Ապարանի քաղաքապետին մեղադրանք է առաջադրվել 10/28/2019   14:34  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում կատարված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Ապարան համայնքի ղեկավարի կողմից համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասերի ինքնակամ զավթման դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Վերջինիս մեղադրանք է առաջադրվել: Այս մասին հայտնում են Քննչական կոմիտեից։
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ Ապարան բազմաբնակավայր խոշորացված համայնքի ղեկավարը, ունենալով ինքնակամ շինարարությունը կանխարգելելու ու կասեցնելու, ինչպես նաև, օրենքով սահմանված կարգով, դրա հետևանքների վերացումը ապահովելու լիազորություն, ինքնակամ կառույց իրականացրած անձի նկատմամբ դիտավորությամբ չի կիրառել վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսդրությամբ նախատեսված վարչական պատասխանատվության միջոցներ. 2017 թվականին Ապարան քաղաքի բնակչին թույլատրել է  սեփականության իրավունքով իրեն բնակելի կառուցապատման հողամասերում առանց թույլտվության ինքնակամ կառուցել շինություն:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ Ապարան համայնքի ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 315.2-րդ հոդվածով, վերջինիս նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Նշենք, որ 2017 թվականի նոյեմբերին ՏԻՄ ընտրությունների  արդյունքներով, Արագածոտնի մարզի Ապարանի քաղաքապետ է ընտրել  «Գնթունիք» ընկերության հիմնադիր Կարեն Եղիազարյանը: Նա ստացել է 18 105 ընտրողներից 10 868-ի կողմ ձայները:

Мэру Апарана предъявили обвинение 10/28/2019 15:02 | Криминальная хроника
Главе общины Апаран предъявлено обвинение. Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в результате проведенных следственных действий были установлены ряд обстоятельств случая с самовольным завладением главой Апарана земельных участков, являющихся собственностью общины.
Согласно добытым следствием данным, руководитель укрупненной общины Апаран, обладая полномочием по предотвращению и приостановлению самовольного строительства, а также обеспечению устранения его последствий в установленном законом порядке, умышленно не принял предусмотренных законодательством об административных правонарушениях мер административной ответственности в отношении лица, осуществившего самовольное строительство. Сообщается, что в 2017 году он позволил жителю Апарана на правах собственности без разрешения самовольно возвести здание на участке жилой застройки.
На основе полученных достаточных доказательств руководителю общины Апаран предъявлено обвинение по статье 315.2 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Отметим, что 5-го ноября 2018 года по итогам выборов в органы местного самоуправления мэром Апарана был избран основатель компании “Гнтуник” Карен Егиазарян. За него проголосовали 10 868 из 18 105 избирателей.