Մեղադրանք է առաջադրվել Երևանի երկու բնակչի՝ կեղծ թղթադրամներ պահելու և իրացնելու համար 11/18/2019   13:26  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում ավարտվել է կեղծ թղթադրամներ պատրաստելու, պահելու և իրացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Մեղադրանք է առաջադրվել Երևան քաղաքի 2 բնակչի: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Երևան քաղաքի 31-ամյա և 25-ամյա երկու բնակիչ, կեղծ փողեր ձեռք բերելու և իրացնելու նախնական համաձայնությամբ, անհայտ անձից ձեռք են բերել և իրենց մոտ պահել ընդհանուր տասնվեց հատ «100» ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով կեղծ թղթադրամներ, որոնք իրացնելու նպատակով 2019թ. փետրվարի սկզբներին Երևան քաղաքում գործող բանկերից մեկի տարբեր մասնաճյուղերում մաս-մաս իրացրել են, ինչպես նաև կատարել են կանխիկացման փորձ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 31-ամյա և 25-ամյա տղամարդկանց մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 34-202-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը, որը հետագայում փոխարինվել է գրավով:

Двое мужчин обвиняются в сбыте фальшивых долларов в Ереване 11/18/2019   14:15  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Аван и Нор Норк СУ СК по Еревану завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту изготовления, хранения и сбыта фальшивых купюр. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным следствия, 31-летний и 25-летний жители Еревана по предварительному сговору о приобретении и сбыте поддельных банкнот приобрели у неизвестного лица и хранили у себя 16 фальшивых купюр номиналом 100 долларов США. В начале февраля текущего года они по частям сбыли их в различных филиалах одного из действующих в Ереване банков, а также совершили попытку обналичивания.
По совокупности достаточных доказательств, мужчинам предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 202 “(Изготовление, хранение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг группой лиц по предварительному сговору”) и пункту 2 части 34-202 (“Попытка изготовления, хранения или сбыта поддельных денег или ценных бумаг группой лиц по предварительному сговору”) УК Армении. В и отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, которая впоследствии была заменена на залог.
“Объявлено о завершении предварительного следствия, уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд”, - отмечается в сообщении.