Հայաստան մուտքի և ելքի սահմանափակումների վերաբերյալ. ԱԳՆ 03/23/2020   11:27  |  Կորոնավիրուս
Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) տարածումը կանխարգելող միջոցառումների արդյունավետության բարձրացման նպատակով ՀՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել 2020 թվականի մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում արտակարգ դրություն սահմանելու մասին:
Սահմանափակվում է այն օտարերկրացիների մուտքը Հայաստան, ովքեր ժամանում են կորոնավիրուսի էպիդեմիկ բարձր ռիսկային երկրներից /տարածքներից/ կամ այցելել են այդ երկրներ /տարածքներ/ Հայաստան ժամանելուց առնվազն 14 օր առաջ: Մարտի 22-ի դրությամբ այդպիսի երկրների ցանկում են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Ավստրալիայի Միությունը, Եվրոպական Միության անդամ պետությունները (Ավստրիա, Բելգիա, Բուլղարիա, Գերմանիա, Դանիա, Էստոնիա, Իռլանդիա, Իսպանիա, Իտալիա, Լատվիա, Լեհաստան, Լիտվա, Լյուքսեմբուրգ, Խորվաթիա, Կիպրոս, Հունաստան, Հունգարիա, Մալթա, Նիդերլանդներ, Շվեդիա, Չեխիա, Պորտուգալիա, Ռումինիա, Սլովակիա, Սլովենիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա), Շվեյցարիան, Նորվեգիան, Թուրքիան, Չինաստանը, Իրանը, Կորեայի Հանրապետությունը, Իսրայելը, Ճապոնիան, Մեծ Բրիտանիան, Կանադան, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Վրաստանը:
Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ վերը նշված ցանկը ենթակա է փոփոխման:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական հիմքով բնակվելու իրավունք ունեցողանձանց մուտքը Հայաստանի Հանրապետության տարածք թույլ է տրվում առանց սահմանափակումների:
ՀՀ քաղաքացիները չեն կարողանա լքել Հայաստանի տարածքը ցամաքով, բացառությամբ բեռնափոխադրող մեքենաների վարորդները:
Հայաստան ժամանելիս սահմանային անցակետերում ՀՀ քաղաքացիները և օտարերկրացիները անցնելու են ինտենսիվ զննման ընթացակարգեր, և համապատասխան համախտանիշների հայտնաբերման պարագայում տվյալ անձի/անձանց նկատմամբ կիրառվելու հոսպիտալացում, մեկուսացում (ինքնամեկուսացում) և/կամ այլ սահմանափակող միջոցառումներ:
Կորոնավիրուսի համաճարակի բարձր ռիսկային գոտու երկրներից ժամանողների նկատմամբ կիրառվելու են պարտադիր ինքնամեկուսացման կամ հատուկ նախատեսված կարանտինային տարածքներում կարանտինային ռեժիմներ:
Բոլոր թարմացումների համար հետևեք մեզ.
Կայքեր: www.gov.am, www.ncdc.am; www.mfa.am
Twitter: @ArmenianUnified; @ArmGov; @MinHealth_Arm; @MFAofArmenia
Facebook: @ArmenianUnifiedInfoCenter; @armgovernment; @ministryofhealthcare; @MFA.Armenia
19:59 21/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունը Վերին Լարսի անցակետում իրավիճակի վերաբերյալ
15:16 19/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ մամուլի խոսնակի հայտարարությունը Վերին Լարսի անցակետում ստեղծված դրության վերաբերյալ
16:38 18/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԲոլոր հյուպատոսություններն ունեն թեժ գծեր, որոնք հասանելի են Viber, WhatsApp հավելվածներով
14:15 18/03/2020  |  Կորոնավիրուս«Աերոֆլոտը» չեղարկել է Երևանի ուղղությամբ չվերթերը
17:36 17/03/2020  |  ԿորոնավիրուսՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) լայն աշխարհագրական տարածման առնչությամբ
19:48 16/03/2020  |  ԿորոնավիրուսAir Cairo ավիաընկերությունը կդադարեցնի կանոնավոր չվերթները դեպի Շարմ Էլ Շեյխ և հակառակ ուղղությամբ

МИД обнародовал информацию об ограничениях на въезд и выезд из Армению 03/23/2020   11:45  |  Коронавирус
В целях повышения эффективности осуществления превентивных мер по предотвращению распространения коронавирусной инфекции (COVID-19) правительство Армении приняло решение о введении чрезвычайной ситуации на территории Республики Армения с 16 марта 2020 года с 18:30 до 14 апреля 17:00 по ереванскому времени. Об этом сообщает МИД Армении.
Ограничения вводятся на въезд на территорию Республики Армения иностранных граждан, прибывающих  из стран с высоким риском эпидемии коронавируса или посетивших эти страны по крайней мере за 14 дней до поездки в Армению. По состоянию на 22 марта в список таких стран входят: Соединенные Штаты Америки, Австралия, страны ЕС (Австрия, Бельгия, Болгария, Кипр, Чешская Республика, Дания, Эстония, Финляндия, Франция, Германия, Греция, Венгрия, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Мальта, Нидерланды, Польша, Португалия, Румыния, Словакия, Словения, Испания, Хорватия, Швеция), Швейцария, Норвегия, Турция, Китай, Иран, Республика Корея, Израиль, Япония, Великобритания, Канада, Российская Федерация, Грузия.
Просим принять во внимание, что приведенный выше список может быть пересмотрен.
Гражданам Республики Армения, членам их семей и лицам, обладающим статусом легального резидента разрешается въезд на территорию Республики Армения без каких-либо ограничений.
Граждане Армении не смогут покинуть территорию Армении сухопутным путем, кроме водителей, осуществляющих грузоперевозки.
Граждане Армении и иностранцы, прибывающие в Армению, пройдут интенсивный осмотр  на пунктах пограничного контроля Армении. В случае выявления соответствующих симптомов, будут приняты меры по госпитализации, изоляции (самоизоляции) и / или другие ограничительные меры.
Прибывающие  из стран с повышенным риском коронавируса будут изолированы в специально отведенных для карантина местах  или могут быть подвергнуты обязательной самоизоляции.