող կոտրել այս տեմպը, դա կարող ենք անել «մենք բոլորս»:
Կից նկարներում մեր և տարբեր երկրների կորերն են, որոնք ցույց են տալիս կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի կրկնապատկման արագությունը: Երկրները այս ընթացքում տարբեր արագություններ են ունեցել 2-ից մինչև 10 օր: Մենք այս պահին գտնվում ենք 7-օրյա տեմպի տակ: Այսինքն մեր դեպքերը կրկնապատկվում են յուրաքանչյուր 7 օրը մեկ անգամ: Այդպիսի տեմպ որպես օրինակ ունի նաև Ճապոնիան:
Հիմա, եթե ենթադրենք, որ այս տեմպը պահպանվում է, ապա մենք ապրիլի 7-ին կունենանք մոտ 1000 դեպք, ապրիլի 14-ին՝ 2000 և այդպես շարունակ: Եվ մեր բոլորիս խնդիրն է այնպես անել, որ այդ տեմպը գնալով դանդաղի, որպեսզի մենք ունենանք սկզբի համար ուղիղ այնքան նոր դեպք, որքան կունենանք առողջացած պացիենտ, իսկ հետո ավելի քիչ նոր դեպք, քան առողջացած պացիենտ:
Եթե տեմպը պահպանվի ու օրինակ չդառնա Հարավային Կորեայի նման հարթ, ապա մենք ստիպված ենք լինելու թեթև ընթացքով կամ առանց սիմպտոմներով պացիենտներին «բուժել» տանը, ինչպես անում են շատ երկրներ` պարզապես այլ ելք չունենալով: Չեմ կարծում, թե դա մեր կողմից ցանկալի սցենար է, քանի որ առողջապահական համակարգը, ներառյալ դրա` հատուկ կորոնավիրուսի համար ծավալվող հատվածը կկարողանա այդ բեռը տանել: Ի դեպ որևէ երկրի առողջապահական համակարգ չի կարող այդ բեռը կրել:
Եվ հենց վերոգրյալի համատեքստում է կարևոր մնալ տանը և խստորեն պահպանել ինքամեկուսացման ցուցումները` այդ թվում վարչական պատասխանատվության ռիսկից դրդված:
Հենց այս ամենի համար է կարևոր, որպեսզի մենք այս կամ այն եղանակով արձանագրենք այդ խախտումները և վերադարձնենք մարդկանց իրենց ինքնամեկուսացման վայր: Դա ինքնանպատակ չէ, այլ ուղիղ ազդող գործիք վարակիչ հիվանդության տարածման տեմպի վրա:
Այն ինչ արվում է այսօր Հայաստանի առողջապահական համակարգի կողմից, տասնապատիկ ավելին է քան կարելի է սպասել տարիներ ի վեր առողջապահության վրա ՀՆԱ-ի 1.5% պետական ծախսերով երկրի առողջապահական համակարգից և միայն արդյունք է բուժաշխատողների, ինչպես նաև մեր այլ գերատեսչությունների աշխատակիցների անձնվիրական ծառայության:
Սակայն միայն «մենք» չենք կարող կոտրել այս տեմպը, դա պետք է անենք «մենք բոլորս»:
#ՄնաՏանը #ԿոտրիրՏեմպը #ՀարթեցրուԿորը»:
22:42 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսով վարակված ևս 1 քաղաքացի վերակենդանացման բաժանմունքից տեղափոխվել է բուժական բաժանմունք
22:13 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄարզահամերգային համալիրում մահճակալներ են տեղադրվում` կորոնավիրուսով հիվանդների համար (լուսանկար)
20:44 31/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄոտակա օրերին նոր սպառազինություն կտեղադրվի մարտական դիրքերում. Ջալալ Հարությունյան
20:21 31/03/2020  |  Վարչական իրավունքԻնքնամեկուսացման կանոնները խախտելու համար այսօր 357 մարդ ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության
18:57 31/03/2020  |  Կորոնավիրուս10 օրով երկարաձգվել է ճանապարհային ոստիկանության հաշվառման-քննական ստորաբաժանումների գործունեության դադարեցումը. ՀՀ ոստիկանություն
18:26 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀորդոր տնտեսվարողներին և սպառողներին
17:39 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսի վարակակիրների թվում առջեւում են Երեւանն ու Արարատը
17:05 31/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՄոռացեք ձեր դասագրքերը, որ իրավաբանության ֆակուլտետում եք կարդացել, հիմա այդ պահը չէ․ Արարատ Միրզոյան

"Мы" не можем сломить эти темпы, это можем сделать "мы все": глава Минздрава объяснил, почему важна самоизоляция при коронавирусе 04/01/2020 10:04 | Коронавирус
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на своей странице в Facebook показал текущие темпы распространения коронавируса в Армении.
"На представленных графиках – кривые в нашей стране и в других странах, которые показывают скорость удвоения случаев коронавирусной инфекции. Страны за этот период имели разные скорости от 2-х до 10-ти дней. Мы в данный момент находимся в темпе 7-го дня. Иными словами, наши случаи удваиваются раз в каждые 7 дней. Такой темп, к примеру, наблюдается в Японии", - сообщил глава Минздрава.
По словам Торосяна, если предположить, что этот темп сохраняется, то 7-го апреля в Армении будет зарегистрировано 1000 случаев, а 14-го апреля – 2000 случаев и т.д..
"Наша общая задача - сделать так, чтобы этот темп со временем замедлился, чтобы у нас для начала было бы столько случаев, сколько будет излечившихся пациентов, а потом – еще меньше новых случаев, чем выздоровевших пациентов", - пояснил Торосян.
По его прогнозам, если темп сохранится, и не станет ровным, как, например, в Южной Корее, в Армении будут вынуждены пациентов с легким или бессимптомным течением "лечить" дома, как делают многие страны, попросту не имея иного выхода.
"Не думаю, что это для нас желаемый сценарий, поскольку система здравоохранения, включая ее часть, развернутую специально для коронавируса, сможет выдержать это бремя. Кстати, система здравоохранения какой-либо страны не в состоянии нести это бремя. И именно в контексте вышеизложенного важно оставаться дома и строжайше соблюдать инструкции по самоизоляции, в том числе, исходя из риска привлечения к административной ответственности", - отметил глава Минздрава Армении.
Именно поэтому, как указал он, важно, чтобы нарушения тем или иным способом фиксировались бы, и люди возвращались бы в свои места самоизоляции.
"Это не самоцель, а инструмент, напрямую воздействующий на темпы распространения инфекционного заболевания. То, что сегодня предпринимается со стороны системы здравоохранения, в десятки раз больше, чем можно было бы ожидать от системы здравоохранения страны, на долю которой приходится 1,5% от ВВП, и является только результатом самоотверженной работы медработников и сотрудников других ведомств", - написал Торосян.
"Однако только "Мы" не можем сломить эти темпы, это можем сделать "мы все", - добавил глава Минздрава Армении.