Դատախազ Պետրոսյանը արդարացնող փաստերը չի ուղարկել դատարան. Սեյրան Օհանյանի փաստաբանն առանձին բացարկ հայտնեց դատախազին (տեսանյութ) 11/19/2019   13:49  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ Պն նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկ հայտնելու առանձին միջնորդություն ներկայացրեց։ Նա ընդգծեց, որ դատախազ Պետրոսյանը արդարացնող փաստերը չի ուղարկել դատարան, քննիչի կողմից իրականացված խախտումների վերաբերյալ բողոքը մերժել է, իսկ Սեյրան Օհանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով, որն ընդունվել է 2008 թ. մարտի 1-ի դեպքերից հետո։ Ըստ Մեժլումյանի՝ գործի ելքով շահագրգիռ և ոչ օբյեկտիվ դատախազը չի կարող շարունակել դատաքննությունը։ Ներկայացված միջնորդությանը միացան բոլոր պաշտպանները։
«Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ նախորդ դատական նիստում դատախազ Պետրոս Պետրոսյանին բացարկ հայտնելու միջնորդություն էր ներկայացրել նաեւ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական թիմը, որի քննարկումը շարունակվում է այսօր։
14:00 12/11/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԴատախազները դեմ են Աննա Դանիբեկյանի ինքնաբացարկին
13:28 12/11/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՌոբերտ Քոչարյանի փաստաբանը դատավորին ու դատախազին բացարկ հայտնեց

"Не направил в суд оправдательные факты":адвокат Сейрана Оганяна отдельно потребовал отвода прокурора 11/19/2019   14:12  |  Суд по делу второго президента РА
Представляющий интересы бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна адвокат Карен Межлумян представил отдельное ходатайство об отводе прокурора Петроса Петросяна. Он подчеркнул, что прокурор Петросян не направил в суд оправдательные факты; жалоба о допущенных следователем нарушениях была отклонена, а Сейрану Оганяну было предъявлено обвинение по статье 300.1 Уголовного кодекса, которая была принята после событий 1-го марта 2008 года.
По словам Межлумяна, заинтересованный исходом дела и необъективный прокурор не может продолжать судебный процесс. К представленному ходатайству присоединились все защитники.
Как ранее сообщило ИА “ФактИнфо”, на предыдущем заседании суда с ходатайством об отводе прокурора Петроса Петросяна выступила команда адвокатов второго президента Армени Роберта Кочаряна, рассмотрение которого продолжилось сегодня.
Напомним, обвиняемыми по данному делу проходят второй президент Армении Роберт Кочарян, экс-начальник Генштаба ВС РА, бывший генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров, экс-министр обороны РА Сейран Оганян и бывший вице-премьер РА Армен Геворкян.