Հնարավոր բոլոր գործիքները պետք է կիրառվեն հանցագործությունները նվազեցնելու համար. Արթուր Դավթյան 05/02/2019   10:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Առանձին տարիների դեպքերը հանած՝ սպանությունների տենդենցը մեր երկրում նվազման է գնում. 2018 թվականին վերջին 30-40 տարիների ընթացքում ամենացածր ցուցանիշն է գրանցվել՝ սպանության 38 դեպք»,-ԱԺ Պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի նիստի ընթացքում այսօր այս մասին հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը. «Միեւնույն ժամանակ հնարավոր բոլոր գործիքները պետք է գործադրվեն աճ գրանցած հանցագործությունների, տվյալ դեպքում՝ հափշտակությունների, բնակարանային գողությունների եւ ճանապարհային երթեւեկության կանոների հանցավոր խախտումներին նվազեցման համար»,-ասել է նա։
Արթուր Դավթյանի խոսքով՝ 2018 թվականի համեմատությամբ՝ բնակարանային գողությունները շուրջ 60, իսկ երթեւեկության կանոների հանցավոր խախտումներով պայմանավորված հանցագործությունները 30  տոկոսով աճ են գրանցել, ինչի կանխարգելման համար դեռեւս նախորդ տարվա վերջից սկսել են միջոցառումներ իրականացնել. «Թեեւ բնակարանային գողությունները 2011 թվականից համարվում են ծանր հանցագործություններ, սակայն դատական պրակտիկան այդ փոփոխությանը ժամանակի ընթացքում է ադապտացվել, դրանց համար նախատեսված պատիժն ու պատասխանատվությունը պետք է խստացվեն»։ Այս նպատակով Դատախազությունն արդեն օրենսդրական փոփոխությունների անհրաժեշտ փաթեթ է ներկայացրել Արդարադատության նախարարություն։
Նույնը վերաբերում է նաեւ ճանապարհային երթեւեկության կանոների հանցավոր խախտումներին. «Մեկ անձի մահվան ելքով այս հանցագործությունը նախատեսում է մինչեւ 5 տարի ազատազրկում,  սակայն մեր պրակտիկայում շատ են պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու ինստիտուտի իրացումները։ Ըստ էության, կոպիտ խախտումները դիտարկվում են պատիժը խստացնող հանգամանքներ, սակայն մեր գնահատմամբ՝ սրանք պետք է դառնան հանցակազմը ծանրացնող հատկանիշներ։ Մենք առաջարկում ենք այս հանցակազմի համար նախատեսել առավել խիստ պատիժներ, եւ ոչ թե թողնել, որ կոնկրետ դեպքում դատարանն իր հայեցողական լիազորություններն իրականացնի»։
Գլխավոր դատախազի գնահատմամբ՝ մեր երկրում հանցավորության դեմ պայքարը չի իրականացվում ամբողջական ինստիտուցիոնալ գնահատականի հիման վրա, ուստի պետք է մշակել հանցավորության դեմ պայքարի հատուկ ռազմավորություն. «Դա պետք է ներառի աշխատանքներ դպրոցից մինչեւ պատժի կատարման վերջին փուլ, այսինքն՝ դպրոցից սկսած պետք է դաստիարակել օրինական վարք, որպեսզի հետո խիղճներս հանգիստ լինի, որ պետությունն իրենից հասնող ամեն ինչ արել է»,-ասում է Արթուր Դավթյանը։
15:55 30/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն ընդունել է Չեխիայի խորհրդարանի պատվիրակությանը
13:55 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանը ընդունել է ԵԽ մարդու իրավունքների գլխավոր տնօրինության Մարդու իրավունքների քաղաքականության և համագործակցության վարչության պետին
09:44 24/04/2019  |  ՄամուլԻնչ ունեցվածք ունի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետը. «Փաստ»
20:17 17/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳլխավոր դատախազը տեղեկություն չունի Նարեկ Սարգսյանի` Չեխիայի իշխանություններից քաղաքական ապաստան հայցելու վերաբերյալ
14:45 17/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎերանայման հնարավոր դատավարական ժամկետներն անցել են. Արթուր Դավթյանը «7»-ի գործը վերանայելու մասին
12:15 17/04/2019  |  ՄեկնաբանությունՀՀ գլխավոր դատախազը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու հիմքերի մասին

Генпрокурор Армении заявил о необходимости разработки специальной стратегии по борьбе с преступностью 05/02/2019   11:48  |  Лента новостей
В Армении наметилась тенденцию к снижению числа убийств, сказал генеральный прокурор Армении Артур Давтян в ходе заседания комиссии НС по государственно-правовым вопросам.
“В то же время должны быть применены все возможные инструменты для снижения числа преступлений, среди которых зарегистрован рост”, - сказал он.
По словам Артура Давтяна, хотя квартирные кражи с 2011 года считаются тяжкими преступлениями, однако судебная практика адаптировала это изменение со временем.
“Квартирные кражи, разбойные нападения, грабеж, по сравнению с другими преступлениями, имеют более высокий уровень рецидива, и ввиду этого мы считаем, что предусмотренные за это наказание и ответственность должны быть ужесточены. С этой целью Прокуратура уже представила необходимый пакет законодательных изменений Министерству юстиции”, - сказал он.
Это касается и  преступных нарушений правил дорожного движения.
“Это преступление, приведшее к смерти одного человека, наказывается лишением свободы сроком до 5 лет, однако в нашей практике часты случаи реализации института условного неприменения наказания. По сути, грубые нарушения рассматриваются как отягчающие обстоятельства, однако, по нашей оценке, они должны стать  признаками, отягчающими состав преступления. Мы предлагаем предусмотреть для этого состава преступления более суровое наказание, и не позволять, чтобы в конкретном случае суд реализовывал свои дискреционные полномочия”, - сказал он.
По словам генпрокурора, борьба с преступностью в нашей стране не ведется на основании полной институциональной оценки, поэтому следует разработать специальную стратегию по борьбе с преступностью.
“Это должно заключать в себе работу – начиная  со школы и заканчивая последним этапом отбывания наказания, то есть, следует со школы формировать законопослушное поведение, чтобы потом совесть была спокойна за то, что государство сделала все зависящее от себя”, - пояснил Артур Давтян.