Յոթ օրվա ընթացքում միայն առաջնային անհրաժեշտության տեսակի ծառայությունները, խանութները ու դեղատները պետք է աշխատեն. Պարետ 03/24/2020   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարտի 24-ին ՀՀ պարետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը։
Տիգրան Ավինյանը ասել է.
«Բարև ձեզ, հարգելի՛ գործընկերներ,
Ինչպես տեղյակ եք, այսօր քննարկելու ենք որոշ տնտեսական գործունեության տեսակների սահմանափակումներ, որոնց մասին արդեն իսկ երեկ հայտարարեց վարչապետը: Այսօր այս քննարկումից հետո հստակ ցանկը կհրապարակվի:
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ յոթ օրվա ընթացքում միայն առաջնային անհրաժեշտության տեսակի ծառայությունները, խանութները ու դեղատները պետք է աշխատեն: Ուզում եմ նաև տեղեկացնել, որ ընդհանուր առմամբ մեր կողմից կիրառվող միջոցառումները մինչ այս փուլը եղել են արդյունավետ և յոթ օրվա ավելի խիստ ռեժիմին անցում կատարելու նպատակը լինելու է վերահսկելիությունը շարունակել պահել և շարունակել զարգացնել այն գործիքակազմը, որը մեզ թույլ կտա վարակի շղթաները հայտնաբերել ու կանխարգելել:
Հետևապես նաև ուզում եմ տեղեկացնել, որ տարածվելու են տեղաշարժի սահմանափակումներ ՀՀ քաղաքացիների համար և մենք յոթ օրվա ընթացքում պետք է հնարավորինս փորձենք պահպանել ինքնամեկուսացման ռեժիմը: Այդ իսկ պատճառով, այս ցանկի հրապարակումից հետո մենք նոր մեխանիզմներ կներդնենք, որոնք մեզ թույլ կտան Հայաստանի Հանրապետությունով քաղաքացիների տեղաշարժը հնարավորինս սահմանափակել և մեր քաղաքացիներին կոչ կանենք մնալ ինքնամեկուսացված, որպեսզի մենք ունենանք ժամանակ արդիականացնելու մեր գործիքակազմը և շարունակելու արդյունավետ պայքարը կորոնավիրուսի դեմ»:
Նիստի մասնակիցները մանրամասնորեն քննարկել են տնտեսական գործունեության սահմանափակումներին, կանխարգելիչ շարունակական քայլերին ու առաջիկա անելիքներին վերաբերող հարցեր:
11:06 24/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում կորոնավիրուսի կանխարգելման նպատակով ֆինանսական աջակցության համար հաշվեհամարներ են գործում
10:55 24/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԱյսօր երեկոյան ուղերձով կդիմեմ ժողովրդին. Նիկոլ Փաշինյան
10:04 24/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսով վարակվածների թիվը 235 է
09:18 24/03/2020  |  ՄամուլԱրտակարգ դրությունը Հայաստանում եւ աշխարհում. որ երկիրն ինչպես է պայքարում. «Ժողովուրդ»
00:39 24/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀայաստանում կորոնավիրուսով հիվանդների թիվն ավելացել է 41-ով, աշխարհագրությունը եւս ընդլայնվել է
23:14 23/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԵթե ԱՄՆ-ն ուզում է օգնել Իրանին, ապա պետք է վերացնի պատժամիջոցները. Հասսան Ռոհանի

В Армении введут ограничения на передвижение граждан из-за коронавируса: Авинян анонсировал переход к более строгому режиму 03/24/2020   15:43  |  Коронавирус
В Ереване сегодня  состоялось очередное заседание комендатуры во главе с комендантом Армении Тиграном Авиняном, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Указав, что в ходе заседания планируется обсудить ограничения по некоторым видам экономической деятельности, о которых вчера сообщил премьер-министр Никол Пашинян, Авинян заявил, что сегодня будет обнародован четкий перечень.
Тигран Авинян сообщил, что в течение семи дней должны  действовать только услуги первой необходимости и работать продуктовые магазины и аптеки.
“Хочу также сообщить, что  в целом принимаемые нами до этого этапа меры были эффективными, и переход к более строгому семидневному режиму нацелен на продолжение контроля и наращивание инструментария, который нам позволит обнаружить и предотвратить цепочку распространения вируса", - сказал он.
Авинян также проинформировал, что будут обнародованы ограничение на передвижение граждан Армении.
"За семь дней мы должны постараться максимально соблюдать режим самоизоляции. Именно по этой причине, после публикации этого перечня, мы внедрим новые механизмы, которые позволят нам по возможности ограничить передвижение граждан Армении. Мы обратимся к нашим гражданам с призывом оставаться в самоизоляции, чтобы у нас было время на модернизацию нашего инструментария и продолжения эффективной борьбы с коронавирусом", - подчеркнул он.
Участники совещания детально обсудили вопросы, касающиеся ограничений экономической деятельности, последовательных превентивных шагов и дальнейших шагов.