ՀԱՊԿ-ը ողջունում է ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը. Յուրի Բորիսով 09/12/2019   15:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դա վերաբերում է ոչ միայն Ադրբեջանին։  ՀԱՊԿ-ը միշտ ողջունելու է ԽՍՀՄ բոլոր նախկին հանրապետությունների հետ համագործակցությունը ։ Մենք բոլորս ժամանակին եղել ենք մեկ միասնական ընտանիք, մենք շատ ընդհանրություններ ունենք։  Դա նաեւ վերաբերում է նախկին խորհրդային հանրապետությունների զինված ուժերի  որոշակի հավասարակշռմանը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Յուրի Բորիսովը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե  ինչպե՞ս է ՀԱՊԿ-ը վերաբերում  Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը եւ արդյ՞ոք  դիտարկում է  Ադրբեջանի՝ ՀԱՊԿ դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հնարավորությունը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ տեխնիկական համագործակցությանը, Յուրի Բորիսովն ասել է, թե Ռուսաստանը շահագրգռված չէ  հակամարտության սրացմամբ /ԼՂ հակամարտության/, այլ հակառակը՝ ամեն կերպ նպաստում  է, որ հակամարտությունը կարգավորվի եւ վարում է կշռադատված քաղաքականություն։  «Դուք գիտեք այն դերակատարության մասին,  որը  ՌԴ-ն  եւ, մասնավորապես,  մեր նախագահը  ունի այդ խնդրում»։
Դիտարկմանը , թե հայկական կողմը բացառել է Ադրբեջանի՝ ՀԱՊԿ ը դիտորդ անդամ կարգավիճակ ստանալու որեւէ հնարավորություն, Բորիսովն արձագանքել է. «ՀԱՊԿ-ում որոշումներչը կայացվում  են հավաքական, քննարկումներից հետո։ Եվ,  եթե ՀԱՊԿ-ը  որոշում կայացնի, որ նման անհրաժեշտության կա, այն կընդունվի կազմակերպության կանոնադրությանը, կանոնակարգին համապատասխան»։
11:40 07/09/2019  |  ՄամուլԱդրբեջանը կդառնա՞ ՀԱՊԿ անդամ. «168 ժամ»
16:20 05/09/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի դիրքերը ՀԱՊԿ-ում ամուր են. ԱԳ փոխնախարար
17:25 28/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՍեպտեմբերի 27-ին Նյու Յորքում կկայանա ՀԱՊԿ-ի երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը
12:02 27/08/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ-ն մնում է մեր վստահելի ռազմավարական դաշնակիցը. ԱԳ նախարար
11:14 21/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն վավերացրեց ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում համագործակցության խորացման մասին համաձայնագիրը
15:37 27/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի հետ կապված կառույցում ճգնաժամ չի եղել. Թիմուր Ուրազաև

Вице-премьер России прокомментировал возможность получения Азербайджаном статуса наблюдателя в ОДКБ 09/12/2019   16:26  |  Лента новостей
“Это касается не только Азербайджана. ОДКБ всегда будет приветствовать сотрудничество со всеми бывшими республиками СССР. Я считаю, что мы когда-то были все единой семьей, у нас много общего. Это касается определенного баланса военных сил всех бывших республик”, – заявил сегодня вице-премьер России Юрий Борисов, отвечая на вопрос о возможности получения Азербайджаном статуса наблюдателя или партнера ОДКБ.
Коснувшись военно-технического сотрудничества с Азербайджаном, Юрий Борисов заявил, что Россия не заинтересована в разжигании конфликта, наоборот, будет всячески способствовать, чтобы этот конфликт сошёл на нет.
“И вы знаете роль, которую играет Россия и наш президент в частности”, – пояснил Борисов.
В ответ на уточняющий вопрос, что армянская сторона исключила любую возможность того, что Азербайджан станет наблюдателем или партнером ОДКБ, Борисов отметил, что решения в ОДКБ принимается коллективно, после обсуждений. “Если Организация примет необходимость такого решения, то оно будет принято в соответствии с уставом, регламентом и правилами Организации”, – отметил Борисов.
17:13 26/07/2019  |  Лента новостейСовет Федерации РФ ратифицировал протоколы, изменяющие устав ОДКБ
17:57 24/07/2019  |  Лента новостейГосдума РФ ратифицировала несколько протоколов об изменении устава ОДКБ
16:55 28/06/2019  |  Актуальная темаСемериков рассказал, когда будет назначен генеральный секретарь ОДКБ
12:11 21/06/2019  |  Лента новостейАрмения ратифицировала соглашение об информационной безопасности с ОДКБ