Մեր խնդիրն է նպաստելու մարդու իրավունքների պաշտպանության պետության հանձնառության առավելագույն կատարմանը․ ՄԻՊ 12/10/2019   10:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ յուրաքանչյուր հասարակության զարգացման հիմնական շարժիչ ուժն է։ Այս մասին ասել է մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մարդու իրավունքների պաշտպանության օրվա առթիվ տարածած շնորհավորական ուղերձում։
Այսօր՝ դեկտեմբերի 10-ին, միջազգային հանրությունը նշում է մարդու իրավունքների պաշտպանության օրը: Այս օրը նշանավորվում է 1948 թվականին Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի ընդունմամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու հարգումը յուրաքանչյուր հասարակության զարգացման հիմնական շարժիչ ուժն է:
Մարդու իրավունքների պաշտպանությունը պետք է դառնա ոչ միայն պետական քաղաքականության առաջնահերթ օրակարգ, այլև պետության յուրաքանչյուր ներկայացուցչի ամենօրյա գործունեության սկզբունք:
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ իմ ամենօրյա աշխատանքն ու ջանքերը հենց ուղղված են մեր երկրում մարդու իրավունքների ապահովման գործող կառուցակարգերի կատարելագործմանը, հասարակական իրազեկվածության բարձրացմանը, ու առկա խնդիրների վերհանմանն ու դրանց լուծման ուղիները կանխորոշելուն:
2019 թվականին մեր երկիրն աչքի ընկավ դատաիրավական, հակակոռուպցիոն, մարդու իրավունքների պաշտպանության և մի շարք այլ ոլորտային ռազմավարական փաստաթղթերի մշակմամբ և ընդունմամբ: Կարևոր է նկատի ունենալ, որ մարդու իրավունքները՝ իբրև առաջնահերթ ուղղություն ամրագրելուց զատ սկզբունքային են դրանց իրագործմանն ուղղված գործնական միջոցառումները:
Մեզանից յուրաքանչյուրի խնդիրն է նպաստելու մարդու իրավունքների պաշտպանության պետության հանձնառության առավելագույն կատարմանը, իրավունքների պաշտպանության իրավական հնարավորությունների հասանելիության ապահովմանը»,-ասված է ուղերձում:
13:34 09/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր հնարավորություններ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի համար. Արման Թաթոյանը ԱՄՆ Հայ փաստաբանների միության և ԱՄՆ Կալիֆորնիայի հարավ-արևմտյան իրավունքի դպրոցի հետ կնքել է համաձայնագիր
14:50 05/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանը ներգրավվել է կողմ պետական գնումներին մասնակցած գործարարի բողոքի քննությանը. բողոքը բավարարվել է
18:28 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանի հանձնարարությամբ արագ արձագանքման խումբ է մեկնել Ոստիկանության կենտրոնական բաժին
11:35 03/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀաշմանդամությունը չպետք է լինի մարդու զարգացման և առաջընթացի արգելք․ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրն Աուտիզմի ազգային կենտրոնում
11:56 02/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների պաշտպանն ընդունել է ԵԽ միջազգային հասարակական կազմակերպությունների կոնֆերանսի նախագահին
11:50 29/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԽախտումներ «Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսեր» ՓԲԸ-ում․ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը
16:38 26/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՈստիկանությունը ծառայողական քննությամբ ձեռք բերված բոլոր տվյալները փոխանցել է ՀՔԾ

Омбудсмен Армении назвал защиту и уважение прав человека основной движущей силой развития общества 12/10/2019   12:23  |  Лента новостей
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян направил послание в связи с отмечаемым 10 декабря Днем защиты прав человека.
“Сегодня, 10 декабря, международное сообщество отмечает День защиты прав человека. Этот день ознаменован принятием в 1948 году Всеобщей декларации прав человека.
Защита и уважение прав человека – основная движущая сила развития любого общества”, - говорится в послании.
Как отметил Татоян, защита прав человека должна стать не только приоритетной повесткой государственной политики, но и принципом каждодневной деятельности каждого представителя государства.
“Мои каждодневная работа и усилия как Защитника прав человека Армении нацелены именно на совершенствование действующих в нашей стране институтов по обеспечению прав человека, повышение осведомленности общества, выявление существующих проблем и предопределение путей их решения”, - заявил омбудсмен.
Он отметил, что в 2019 году наша Армения отличилась разработкой и принятием судебно-правовых, антикоррупционных, правозащитных и ряда других отраслевых стратегических документов.
“Важно иметь в виду, что помимо закрепления прав человека в качестве приоритетного направления, принципиальными являются и практические мероприятия по их реализации.
Задача каждого из нас – способствовать максимальному выполнению обязательства государства по защите прав человека, обеспечению доступа к правовым возможностям защиты прав”.- заявил омбудсмен Армении.
18:18 01/08/2017  |  Лента новостейПремьер-министр Армении: Защита прав человека является одним из приоритетов Правительства