Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը վերաքննիչ դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել. Քրեական գործը ենթակա է կարճման 01/21/2020   22:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերաքննիչ քրեական դատարանն արձանագրել է, որ քրեական գործը հարուցելիս Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գործառութային անձեռնմխելիությունը չի հաղթահարվել։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդման ժամանակ հայտարարել է  Դավիթ Գրիգորյանի պաշտպան Գեորգի Մելիքյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակում խուզարկություն կատարելու քննիչի միջնորդությունը բավարարելու մասին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը վիճարկվել էր վերադասության կարգով: Վերաքննիչ դատարանը` դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, բեկանել է այն: «Ըստ էության դատարանը բեկանելու հիմք էր դիտարկել այն, որ Դավիթ Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը ոչ իրավաչափ և անօրինական որոշում է այնքանով, որ տվյալ որոշմամբ փաստացի արդեն իրականացվել է դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում առանց Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնության»,-նշեց Գեորգի Մելիքյանը։
Փաստաբանը տեղեկացրել է, որ դատախազությունը բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարանի այդ որոշումը, սակայն Վճռաբեկ դատարանն այն վարույթ չի ընդունել, հետևապես փաստաբանը կարծում է՝ դա պարտավորեցնում է վարույթն իրականացնող մարմնին քրեական գործ հարուցելու որոշումը ճանաչել ոչ իրավաչափ. «Քրեական դատավարության օրենսգրքի 192-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է, որ նախաքննությունը սկսվում է քրեական գործ հարուցելու մասին որոշման կայացման պահից։ Եթե քրեական գործ հարուցելու մասին որոշումը ոչ իրավաչափ է դառնում, բացառվում է նախաքննության իրականացումը»,-նշեց Գեորգի Մելիքյանը։ Հետեւապես քրեական գործը ենթակա է կարճման:
Փաստաբան Գ.Մելիքյանի հարցազրույցն ամբողջությամբ` տեսանյութում
15:26 28/11/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գրիգորյանի գործով բողոքի քննությունը մակագրվել է Կարեն Ֆարխոյանին
11:30 28/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը մերժել է դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի փաստաբանի բողոքը
17:22 22/08/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Գրիգորյանի աշխատասենյակի խուզարկության դեպքի առթիվ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին ԱԱԾ որոշումը բողոքարկվել է
10:14 17/08/2019  |  ՄամուլԱրագածոտնի մարզպետի թանկարժեք գործուղումը. նրան նույնիսկ պաշտոնական ընթրիքին չեն հրավիրել. «Հրապարակ»

Апелляционный суд Армении признал неправомерным решение о возбуждении уголовного дела в отношении судьи Давида Григоряна 01/22/2020   09:36  |  Интервью
Апелляционный уголовный суд Армении констатировал, что при возбуждении уголовного дела функциональная неприкосновенность судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна не была преодолена. Об этом в интервью в “ФактИнфо” заявил адвокат судьи Георгий Меликян.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что решение суда общей юрисдикции Ереван, удовлетворившего ходатайство следователя о проведении обыска в кабинете судьи Давида Григоряна, было оспорено в вышестоящей инстанции.
Апелляционный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна отменил его. “По сути суд рассмотрел в качестве основания для отмены неправомерность и незаконность решения о возбуждении уголовного дела в отношении Давида Григоряна, поскольку данным решением уже осуществлялось уголовное преследование судьи без согласия Высшего судебного совета”, - отметил Георгий Меликян.
Адвокат сообщил, что Прокуратура обжаловала это решение Апелляционного суда, однако Кассационный суд не принял жалобу к производству, следовательно, адвокат считает, что это обязывает орган, осуществляющий производство, признать решение о возбуждении уголовного дела неправомерным.  Статья 192 Уголовно-процессуального кодекса РА гласит, что предварительное расследование начинается с момента вынесения постановления о возбуждении уголовного дела. Если решение о возбуждении уголовного дела становится неправомерным, то производство предварительного расследования исключается”, - отметил Георгий Меликян.