Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության հանրապետական ղեկավար Միչ Մաքքոնելի հետ 07/17/2019   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հուլիսի 16-ին Վաշինգտոնում հանդիպել է ԱՄՆ Սենատի մեծամասնության հանրապետական ղեկավար Միչ Մաքքոնելի հետ: ԱԺ խոսնակը գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությանը հաջորդող քաղաքական զարգացումները` ընդգծելով այս փուլում ԱՄՆ-ի կողմից մեր երկրին աջակցության կարեւորությունը: Կողմերը քննարկել են Միացյալ Նահանգների կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության մեծացման հնարավորությունները, երկրի արտաքին քաղաքականությանն ու տարածաշրջանային կայունությանը, էներգետիկ անվտանգությանը եւ մի շարք այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Արարատ Միրզոյանը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Ազգային ժողովրդավարական եւ Միջազգային հանրապետական ինստիտուտների կողմից Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ համատեղ ծրագրերի կարեւորությանը, որոնք ուղղված են խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանն ու բարեփոխումների օրակարգին նպաստելուն:
Կողմերը մեծապես կարեւորել են հայ-ամերիկյան հարաբերություններում առկա մեծ ներուժի բացահայտումն ու այդ ուղղությամբ գործնական քայլերի իրականացումը:
14:22 16/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿցանկանանք, որ ԱՄՆ-ը ճնշում չգործադրի Հայաստանի վրա ՝ իրանական պատժամիջոցների օրակարգում ներգրավելու համար․Արարատ Միրզոյան (տեսանյութ)
10:47 13/07/2019  |  ՄամուլՏուրիստական այց. Ինչու է Արարատ Միրզոյանը մեկնում ԱՄՆ. «Ժամանակ»
10:06 09/07/2019  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանի գեոքաղաքական «տապալումները». Նրան պարտադրել են «հանվել». «Իրատես»
13:07 05/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կիպրոսի պաշտպանության նախարար Սավվաս Անգելիդիսի հետ

Спикер парламента Армении встретился с лидером республиканского большинства в Сенате США Митчем МакКоннеллом 07/17/2019 14:25 | Лента новостей
Председатель Нaционального Собрания Армении Арарат Мирзоян 16 июля встретился в Вашингтоне с лидером республиканского большинства в Сенате США Митчем МакКоннеллом. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Спикер НС представил коллеге постреволюционные политические процессы в Армении, подчеркнув важность содействия США нашей стране на этом этапе. Стороны обсудили возможности увеличения Соединенными Штатами предоставляемой Армении финансовой помощи, вопросы внешней политики РА и региональной стабильности, энергетической безопасности и ряда других сфер.
В ходе встречи А.Мирзоян отметил важность совместных программ НС РА с Национальным демократическим и Международным республиканским институтами, направленных на развитие возможностей парламента и содействие повестке реформ.
Стороны особо подчеркнули важность выявления имеющегося большого потенциала в армяно-американских отношениях и реализации практических шагов в этом направлении.