Քոչարյանը դատական ծախսերը վճարելու համար միջոցներ ունի, սակայն չի կարողանում տնօրինել դրանք. պաշտպան 07/24/2019   14:47  |  Դատական ռեպորտաժներ
Միանշանակ դատախազության բողոքն անհիմն է։ Սա նախորդ տարվանից սկսած իրավական տարբեր օրինական և ոչ օրինական գործիքներով Ռոբերտ Քոչարյանին ճնշման ենթարկելու տրամաբանության մեջ է։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։
«Դատախազների պատճառաբանություններն ուղղակի զավեշտալի էին։ Չեմ հասկանում այդպիսի խախտումները նման կերպ պաշտպանելու տրամաբանությունը, քանի որ դա գործի բովանդակային քննությանը չի էլ անդրադառնում։ Այսինքն` դրանից մեղադրանքը ո՛չ հաստատվելու է, ո՛չ էլ հերքվելու», - ասաց Հովհաննես Խուդոյանը։
Պաշտպանի խոսքով ՀՀ երկրորդ նախագահի գույքն այս պահին կալանքի տակ է, բացառությամբ կենսաթոշակից։ Լրագրողի այն դիտարկմանը, որ արդյո՞ք Ռոբերտ Քոչարյանը միջոցներ չունի, որպեսզի հոգա դատական ծախսերը՝ Հովհաննես Խուդոյանը նկատեց. «Ռոբերտ Քոչարյանը միջոցներ ունի, սակայն չի կարողանում տնօրինել իր միջոցները։ Նրան օգնում են նաև իր մտերիմները»։
Հովհաննես Խուդոյանը տեղյակ է նաև ՍԴ-ի վարույթը կասեցնելու և այն ՄԻԵԴ ուղարկելու որոշմանը, սակայն չի կարծում, որ պատասխանի համար երկար է պետք սպասել. «Սա ոչ թե սովորական բողոքարկում է, որը կարող է տարիներ տևել, այլ ՄԻԵԴ-ի խորհրդատվական կարծիքը ստանալու համար է, որի ժամկետն ավելի կարճ է։ Եթե չեմ սխալվում, դա վեցամսյա ժամկետում է կատարվում», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանը։

Кочарян располагает средствами для покрытия судебных расходов, но не может распоряжаться ими - адвокат 07/24/2019   15:33  |  Судебный репортаж
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна назвал жалобу Прокуратуры на решение суда первой инстанции относительно ареста, наложенного на экс-главы государства необоснованной.
“Однозначно жалоба Прокуратуры не имеет подо собой основания. Это  в рамках внедренной с прошлого года логики по оказанию давления на Роберта Кочаряна различными законными и незаконными инструментами”, - заявил адвокат экс-президента Армении Ованнес Худоян в беседе с журналистами.
По его словам, приводимые прокурорами доводы просто смехотворны.
“Я не понимаю логики защиты подобного рода нарушений, поскольку оно даже не касается содержательного рассмотрения дела, то есть от этого обвинение не будет ни подтверждено, ни опровергнуто”, - сказал Худоян.
По словам адвоката, на имущество второго президента Армении, за исключением пенсии, в данный момент наложен арест.
На вопрос журналиста о том, действительно ли у Роберта Кочаряна нет средств на покрытие судебных расходов, Худоян заявил: ”Роберт Кочарян располагает средствами, однако не может распоряжаться своими средствами. Ему помогают и его близкие”.
Ованнес Худоян также в курсе решения КС о приостановлении производства и обращении в ЕСПЧ, однако он не считает, что дожидаться ответа придется долго.
“Это – не обычное обжалование, которое может длиться несколько лет,  а это для того, чтобы получить консультативное мнение ЕСПЧ, что предполагает более короткие сроки. Если не ошибаюсь, этот процесс длится 6 месяцев”,  - сказал адвокат Роберта Кочаряна.