Միհրան Պողոսյանի գործով նոր՝ ծանր հանցագործությունների դրվագներ կունենանք. Արթուր Դավթյան (տեսանյութ) 11/29/2019   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միհրան Պողոսյանի խափանման միջոցը նոր չէ վերացվել։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ նշելով, որ շարունակվում են քննարկումները ՌԴ-ում գործընկերների հետ։
«Քրեական գործը բավականին ակտիվ փուլում է գտնվում և չեմ բացառում, որ նոր՝ առավել ծանր հանցագործությունների դրվագներ կունենանք։ Բնականաբար հանցանքի ծանրությամբ պայմանավորված՝ հույս ունենք, որ մեր գործընկերները իրավական և արդարացի մոտեցում կցուցաբերեն »,- ասաց գլխավոր դատախազը։
Նրա խոսքով՝ Միհրան Պողոսյանի արտահանձման խիստ անհրաժեշտությունը դատախազությունը շարունակելու է հիմնավորել։
Դավթյանի խոսքով՝ կան որոշակի գործընթացներ, որոնք պետությունը չի կարող հրապարակել։
«Միջազգային համապատասխան կոնվենցիաներն արգելում են ապաստան տված երկրին կամ, երբ անձը դիմում է իրենց ապաստանի համար, այդ փաստը հրապարակել»,- ասաց գլխավոր դատախազը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՌԴ-ում Միհրան Պողոսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացվել է։ Հիշեցնենք, որ Միհրան Պողոսյանի հետախուզման մեջ գտնվելու մասին հայտարարվել էր ապրիլի 15-ին. ՀՔԾ-ի տարածած պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն` քննիչը որոշում էր կայացրել ՀՀ դատական ակտերի նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Միհրան Պողոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:
«Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ հետախուզման մեջ գտնվող Մ.Պողոսյանը ապրիլի 19-ի երեկոյան ձերբակալվել էր Ռուսաստանում։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ նա հայտնաբերվել էր Կարելիայի հանրապետությունում, որտեղ փորձել էր հյուրանոցում սենյակ ամրագրել։ Ավելի ուշ՝ ապրիլի 24-ին, Պողոսյանի ռուս փաստաբանը «Ռունա» պարբերականին հայտնել էր, որ իր պաշտպանյալը քաղաքական ապաստան ստանալու խնդրանքով դիմել է ՌԴ-ին:
Օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ ՌԴ գլխավոր դատախազությունը մերժել է ՀՀ ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին Հայաստան արտահանձնելու միջնորդությունը։ Նա Ռուսաստանում ժամանակավոր կացության իրավունք է ստացել։
12:41 29/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը կկալանավորի՞ Գեւորգ Կոստանյանին. Մեկնաբանում է Արթուր Դավթյանը
19:50 27/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) տնօրեն Ինգիբյոր Սոլրուն Գիսլադոտիրիի գլխավորած պատվիրակությանը։
20:08 26/11/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Արցախի Հանրապետություն
11:40 23/11/2019  |  ՄամուլԴատախազները դարձյալ չեն լռում․ ի վերջո, ո՞րն է եղել վերարկուները պատվիրելու նպատակը. «Ժողովուրդ»
15:25 28/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ գլխավոր դատախազը վճռաբեկ բողոքներ է ներկայացրել երկու գործով 2008թ. կայացված մեղադրական դատավճիռները բեկանելու, փոփոխելու և դրանցով դատապարտված անձանց արդարացնելու վերաբերյալ
10:19 22/10/2019  |  ՄամուլԱրթուր Դավթյանի գլխին սև ամպեր են կուտակվում. «Իրատես»
14:22 21/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանին շնորհվել է երկրորդ դասի աստիճան
16:52 19/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱհա, թե ինչու էր Արթուր Դավթյանը բաց կապով ինձ զանգել, ու վերացարկվելով իրականությունից, խրոխտ-խրոխտ սպառնում. Ֆարմանյան
15:32 16/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազը պարգևատրել է ծառայողական պարտքը կատարելիս զոհված և վիրավորված ոստիկաններին

Генпрокурор Армении не исключил вскрытия “эпизодов тяжких преступлений” по делу Миграна Погосяна 11/29/2019   14:47  |  Лента новостей
Отмена меры пресечения в отношении бывшего главы Службы принудительного исполнения судебных катов Армении, экс-депутата парламента Миграна Погосяна отменили - не новость. Об этом заявил генеральный прокурор Армени Артур Давтян, отметив, что переговоры с российскими коллегами продолжаются.
“Уголовное дело на активном этапе расследования, и я не исключаю, что вскроются эпизоды новых, гораздо более тяжких преступлений. Естественно, мы надеемся, что ввиду тяжести преступления наши коллеги проявят правовой и справедливый подход”, - сказал генпрокурор Армении.
По его словам, Прокуратура продолжит представлять доводы в пользу крайней необходимости эстрадиции Миграна Погосяна.
Давтян отметил, что есть определенные процедуры, которые государство не может разглашать. “Соответствующие международные конвенции запрещают стране, предоставившей убежище, или при обращении лица за просьбой об убежище предавать огласке данный факт”, - заявил генпрокурор.
Ранее сообщалось, что в России отменили меру пресечения в отношении Миграна Погосяна.
15 апреля Специальная следственная служба Армении сообщила о привлечении Миграна Погосяна в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 179("Присвоение или растрата в особо крупных размерах") и части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия") УК РА. В отношении него была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Погосян был объявлен в розыск.
Как ранее сообщило “ФактИнфо”, Мигран Погосян был задержан 19-го апреля вечером в Карелии во время регистрации в гостинице. 24 апреля адвокат Миграна Погосяна сообщил "Руне", что его подзащитный обратился к властям РФ с просьбой о предоставлении политического убежища.
В августе стало известно, что Генеральная прокуратура РА отклонила ходатайство об экстрадиции Миграна Погосяна. Он получил право на временное проживание в России.