Նոր դատավորների աշխատավարձերը կդառնան 2,5-3 մլն դրամ. ՀՀ վարչապետ 06/20/2019   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոր ներգրավված դատավորների աշխատավարձերը կկարողանանք բարձրացնել, դարձնել 2,5-3 մլն դրամ։ Այսօր Ազգային ժողովում 2018-ի բյուջեի կատարողականի քննարկումների ժամանակ նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքերով՝ այսօր դատավորների, առավել ևս գործող կազմի աշխատավարձը բարձրացնելը բազմաթիվ պրոբլեմներ ունի, այդ թվում՝ հանրային ընկալման տեսանկյունից, առավել եւս, երբ բազմաթիվ սոցիալական  խնդիրներ լուծված չեն։ «Մեր ընկալումն այն է, որ մեր գործընկերները՝ միջազգային դոնորները, Հայաստանին կաջակցեն այս հարցում, մենք 2-3 տարի դատավորների, նոր ներգրավված դատավորների աշխատավարձերը կկարողանանք բարձրացնել, դարձնել 2,5-3 մլն դրամ»,- ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ դա պետական բյուջեի վրա ուղիղ ազդեցություն չի ունենա։ «Այդ ընթացքում մենք, համոզված եմ, կկարողանանք լուծել բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ։ Բացի այդ, և իշխանությունը, և ընդդիմությունը, և քաղհասարակությունը կհամոզվի՝ անկախ դատական համակարգ ունենալու հարցում ու կհասկանա՝ սա մի ծախս է, որ արժե անել ու հանրությունը կհամաձայնի սեփական միջոցներից գումար տրամադրել՝ պայմանով, որ մեզ իսկապես պետք է անկախ դատական համակարգ», - հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ծախսը, ըստ վարչապետի, կազմում է 10 մլրդ դրամ։
Անդրադառնալով իր ղեկավարած կառավարության հասցեին հնչող քննադատությանը, որ բարեփոխումները պատշաճ ակտիվությամբ չի արվում՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, թե մեկ տարվա կյանք ունեցող կառավարությունից պետք չէ ակնկալել 30 տարվա խնդիրների լուծումներ։
«Իմ տպավորությունը ու կարծիքն այն է, որ արագ ռեֆորմներ նշանակում են ձախողված ռեֆորմներ։ 90-ականների սկզբին, որպես լրագրող ես հետևել եմ, իմ աչքի առաջ ձախողվել են փայլուն ստրատեգիական ռեֆորմներ, քանի որ դրանց հեղինակները ցանկացել են արագ անել։ Մինչև այսօր Հայաստանը կրում է այդ ռեֆորմների չիրականացման ծանրագույն հետևանքները։ Շատ կարևոր է չշտապել ափալ թափալ գործողություններ չանել», - հայտարարեց վարչապետը։
10:29 20/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարը պետք է լիարժեք տիրապետի իրավիճակին և իրականացնի այն քաղաքական ուղերձները, որոնք հղվում են կառավարության կողմից. վարչապետ
09:23 20/06/2019  |  ՄամուլՓաշինյանը «պատերին է տվել» սեփական թիմին. ՔՊ հիմնադիրներին «իրենց տեղը ցույց են տվել». «Հրապարակ»
17:30 19/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄաքսային կայան կկառուցվի Գյումրիում և Սիսիանում. Փաշինյան
18:18 18/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է անվանի գիտնական Ռեյմոնդ Դամադյանին
13:18 18/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը պետք է դառնա մեր համազգային բյուջեն. Նիկոլ Փաշինյան
16:44 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչպես թյուրիմացության մեջ գցել ՀՀ վարչապետին․ ՀԲՃ
15:02 17/06/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է Իսլանդիայի վարչապետին Ազգային տոնի կապակցությամբ

Пашинян рассказал о планах повысить зарплату судьям до 2,5-3 млн. драмов 06/20/2019   13:22  |  Лента новостей
Зарплату заново привлеченным к работе судьям удастся повысить до 2,5-3 млн. драмов. Такое заявление в парламенте Армении в четверг сделал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, сегодня увеличение размера заработной платы судей, особенно действующего состава, чревато многочисленными проблемами, в том числе в плане общественного восприятия, тем более в условиях нерешенности многих социальных проблем.
“Наше понимание таково, что наши партнеры, международные доноры, окажут Армении содействие в данном вопросе. Мы сможем довести зарплату судей, которые 2-3 года в системе, заново привлеченным к работе судьям, до 2,5-3 млн. драмов”, - сказал премьер, указав, что это не скажется на государственном бюджете.
Он выразил уверенность, что за это время его правительству удастся решить многие социальные проблемы.
“Кроме того, и власть, и оппозиция, и гражданское общество удостоверяться в намерени создать независимую судебную систему и поймут, что эти расходы того стоят, и общество согласится из своих средств выделять деньги с условием, что нам действительно нужна независимая судебная система”, - заявил Пашинян.
Сумма затрат, по словам, составит 10 млрд. драмов.
Коснувшись критики в адрес возглавляемого им кабмина, Пашинян заявил, что не стоит ожидать от годовалого правительства решения проблем, накопившихся за 30 лет.
“На мой взгляд, скоропалительные реформы – это провальные реформы. В начале 90-ых я как журналист следил и стал очевидцем того, как проваливались на моих глазах блистательные стратегические реформы, потому что его авторы торопились с их реализацией. До сегодняшнего дня Армения испытывает на себе тяжкие последствия нереализованности этих реформ. Важно не спешить, не делать скоропалительных шагов”, - сказал премьер.