Հայաստանի կառավարությունը փակ նիստում կքննարկի Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը 10/10/2019   11:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի հանրապետությունը դատապարտում է Թուրքիայի զինված ուժերի Սիրիայի տարածք ներխուժումը։ Կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք մտահոգված ենք իրավիճակով, որովհետև մեր գնահատմամբ այդ գործողությունն ավելի կխորացնի Սիրիայում հաստատված մարդասիրական ճգնաժամը»,– ասաց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ անունից կոչ արեց միջազգային հանրությանը գործուն միջոցներ ձեռնարկել «այդ ապօրինի գործողությունը դադարեցնելու և Թուրքիայի սահմանի երկայնքով Սիրիայի քաղաքացիների, այդ թվում` ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ»։
Վարչապետն ասաց, որ Հայաստանը Սիրիայում իրականացնում է մարդասիրական առաքելություն։
«Հաջողությամբ է իրականացվում այդ առաքելությունը ու մենք կշարունակենք այդ առաքելության իրականացումը»,-ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե կառավարության նիստից հետո դռնփակ ռեիժմով քննարկում կանեն ու մտքեր կփոխանակեն Սիրիայի հյուսիսում ստեղծված իրավիճակի, հնարավոր զարգացումների ու դիրքորոշումների վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հոկտեմբերի 9-ին հայտարարել է Սիրիայի հյուսիսում «Խաղաղության աղբյուր» գործողության մեկնարկի մասին՝ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության և «Իսլամական պետություն» (արգելված է Ռուսաստանում) ահաբեկչական խմբավորման դեմ: Ռմբակոծվել է Սիրիայի Սիրիայի հյուսիս-արևելքը։ Թուրքական զորքերը շարունակում են առաջ ընթանալ Սիրիայում։
12:05 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿՀ-ներում կբարելավվեն դատապարտյալների և կալանավորների կենցաղային պայմանները
11:56 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ720մլն Արդարադատության նախարարությանը՝ մարտի 1-2-ին մահացածների իրավահաջորդներին և տուժածներին աջակցելու համար
11:27 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ է տալու մեր երեխաներին այն ուսուցիչը, որը 25 հազ դրամով է աշխատում (տեսանյութ)
11:18 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը ԿԳՄՍ-ին գումար հատկացրեց՝ ուսուցիչների աշխատավարձը 10 տոկոսով բարձրացնելու համար

Правительство Армении проведет закрытое обсуждение по ситуации в Сирии 10/10/2019   11:57  |  Лента новостей
Армения осуждает вторжение турецких ВС на территорию Сирии, заявил в четверг премьер-министр Никол Пашинян, открывая заседание правительства.
"Мы обеспокоены создавшейся ситуацией, поскольку, по нашим оценкам, подобное действие еще больше углубит гуманитарный кризис в Сирии", - сказал премьер Армении.
Пашинян призвал международное сообщество предпринять действенные шаги, направленные на прекращение этого незаконного действия, а также защиту проживающих вдоль границы с Турцией граждан Сирии, в том числе национальных меньшинств и их прав.В Сирии планируют эвакуировать армян из городов, попавших под обстрел турецкой армииПремьер напомнил,  что Армении в Сирии осуществляет гуманитарную миссию.
“Армения в Алеппо осуществляет гуманитарную миссию, и делает это успешно, и мы продолжим ее выполнять", - сказал Пашинян.
Никол Пашинян предложил после заседания правительства за закрытыми дверями провести обсуждение и обменяться мыслями о создавшейся в Сирии ситуации, возможном развитии событий.
Напомним, 9-го октября  президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объявил о начале военной операции под названием "Родник мира" на северо-востоке Сирии. По его словам, целью этой операции является борьба против Рабочей партии Курдистана и террористов из группировки ИГ.
12:09 18/02/2019  |  Международные новостиПрезидент Сирии назвал Эрдогана "мелким слугой Америки"
17:16 23/02/2018  |  Международные новостиТурецкая армия нанесла удар по гуманитарному конвою и обстреляла машины мирных жителей в Сирии
09:10 30/01/2018  |  Международные новостиТурецким авиаударом серьезно поврежден древнейший храм в Сирии