«Ժակ Շիրակը հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարթոնքի խորհրդանիշներից էր». վարչապետն այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանություն 09/30/2019   13:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այցելել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանություն:
Վարչապետը ՀՀ կառավարության և իր անունից ցավակցություն է հայտնել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին, դեսպանության անձնակազմին և Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին՝ Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան կապակցությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանը գրառում է կատարել Ֆրանսիայի դեսպանությունում բացված ցավակցությունների գրքում, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Հայաստանում մեծ ցավով ընդունեցինք Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի մահվան լուրը: Ֆրանսիան կորցրեց պետական այրի և մեծ մարդու:
Նախագահ Շիրակը, հիրավի, հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարթոնքի խորհրդանիշներից էր: Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա նրա անկեղծ բարեկամությունը, վճռական ներդրումը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում և միջնորդական ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում: Նրա պետական այցը Հայաստան մեծ իրադարձություն էր մեզ համար:
Ժակ Շիրակի մահը, հիրավի, մեծ կորուստ է բոլորիս համար: Հայտնում եմ իմ խորին ցավակցությունը Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին, ֆրանսիական պետությանը և Շիրակի ընտանիքին ու բարեկամներին:
Նրա անունը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում և հոգիներում»:
11:38 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում մեկնարկում է գյուղատնտեսական ապահովագրության գործընթացը. ՀՀ վարչապետ (տեսանյութ)
10:42 30/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱշխարհի երկրների ութ տասնյակ ղեկավարներ են մասնակցելու Ժակ Շիրակի հուղարկավորմանը
17:14 28/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Նիկոլայ Ռիժկովին՝ ծննդյան 90-ամյակի առթիվ
16:44 28/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունում քննարկվել են Հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը վերաբերող հարցեր
15:18 28/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը ծանոթացել է զորավարժությունների ընթացքին
10:52 28/09/2019  |  ՄամուլՓաշինյան-Միքայելյան հակամարտությունը նոր թափ է ստանում. Փաշինյանի պատասխանը չի ուշանա. «168 ժամ»

Никол Пашинян оставил запись в книге соболезнований в связи с кончиной экс-президента Жака Ширака 09/30/2019 15:06 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня посетил посольство Республики Франция в РА. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Премьер-министр от имени правительства и от себя лично выразил Чрезвычайному и Полномочному послу Франции в Армении Джонатану Лакоту, аппарату посольства и дружественному французскому народу соболезнования в связи с кончиной бывшего президента Франции Жака Ширака.
Никол Пашинян оставил запись в книге соболезнований, открытой в посольстве.
“В Армении с большой болью восприняли весть о смерти экс-президента Франции Жака Ширака. Франция потеряла государственного мужа и великого человека.
Президент Ширак, действительно, был одним из символов взлета армяно-французских межгосударственных отношений. Армянский народ никогда не забудет его искреннюю дружбу, решительный вклад в дело международного признания Геноцида армян и посреднические усилия по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Его государственный визит в Армению стал большим событием для нас. Смерть Жака Ширака стала большой потерей для всех нас. Выражаю свои глубокие соболезнования дружественному народу Франции, французскому государству, а также семье и родственникам Ширака. Его имя навсегда останется в наших сердцах и душах”, - написал Пашинян.