«Սուտ է, թե ջուրը կեղտոտ է». Սեւանի շրջակա տարածքների տերերը փակել են Սեւան-Գավառ ճանապարհը. News. am 07/15/2019   11:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեւանա լճի ափամերձ տարածքների օբյեկտների տերերն այսօր՝ հուլիսի 15-ի առավոտյան ժամը 9-ի սահմաններում փակել էին Սեւան-Գավառ ավտոճանապարհը:
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ նրանք պահանջում էին հանդիպում առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի եւ Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանի հետ:
Նրանք հայտարարել են, որ կեղծ տեղեկատվություն է տարածվում, թե Սեւանի ջուրը մաքուր չէ, որի հետեւանքով մարդիկ չեն գալիս հանգստանալու եւ իրենք մեծ վնասներ են կրում: «Թող սուտ տեղեկատվություն չտան, թե ջուրը կեղտոտ է: Եկեք տեսեք, որ ջուրը մաքուր է: Իրենց պատճառով մարդ չի գալիս»,-նշեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Ոստիկանության աշխատակիիցները ցուցարարներին հորդորեցին բացել ճանապարհը եւ այսօր ժամը 11-ին հանդիպել Սեւան քաղաքապետարանի աշխատակիցների հետ: Ժամապարհը փակ է մնացել շուրջ մեկ ժամ, որից հետո բացվել է:

Владельцы объектов у озера Севан в течение часа держали перекрытой одну из дорог - NEWS.am 07/15/2019   12:34  |  Лента новостей
Владельцы объектов, расположенных на прибрежных территориях озера Севан, утром 15 июля перекрыли автодорогу Севан – Гавар.
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, они требуют встречи с главой Минздрава Арсеном Торосяном и министром окружающей среды Эриком Григоряном. По  словам протестующих, распространяется ложная информация о том, что вода в Севане не чистая, из-за чего люди не едут к ним отдыхать, а они несут большие убытки. «Пусть не распространяют ложную информацию о том, что вода грязная. Сами приходите, посмотрите, что она чистая. Из-за них никто к нам не едет», - отметил один из участников акции протеста.
Полицейские призвали протестующих открыть дорогу и встретиться в 11:00 с сотрудниками мэрии Севана. Примерно через час дорогу раблокировали.