Քննվում է Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորման դեմ պաշտպանական կողմի բողոքը 06/17/2019   17:12  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում դատավոր Նարինե Հովակիմյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ մեկնարկեց Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի հիմնավոր լինելու` Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ պաշտպանական կողմի ներկայացրած բողոքի քննությունը։
Նախորդ դատական նիստին` հունիսի 11-ին, պաշտպանական կողմը ներկայացրել էր իր բողոքները, ինչի վերաբերյալ դատախազները հանդես էին եկել առարկություններով։ Դատական նիստը հետաձգվել էր, որպեսզի դատախազները դատարան ներկայացնեին իրենց առարկությունները հավաստող փաստաթղթեր։
Այսօրվա դատական նիստին ներկա են պաշտպաններ Կարեն Քամալյանը, Արսեն Մկրտչյանը, Լևոն Բաղդասարյանը, դատախազներ Հայկ Պետրոսյանը, Վահե Դովմազյանը։
Դատախազ Դովմազյանը քիչ առաջ դատարան ներկայացրեց փաստաթղթեր` ստացված Դատապարտյալների հիվանդանոց ՔԿՀ-ից, որոնք վկայում են, որ Մանվել Գրիգորյանը հրաժարվել է դեղամիջոցներ ընդունել` պատճառաբանելով, որ ուզում է բուժում ստանալ Նաիրի ԲԿ-ում։
Ըստ ներկայացված փաստաթղթերի` Գրիգորյանը հրաժարվել է նաև տեղափոխվել ՔԿՀ-ի բնակելի գոտի` համապատասխան հիվանդասենյակ, և իր փաստաբանի հետ մնացել է տեսակցությունների համար նախատեսված սենյակում։
Պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը նշված փաստաթղթերի վերաբերյալ հայտարարություն արեց` պատճառաբանելով, թե ինչու է Մանվել Գրիգորյանը հրաժարվել բուժօգնությունից. «Այն, որ Մանվել Գրիգորյանին հարկադրաբար են տեղափոխել ՔԿՀ, մենք դիտում ենք անօրինական այնքանով, որ երբ դիմեցինք ՄԻԵԴ, Կառավարությունը վերջինիս առաջ պարտավորություն ստանձնեց, որ կապահովի բուժումը քաղաքացիական հիվանդանոցում,
եւ դա է եղել նրա` բուժօգնությունից հրաժարվելու պատճառը»։
Պաշտպանը դատարան ներկայացրեց նաև Մանվել Գրիգորյանի խնամակալի առկայությունը վկայող փաստաթուղթ` ընդգծելով, որ վերջինս չի կարողանում ինքնուրույն տեղաշարժվել։
Դատարան ներկայացվեց նաև փաստաթուղթ, ըստ որի` Մանվել Գրիգորյանին զննել է բժիշկ-հոգեթերապևտ, ով փաստել է, որ երրորդ անձի ներկայությամբ հնարավոր չէ իրականացնել հոգեթերապևտիկ աջակցություն։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 2-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության Կենտրոն և Նորք մարաշ վարչական շրջանի դատարանում` դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, որոշվել էր Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորումը թողնել անփոփոխ` հիմնավոր լինելու պատճառաբանությամբ:

Апелляционный суд Армении рассматривает жалобу защиты на арест Манвела Григоряна 06/17/2019   17:45  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Нарине Овакимян немногим ранее приступил к рассмотрению жалобы защиты бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев “Еркрапа” Манвела Григоряна по поводу обоснованности избранной в отношении его подзащитного меры пресечения в виде заключения под стражу.
Прокурор представил суду документы, поступившие из уголовно-исполнительного учреждения “Больница для осужденных”, которые свидетельствуют о том, что Манвел Григорян отказался от приема лекарств, мотивировав свои действия желанием пройти лечение в медцентре “Наири”.
Согласно представленным документам, Григорян отказался также от перевода в соответствующую палату в жилой зоне УИУ, и вместе со своим адвокатом остался в комнате для свиданий.
Адвокат Левон Багдасарян выступил с заявлением по поводу вышеупомянутых документов, пояснив причины отказа Манвела Григоряна от медпомощи.
"Да, Манвела Григоряна принудительно перевели в УИУ. Мы расцениваем перевод как незаконный постольку, поскольку, после нашего обращения в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ), правительство взяло перед последним обязательство обеспечить лечение в гражданской клинике, и это стало причиной его отказа от медпомощи", - сказал адвокат.
Он также представил суду документ, свидетельствующий о наличии у Манвела Григоряна опекуна, подчеркнув, что его подзащитный не может самостоятельно передвигаться.
Суду был также предъявлен документ, согласно которому Манвела Григоряна осмотрел врач-психотерапевт, который констатировал невозможность оказания психотерапевтической помощи в присутствии третьего лица.
Напомним, что 2 мая суд общей юрисдикции Еревана  под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна постановил оставить без изменений решение об аресте Манвела Григоряна, мотивировав его обоснованностью.