Համալսարանական բժիշկները փրկել են մեկ ամսական փոքրիկի կյանքը 03/02/2020   14:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Բժշկի մասնագիտությունում հաճախ է պատահում, երբ պետք է շատ արագ կողմնորոշվել, ախտորոշել՝ պացիենտի կյանքը փրկելու համար։ Շատ դեպքերում նույն ախտանիշները բնորոշ են տարբեր վիճակների, ինչը շեղում է՝ բարդացնում ախտորոշման ընթացքը։
Կարճ ժամանակ առաջ «Մուրացան» համալսարանական հիվադանոցի մանկաբուժական թիվ 1 կլինիկա է ընդունվել բրոնխիոլիտ ախտորոշումով մեկ ամսական երեխա։ Օբյեկտիվ զննման ժամանակ առկա են եղել արտահայտված հևոց, ինտոքսիկացիա՝ մարմնի նորմալ ջերմաստիճանի ֆոնին։ Հերթապահ մանկաբույժ Նունե Պողոսյանի ուշադրությունը գրավել են արտահայտված տախիկարդիան, սրտի խիստ խլացած և առիթմիկ տոները։
Հայտնաբերվեց սրտի սահմանների լայնացում, ինչպես նաև կրծքավանդակի ռենտգեն հետազոտության արդյունքում՝ սրտի սահմանների զգալի մեծացում:
Մանկաբուժության թիվ 1 կլինիկայի ղեկավար Կարինե Սիմոնյանի հետ խորհրդատվությունից հետո հրավիրվել է մանկական սրտաբան, ով էխոկարդիոգրաֆիկ հետազոտությամբ հայտնաբերեց աորտայի փականային ստենոզ՝ կրիտիկական կոարկտացիայով, բաց օվալ անցք, միջնախասրտային խտրոցի դեֆեկտ, միտրալ փականի անբավարարություն։ Նշված ախտորոշումով երեխայի կյանքին վտանգ սպառնացող վիճակը պահանջում էր անհապաղ վիրաբուժական միջամտություն։ Երեխան կլինիկայում գտնվել է ընդամենը վեց ժամ, որի ընթացքում թթվածնի սատուրացիան իջել է 93-86%։
Համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի ռեանիմոբիլով՝ բժշկի ուղեկցությամբ, երեխան տեղափոխվել է Նորք-Մարաշ բժշկական կենտրոն, որտեղ անմիջապես կատարվել է անհետաձգելի վիրաբուժական կորեկցիա։ Վիրահատության առաջին էտապն անցել է բարեհաջող, սակայն նշված սրտի բարդ արատը շտկելու համար անհրաժեշտ են կորեկցիայի ևս երկու փուլ։ Մասնագետների թիմը փոքրիկ պացիենտին մաղթում է քաջառողջություն։
16:54 27/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱՆ-ն ինֆորմացիա չունի «Աստղիկ» բկ-ում գրանցված մահվան դեպքի վերաբերյալ
18:57 16/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«5-րդ ալիք»-ը՝ ԱՆ-ին. Հորդորում ենք օգտագործել զուսպ բառապաշար և չվերադառնալ լրագրողներին դասավանդելու վնասակար առաքելությանը
16:58 08/01/2020  |  ՄեկնաբանությունՏոնական օրերին բժշկական կենտրոններ է դիմել պայթուցիկներից/հրավառություններից տուժած 95 անձ
10:14 09/11/2019  |  ՄամուլԱռողջապահության նախարարությունում նոր սկանդալ է հասունանում. «168 ժամ»
20:41 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Առողջապահական ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» պետական հիմնարկի տնօրենի պաշտոնակատար է նշանակվել Շավարշ Գրիգորյանը
10:35 13/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանն ընդունել է Հայաստանում Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսին
18:21 26/07/2019  |  ԱռողջությունՊետությունը տարեկան հեպատիտ Ց-ով 1000 հիվանդի կապահովի դեղորայքային անվճար բուժմամբ
11:33 25/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարությունը նախատեսում է դյուրացնել պետպատվերի տրամադրման կարգը
12:29 27/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդլայնվել է առողջապահության ոլորտի առավել հրատապություն և կարևորություն ունեցող մի շարք ծրագրեր

Врачи в Ереване спасли жизнь младенцу 03/02/2020   15:42  |  Здоровье
В педиатрическую клинику №1 университетской больницы "Мурацан" поступил месячный ребенок с бронхиолитом. Об этом сообщается на сайте Ереванского государственного медицинского университета.
В ходе осмотра у него были выявлены выраженная одышка и интоксикация на фоне нормальной температуры тела. Дежурный педиатр Нуне Погосян обратила внимание на выраженную тахикардию, а также крайне глухие и аритмичные тоны сердца.
Медики выявили расширение границ сердца, по результатам рентгена грудной клетки подтвердилось существенное расширение полостей сердца.
После консультации с руководителем педиатрической клиники N1 Карине Симонян был приглашен детский кардиолог, который посредством эхокардиографического обследования диагностировал клапанный стеноз аорты с критической коарктацией, открытое овальное окно, дефект межпредсердной перегородки, недостаточность митрального клапана. Состояние ребенка, представляющее угрозу жизни ребенка, требовало немедленного хирургического вмешательства. Ребенок в клинике пробыл всего 6 часов, в течение которых сатурация кислорода снизилась до 93-86%.
Ребенок на реанимобиле университетского больничного комплекса в сопровождении врача был доставлен в медцентр Норк-Мараша, где немедленно была проведена неотложная хирургическая коррекция. Первый этап операции прошел успешно, однако для устранения сложного порока сердца необходимо пройти еще два этапа коррекции.
"Команда специалистов желает малышу крепкого здоровья", - говорится в сообщении.
17:49 21/02/2020  |  ЗдоровьеВрачи ереванского медцентра “Эребуни” спасли жизнь новорожденного ребенка, находившегося в крайне тяжелом состоянии
11:44 14/01/2020  |  Чрезвычайное просшествиеРоссийские врачи спасли трехлетнего ребенка, проглотившего 31 магнитный шарик
12:40 26/12/2019  |  Из жизниВрачи заставили пациента заплатить крупную сумму прямо во время операции
16:16 24/12/2019  |  ЗдоровьеХирурги удалили пациенту почку весом почти в 10 килограммов
16:43 09/12/2019  |  Чрезвычайное просшествиеВрачи в Ереване спасли жизнь ребенку, поперхнувшемуся арахисом