Մեզ համար չի կարող լինել վերադարձ անցյալ՝ լինի դա կարգավիճակի, թե սահմանների առումով. Բակո Սահակյան 10/11/2019   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անկախ, ինքնիշխան հզոր պետություն կերտելը մեզ համար եղել է և մնում է մեր պետականաշինության հիմքը, որի հիմնասյուներից է Հայաստանի և Սփյուռքի հետ մեր եռամիասնությունը և ժողովրդավարական արժեքներին և սկզբունքներին հավատարիմ լինելը։ Այսօր Ստեփանակերտում կայացած «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովին հայտարարել է ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը։
«Մեզ համար կարևորագույն հրամայական է Արցախի անվտանգության լիարժեք ապահովումը՝ բոլոր հարթություններում։ Մեր անվտանգության չնչին իսկ թուլացումը հակառակորդի մոտ առաջացնելու է նոր ագրեսիայի դիմելու գայթակղություն, ինչն ինքնին հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով»,- հայտարարեց նախագահը՝ հավելելով, որ անվտանգության խնդիրներն առաջնային են նաև բանակցային գործընթացում։
Բակո Սահակյանն իր ելույթում ցանկացավ վերահաստատել, որ իրենք կողմնակից են Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների խաղաղ կարգավորմանը բանակցային սեղանի շուրջ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո։
«Այստեղ լուրջ հաջողությունների գրանցումը անհնարին է առանց բանակցային գործընթացի լիարժեք ձևաչափի վերականգնմամբ՝ Արցախի լիիրավ մասնակցությամբ։ Ակնհայտ է, որ Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել՝ առանց նրա մասնակցության և մեզ համար չի կարող լինել վերադարձ անցյալին՝ լինի դա կարգավիճակի, թե սահմանների առումով»,- ասաց նախագահը։
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը՝ Բակո Սահակյանն ասաց, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը շարունակելու հատուկ տեղ հատկացնել տարբեր երկրների և պետությունների և նրանց վարչական միավորումների հետ կապերի հաստատմանն ու խորացմանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Ստեփանակերտում մեկնարկել է «Համագործակցություն հանուն արդարադատության և խաղաղության» խորագրով համաժողովը, որի նպատակն է ընդլայնել և ամրապնդել ԱՀ ապակենտրոնացված համագործակցությունն պետությունների տարբեր շրջանների և քաղաքաների հետ, իսկ արդեն առկա միջազգային կապերին նոր ազդակ և գործնական բնույթ հաղորդել ։ Համաժողովին մասնակցելու է ընդհանուր՝ շուրջ 30 երկրներից 150 քաղաքական-հասարակական գործիչներ և մտավորականներ՝ տարբեր երկրներում գործող Արցախի հետ խորհրդարանական բարեկամության խմբերի և շրջանակների, հասարակական-քաղաքական կառույցների ներկայացուցիչներ, Արցախի անկախությունը ճանաչած կամ Արցախի հետ համագործակցող միավորներից պատվիրակություններ։
Համաժողովի քննարկումները կանցկացվեն երկու թեմաների շուրջ՝ «Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և խաղաղ կարգավորման գործընթացը» և
«Արցախի Հանրապետության միջազգային կապերի ընդլայնման հնարավորությունները տնտեսական, մշակութային և գիտակրթական ոլորտներում՝ Արցախի մեկուսացմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականությանը դիմագրավելու նպատակով»։ Համաժողովը կընդունի հռչակագիր։ Համաժողովի կազմակերպիչներն են Արցախի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարությունը և Հայ Յեղափոխական Դաշնակցությունը։
12:30 09/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիպում ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ջեքի Սպիյերի եւ Ջուդի Չուի հետ
13:10 07/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանն ընդունել է «Չեւի Չեստ» կազմակերպության և Ֆրեզնո քաղաքից ժամանած մի խումբ բժիշկների
11:26 05/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ
17:57 04/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանն ընդունել է «Դասավանդիր, Հայաստան» ծրագրի շրջանակներում Արցախում աշխատող ուսուցիչների
13:04 02/10/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Բակո Սահակյանն ստորագրել է օրենքներ
18:54 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԲակո Սահակյանը հանդիպել է ԱՄՆ «Adventist Health Glendale» բժշկական կենտրոնի պատվիրակության հետ

Бако Саакян: для нас не может быть возврата к прошлому как в вопросе статуса, так и границ 10/11/2019   12:19  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах Бако Саакян 11 октября присутствовал на открытии Форума друзей Арцаха «Сотрудничество во имя справедливости и мира» и выступил там с речью. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Он назвал сегодняшнее мероприятие особенным, как по содержанию, так и по составу участников.
"Впервые организуется Форум друзей Арцаха, который собрал под одной крышей содействующих нашей стране политических, общественных, культурных деятелей, правозащитников, ученых, аналитиков и журналистов из разных государств. Здесь находятся члены групп и кругов дружбы с Арцахом, представители административных единиц и политических сил, признавших независимость нашей республики или сотрудничающих с нами. Уже много лет, будучи приверженными демократическим принципам и гуманитарным ценностям, вы проводите кропотливую работу, направленную на содействие Арцаху, представление объективной информации о нашей стране на разных международных площадках, развитие двусторонних отношений, осуществление разных программ в Арцахе.Мы признательны и благодарны вам за всё это, высоко ценим вашу миссию и рады, что у нас есть такие друзья", - сказал Бако Саакян.
По словам президента Арцаха, вопросы, которые будут обсуждаться на форуме, затрагивают практически все сферы жизнедеятельности нашей республики, и такой формат дает возможность лучше представить действительность, наметить и уточнить планы на будущее.
"В данном контексте важно еще раз представить наше видение государственного строительства Республики Арцах и императивы внешней политики, что является своеобразным ориентиром и в вашей работе. Создание независимого, суверенного, сильного государства было и остается основой нашего государственного строительства, краеугольными камнями которого являются наше триединство с Арменией и Диаспорой и приверженность демократическим ценностям и принципам", - сказал Саакян.
По его словам, важнейшим императивом для нас является полноценное обеспечение безопасности Арцаха во всех плоскостях. Даже незначительное ослабление нашей безопасности создаст для противника соблазн прибегнуть к новой агрессии, что чревато непредсказуемыми последствиями.
Как отметил он, именно по этой причине проблема безопасности занимает первоочередное место и в переговорном процессе.
"Касаясь переговорного процесса, хочу вновь подтвердить, что мы - сторонники мирного урегулирования наших отношений с Азербайджаном путем переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ. Невозможно достичь серьезных успехов без восстановления полноценного формата переговорного процесса с полноправным участием Арцаха. Очевидно, что судьба Арцаха не может быть решена без его участия и для нас не может быть возврата к прошлому, как в вопросе статуса, так и границ", - подчеркнул Бако Саакян.
Он указал, что в основе внешней политики Республики Арцах лежат принципы сбалансированности и многовекторности.
"Сохранение в равной мере добрых отношений как с Европой, США, Россией, так и региональными государствами является для нас императивом. Это обусловлено особенностями нашего региона и наличием армянской диаспоры", - сказал президент Арцаха.
По его словам, во внешнеполитической сфере Степанакерт продолжает уделять особое внимание установлению и углублению связей с разными странами и государствами и их административно-территориальными единицами.
"Время ставит новые задачи, требует уточнения и утверждения стратегии и тактики противостояния разным вызовам. Здесь ключевое значение имеет тесное сотрудничество между Арменией, Арцахом и Диаспорой, укрепление постоянных практических связей между Арцахом и его друзьями. Планы и задачи многообразны, но однозначно реалистичны. Уверен, что нам удастся эффективно их решить, и на этом пути особое значение приобретает проведение подобных мероприятий", - резюмировал свою речь Бако Саакян, пожелав форуму плодотворной работы, а его участникам - крепкого здоровья, успехов и всех благ.