Միակողմանի ձեւակերպումները չեն նպաստում ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը. ԱԳՆ-ն արձագանքել է Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը 09/30/2019   13:16  |  Քաղաքական
ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ բոլոր ձևակերպումները, որոնք հակասում են միջնորդության միջազգային միակ մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, համանախագահների ձևակերպումներին և միակողմանի բնույթ են կրում, չեն նպաստում խաղաղ կարգավորման գործընթացին։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը` մեկնաբանելով Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը, որում Լեռնային Ղարաբաղը օկուպացված տարածք է անվանվում։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 28-ին Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր տարածել, որում Լեռնային Ղարաբաղի կողքին փակագծերում նշված է «Ադրբեջանի Հանրապետություն» արտահայտությունը, իսկ Ղարաբաղը ներկայացվում որպես օկուպացված տարածք։
«Ուկրաինայի արտգործնախարարությունը հորդորում է իր քաղաքացիներին Լեռնային Ղարաբաղի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի (Ցխինվալիի շրջանի) օկուպացված տարածքներ, ինչպես նաեւ նրանց հարող շրջաններ այցելելու որոշման դեպքում առաջնորդվել Ադրբեջանի եւ Վրաստանի օրենքներով»,-նշված է Ուկրաինայի արտգործնախարարության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
17:28 06/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Հովակիմյանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Սերբիայի նախագահին
15:41 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Մկրտչյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի մշակույթի նախարարի հետ
10:49 29/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների ղեկավարների ամենամյա համաժողով
14:39 26/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Կաժոյանի հանդիպումը Հայ-վիետնամական միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահի հետ
16:23 22/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴեսպան Մինասյանի հանդիպումը Ռումինիայի ԱԳ նախարարի հետ
16:29 15/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզբեկստանում ՀՀ դեսպանն իր հավատարմագրերը հանձնեց Ուզբեկստանի արտաքին գործերի նախարարին

Однобокие формулировки Киева по вопросу карабахского урегулирования не способствуют мирному процессу – МИД Армении 09/30/2019   13:38  |  Политика
Формулировки официального Киева по вопросу нагорно-карабахского конфликта не способствуют процессу мирного урегулирования, заявила “ФактИнфо” пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян.
“Все формулировки по вопросу нагорно-карабахского конфликта, которые противоречат формулировкам имеющей единственный международный мандат посредничества Минской группы ОБСЕ и носят однобокий характер, не способствуют процессу мирного урегулирования", - сказала Анна Нагдалян.
Напомним, что 28-го сентября МИД Украины выступил с заявлением, в котором рядом с Нагорным Карабахом в кавычках указана “Азербайджанская Республика”, а Нагорный Карабах представлен как “оккупированная территория”.
“МИД Украины настойчиво рекомендует своим гражданам при принятии решения посетить оккупированные территории Нагорного Карабаха, Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии, а также прилегающие к ним районы руководствоваться законодательством Азербайджанской Республики и Грузии”, - говорится в заявлении, размещенном на сайте украинского внешнеполитического ведомства.
15:09 10/07/2019  |  Карабахский конфликтУ конфликта нет военного решения: Пашинян и Туск обсудили карабахское урегулирование