Վարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավոր­ման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ 10/01/2019   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝  Չինաստանի կազմավորման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Սրտանց շնորհավորում և բարեմաղթանքներ եմ հղում Ձեզ Չինաստանի Ժողովրդա­կան Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Այս նշանավոր հոբելյանը խորհրդանշում է արդիական պետության և հասարակության կառուցման գործում հնագույն քաղաքակրթություն կրող չին ժողովրդի մեծ հաջողությունները:
Մենք Հայաստանում ուրախությամբ ենք հետևում Չինաստանի Ժողովրդա­կան Հանրապետության և չին ժողովրդի նվաճումներին՝ տնտեսական առաջըն­թացին, նորարարական ոլորտի զարգացմանը և մշակութային վերելքին:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևողական ամրապնդմանն ու խորացմանը: Տարբեր ոլորտներում երկկողմ կապերի և փոխանակումների հետագա ընդլայնումը և միջազգային ասպարեզում ակտիվ գործակցությունը բխում են մեր երկու երկրների և ժողովուրդների կենսական շահերից: Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ հիմք կծառայեն հայ-չինական բարեկամությունն ու համագործակցությունը նոր մակար­դակի բարձրացնելու համար:
Պատրաստակամ եմ Ձեզ հետ համատեղ առավելագույն ջանքեր գործադրել այդ նպատակին հասնելու համար»:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանին՝  Չինաստանի կազմավոր­ման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ: Ուղերձում ասված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից հղում եմ Ձեզ և Չինաստանի կառավա­րու­թյանն իմ ջեր­մ շնորհավորանքները և բարեմաղթանք­ները՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավոր­ման 70-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Չինաստանը ժամանել է իր պատմության այս նշանակալի հանգրվանին՝ բազմաթիվ ձեռքբերումներ արձանագրելով պետության և հասարակության կա­ռուց­ման, տնտեսական առաջընթացի, նորարարությունների և մշակութային զարգաց­ման ոլորտներում:
Հայաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ ավան­դա­կան բարեկամական հարաբերությունների համակողմանի, կայուն և հետևո­ղա­կան ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Լիահույս եմ, որ այս տարվա մայիսին Չինաստան կատարած իմ այցը և հանդիպումը Ձեզ հետ առաջ կմղեն հայ-չինական բարեկամության և համագործակցության օրակարգը»:
11:38 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում մեկնարկում է գյուղատնտեսական ապահովագրության գործընթացը. ՀՀ վարչապետ (տեսանյութ)

Пашинян: Армения придает особую важность укреплению и углублению отношений с Китаем 10/01/2019   12:07  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Китайской Народной Республики Си Цзиньпину  по случаю 70-летия образования КНР. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
"Сердечно поздравляю с 70-летием образования КНР и шлю добрые пожелания. Этот знаменательный юбилей символизирует большие успехи носителя древнейшей цивилизации – китайского народа – в построении современного государства и общества”, - говорится в послании.
Пашинян отметил, что в Армении с радостью следят за достижениями Китайской Народной Республики и китайского народа: экономическим прогрессом, развитием сферы инноваций и культурным подъемом.
“Армения придает особую важность всестороннему, устойчивому и последовательному укреплению и углублению традиционных дружественных отношений с Китаем”, -заявил Никол Пашинян.
По его словам,  дальнейшее расширение двусторонних связей и обменов в различных сферах и активное сотрудничество на международной арене отвечают жизненно важным интересам двух стран и народов.
“Надеюсь, что мой визит и встреча с Вами в Китае в мае этого года послужат основой для вывода армяно-китайской дружбы и сотрудничества на новый уровень. Готов совместно с Вами прилагать максимум усилий для достижения этой цели”, - отмечается в поздравительном послании.
18:21 20/09/2019  |  Лента новостейСи Цзиньпин – Армену Саркисяну: армяно-китайские дружественные отношения переживают динамичное развитие
12:29 14/08/2019  |  Лента новостейАрмения намерена укреплять сотрудничество с Китаем в сфере борьбы с терроризмом