Արման Բաբաջանյանի մեկնաբանությամբ պետք է քրեական գործեր հարուցվեն և որպես մեղադրյալ ներգրավվեն նաև Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը 10/17/2019   12:33  |  Հարցազրույց
«Փաստինֆո»-ի հարցերին է պատասխանում սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
- Տիկին Մելոյան, այսօր հայտնին դարձավ, որ  Արման Բաբաջանյանի կողմից ներկայացված հաղորդման  հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել՝  իշխանությունը յուրացնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ: Խոսքը գնում է Հրայր Թովմասյանի՝ ՍԴ դատավոր, հետագայում նախագահ ընտրվելու գործընթացի  մասին։ Որպես իրավաբան ինչ հիմքեր եք տեսնում քրեական գործ հարուցելու համար։
- Պատգամավորն իր դիմումը ներկայացրել էր Ազգային ժողովում դեռևս Հրայր Թովմասյանի՝ որպես ՍԴ դատավոր լիազորությունների դադարեցման վերաբերյալ Ազգային ժողովի որոշման նախագծի քննարկման շրջանակներում: Խոսքը գնում էր նախորդ տարվա մարտ ամսին Հրայր Թովմասյանի կողմից մինչև Սահմանադրական դատարանի անդամ ընտրվելը /հիշեցնեմ, որ այդ ժամանակահատվածում դեռևս ՍԴ դատավորներին առնչվող սահմանադրական կարգավորումներն ուժի մեջ չէին մտել և սկսեցին գործել 2018 թվականի ապրիլի  9-ից/ Ազգային ժողովի պատգամավորական մանդատից հրաժարական ներկայացնելու բացակայության մասին:
Սա, ըստ իս, Սահմանադրական դատարանի դատավոր-անդամ խեղաթյուրած դիսկուրսի երկրորդ փուլն է:
Վերլուծենք իրավիճակը. պատգամավորը փորձում է հիմնավորել, որ Հրայր Թովմասյանը չէր կարող դառնալ ՍԴ անդամ, այնուհետև՝ ՍԴ նախագահ, քանի որ հրաժարականի դիմում չէր ներկայացրել և դեռևս պատգամավոր էր: Իսկ ինչ է սահմանում Սահմանադրությունը:
Նախ՝ 2018 թվականին արդեն գործում էին պատգամավորի լիազորությունների դադարման և դադարեցման 2015 թվականի Սահմանադրության դրույթները: Սահմանադրության 209-րդ հոդվածի համաձայն՝ Սահմանադրության 90-102-րդ հոդվածներն ուժի մեջ էին մտել Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման օրվանից:
Մասնավորապես, Սահմանադրության 98-րդ հոդվածը, որպես պատգամավորի լիազորությունների դադարեցման հիմք նախատեսում է պատգամավորի մանդատի համատեղելիությունը, համաձայն որի՝ պատգամավորը չի կարող զբաղեցնել իր կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն` առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից:
Հետևաբար՝ ակնհայտ է, որ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները, որպես պատգամավոր դադարեցվել են օրենքի ուժով, ինչի հիմք է հանդիսացել նրա  որպես Սահմանադրական դատարանի անդամ ընտրությունը:
-Տիկին Մելոյան, եթե չեմ սխալվում Արարատ Միրզոյանը կամ Նիկոլ Փաշինյանը նույնպես իրենց պաշտոնները զբաղեցրել են՝ հանդիսանալով Ազգային ժողովի պատգամավոր: Արդյո՞ք նրանց նկատմամբ ևս քրեական գործ հարուցելու հիմքեր են առկա:
- Շատ տեղին և նշանակետային խնդիր բարձրացրեցիք: Ըստ Արման Բաբաջանյանի մեկնաբանության, այո՛, եթե այս հիմքը ՀՔԾ-ն իշխանության յուրացում է որակել, ապա նույն իշխանությունը յուրացնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ պետք է քրեական գործեր հարուցվեն և որպես մեղադրյալ ներգրավվեն նաև Նիկոլ Փաշինյանը և/կամ Արարատ Միրզոյանը, քանի որ վերջիններիս լիազորությունները դադարեցվել են նույն ընթացակարգով, ինչը, բնականաբար, կրկին եմ ընդգծում՝ աբսուրդային է:
Ամփոփելով, վերահաստատեմ մոտեցումս, որ Սահմանադրության դրույթների մանիպուլյատիվ մեկնաբանությունը և խեղաթյուրումը հարված է իրավական պետության հիմքերին, և նմանաբնույթ քայլերն արժանի են քննադատության, և  առնվազն գոնե իրավապահ մարմինները պետք է տեղիք չտան նմանաբնույթ երևույթներին:
09:59 17/10/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ իշխանությունը յուրացնելու առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ
09:40 16/10/2019  |  Մամուլ«Իմ քայլում» շտապ հավաք է եղել. Հրայր Թովմասյանից ազատվելու երեք տարբերակ են քննարկել. «Հրապարակ»
14:32 15/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելը չպետք է դառնա ՍԴ-ում արդեն քննվող գործերի ելքի վրա ազդելու միջոց. Վենետիկի հանձնաժողով
19:01 14/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎահե Գրիգորյանը շարունակում է չաշխատել. նա ինքնաբացարկ չի հայտնել, բայց եւ չի մասնակցել ՍԴ աշխատակարգային նիստին
18:45 14/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն մերժեց ԱԺ-ին. Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ դիմումը վարույթ չընդունվեց

Юрист увидела в трактовке Бабаджаняна по поводу Товмасяна основания для возбуждения уголовных дел и против Пашиняна и Мирзояна 10/17/2019   14:02  |  Интервью
Специалист по конституционному праву Гоар Мелоян в интервью “ФактИнфо” прокомментировала уголовное дело, возбужденное в Специальной следственной службе(ССС) на основании заявления депутата парламента Армении Армана Бабаджаняна.
- Г-жа Мелоян, сегодня стало известно, что на основании представленного Арманом Бабаджаняном заявления в Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по факту предполагаемой узурпации власти.  Речь идет о процессе избрания Грайра Товмасяна судьей конституционного суда(КС), а впоследствии – председателем КС. Как юрист, какие Вы основания видите для возбуждения уголовного дела?
- Депутат подал свое заявление еще в рамках рассмотрения в парламенте проекта решения Национального Собрания касательно прекращения полномочий Грайра Товмасяна в качестве судьи КС. Речь идет об отсутствии поданного Грайром Товмасяном заявления об отказе от депутатского мандата до избрания им в марте предыдущего года членом Конституционного суда/напомню, что в этот период еще не вступили в силу нормы конституционного регулирования, касающиеся судей КС, и стали действовать с 9-го апреля 2018 года/. Это, на мой взгляд, - второй этап искаженного дискурса на тему судья-член Конституционного суда.
Проанализируем ситуацию: депутат пытается обосновать, что Грайр Товмасян не мог стать членом Конституционного суда, а затем – председателем КС, поскольку не подал заявления об отставке и еще оставался депутатом. А что гласит Конституция? Во-первых,  в 2018 году уже действовали положения Конституции о завершении и прекращении полномочий депутата от 2015 года. Согласно статье 209 Конституции РА, статьи 90-102 Основного закона вступили в силу со дня открытия первой сессии Национального Собрания шестого созыва.
В частности, статья 98 Конституции в качестве основания для прекращения полномочий депутата предусматривает принцип совместимости депутатского мандата, согласно которому депутат не может занимать не обусловленной своим статусом должности в других государственных органах или органах местного самоуправления, какой-либо должности в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой работы.
Следовательно, очевидно, что полномочия Грайра Товмасяна в качестве депутата были прекращены в силу закона, и основанием для этого послужило его избрание членом Конституционного суда.
- Г-жа Мелоян, если не ошибаюсь, Арарат Мирзоян или Никол Пашинян тоже заняли свои посты, будучи депутатами Национального Собрания.  Имеются ли основания для возбуждения уголовного дела и в их отношении?
-  Вы весьма уместно подняли целевой вопрос. Согласно трактовке Армана Бабаджанян, то да. Если это основание ССС квалифицировала как узурпацию власти, то по факту предполагаемой узурпации той же власти должны быть возбуждены уголовные дела и в качестве обвиняемых по делу должны быть привлечены и Никол Пашинян, и/или Арарат Мирзоян, поскольку полномочия последних были прекращены по той же процедуре, что, естественно, вновь подчеркиваю, абсурдно.
Подводя итоги, подтверждаю свой подход, согласно которому манипулятивное толкование и искажение положений Конституции  - это удар по основам государства, и подобного рода шаги достойны осуждения. Как минимум правоохранительные органы не должны идти на поводу у  подобных явлений.