Ռուստամ Բադասյանը չի կարող նշանակվել ՔԿ նախագահի տեղակալ 05/28/2019   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բադասյանը չի կարող նշանակվել Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնում։
Բանն այն է, որ օրերս «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր, որ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի հավանական թեկնածու է համարվում Ռուստամ Բադասյանը, ով այս պահին զբաղեցնում է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնը։ Համենայն դեպս՝ մեր տեղեկություններով՝ վարչապետի ընտրությունը կանգնել էր հենց նրա վրա։ Ավելին՝ ՔԿ-ի անձնակազմին զգուշացվել էր, որ պատրաստ լինեն՝ նոր տեղակալի ներկայացմանը, սակայն նշանակումն այդպես էլ տեղի չունեցավ։
Վերջինս, պարզվում է, առողջական խնդիրների հիմքով ազատվել է զինվորական պարտադիր ծառայությունից։ Մինչդեռ «Քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքը սահմանում է կոմիտեում պաշտոնի նշանակվող անձին ներկայացվող պահանջները, որոնց համաձայն՝ Քննչական կոմիտեում պաշտոնի կարող են նշանակվել դիմելու պահին «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ-ե» կետերով նախատեսված հիմքերով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված կամ այդ օրենքի 13-րդ հոդվածի համաձայն՝ մինչև 27 տարին լրանալը պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստացած և պահեստազորում հաշվառված անձինք: Իսկ առողջական հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված լինելը սահմանված է «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետով։ Ըստ դրա՝ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվում է`
ա) հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի կողմից առողջական վիճակի պատճառով զինծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչված քաղաքացին` հանվելով զինվորական հաշվառումից։
Այս կետը, փաստորեն, դուրս է մնում  «Քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքըով կոմիտեում պաշտոնի նշանակվող անձին ներկայացվող պահանջներից, հետեւաբար՝  առողջական հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված անձը չի կարող պաշտոն զբաղեցնել Քննչական կոմիտեում։
Հիշեցնենք, որ տեղակալի պաշտոնը թափուր է 2019 թվականի հունվարից, երբ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր  Արթուր Ղամբարյանը հայտարարեց ազատման դիմում գրելու մասին։
Ինչ վերաբերում է Ռուստամ Բադասյանին, նա ՊԵԿ նախագահի տեղակալի պաշտոնն ստանձնել է 2018 թվականի մայիս ամսից։
14:59 23/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ նախագահի տեղակալի հավանական թեկնածուն Ռուստամ Բադասյանն է
12:52 21/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոն71-ամյա տղամարդուն մեղադրանք են առաջադրել կանեփ աճեցնելու համար
19:14 19/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ2018 թվականի ընթացքում լրագրողների գործունեությունը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ հարուցվել է 12 քրեական գործ

Рустам Бадасян не может быть назначен на пост замглавы Следственного комитета Армении 05/28/2019   12:49  |  Лента новостей
Рустам Бадасян не может быть назначен на пост  заместителя председателя Следственного комитета РА.
Дело в том, что ранее ИА “ФактИнфо” сообщило, что вероятным кандидатом на должность председателя Следственного комитета Армении является Рустам Бадасян, который в настоящее время занимает заместителя главы Комитета государственных доходов Армении
Однако в последнее время он по состоянию здоровья был освобожден от прохождения обязательной военной службы. Между тем закон РА “О Следственном комитетe”  устанавливает требования, предъявляемые к кандидату на должность в СК. Согласно закону, на должность в Следственном комитете могут назначаться лица, освобожденные от обязательной военной службы по основаниям, предусмотренным пунктами “б-д” части 1 статьи 12 Закона Республики Армения “О воинской обязанности”, или получившие отсрочку от призыва на обязательную военную службу до достижения 27 лет и зачисленные в запас согласно статье 13 этого Закона. А освобождение от военной службы по состоянию здоровья регулируется пунктом “а” части 1 статьи 12  Закона РА “О воинской обязанности”, который гласит, что от обязательной военной службы освобождается гражданин, признанный Республиканской призывной комиссией негодным к военной службе по состоянию здоровья, с исключением его с воинского учета.
Данный  пункт фактически выпадает из требований, предъявляемых к кандидату, назначаемому на должность в СК в соответствии с законом РА “Следственном комитете”, следовательно, лицо, освобожденное от обязательной военной службы, не может занимать должность в Следственном комитете.
Напомним,  ранее эту должность занимал юрист Артур Гамбарян, который подал в отставку  в январе 2019 года.
Что касается Рустама Бадасяна, он приступил к исполнению обязанностей заместителя председателя КГД с мая 2018 года.