Երևանի կենդանաբանական այգում կենդանիներ են անկել . Econews 02/05/2020   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
EcoNews.am բնապահպանական տեղեկատվական կայքի տվյալներով Երևանի կենդանաբանական այգում պահվող ուղտերից մեկն անկել է: Կենդանու անկման հստակ պատճառները դեռևս անհայտ են:
Աղբյուրը գրում է, որ երկսապատավոր երկու ուղտերը (Camelus bactrianus) Երևանի կենդանաբանական այգու հնաբնակներից են: Ներկայումս տեսակը IUCN չափանիշների համապատասխան գտնվում է Կրիտիկական վիճակում (CR) և հանդիպում է միայն Ասիայի երկու երկրներում՝ Չինաստանում և Մոնղոլիայում: Շատ քիչ քանակությամբ ապրում են նաև Ռուսաստանում: Վայրի վիճակում հազվադեպ է հանդիպում և պաշտպանության տակ է առնված։
«Վերջին երկու ամսվա ընթացքում Երևանի կենդանաբանական այգում ևս մի քանի տեսակ կենդանիներ են անկել՝ խոճկորներ, փասիան, մողես: Այս մասին ԵԿԱ պաշտոնական կայքէջում որևէ տեղեկատվություն առկա չէ»,-գրում է կայքը։

В Ереванском зоопарке умер верблюд – Econews 02/05/2020 13:58 | Лента новостей
Один из верблюдов умер в Ереванском зоопарке, сообщает информационный веб-сайт об окружающей среде и экологии Econews.am со ссылкой на имеющиеся у него данные.
Причины смерти животного пока не известны.
По данным источника сайта, 2 двугорбых верблюда (Camelus bactrianus) были одними из старожилов Ереванского зоопарка. В настоящее время этот вид по критериям IUCN находится в критическом положении (CR) и встречается только в двух странах Азии – Китае и Монголии. Двугорбый верблюд обитает также в России, но их очень мало. В дикой природе встречается редко.
“За последние 2 месяца в Ереванском зоопарке были зафиксированы случаи падежа еще нескольких животных – поросят, фазана, ящерицы. Какой-либо информации об этом на сайте Ереванского зоопарка нет”, – пишет сайт.