Սեդրակ Քոչարյանի պատիվը և բարի համբավը օրենսդրորեն պաշտպանված են, իսկ անմեղության կանխավարկածը՝ խախտված 04/25/2019   10:38  |  Քաղաքացիական իրավունք
2019 թվականի ապրիլի 23-ին ավարտվեց Սեդրակ Քոչարյան ընդդեմ Արթուր Վանեցյան գործի նախնական դատական նիստը։ Դատարանը հստակ սահմանեց, որ Արթուր Վանեցյանի ներկայացուցիչները պետք է կրեն փաստական հանգամանքների առկայության կամ բացակայության ապացուցման պարտականությունը։ «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Սեդրակ Քոչարյանի ներկայացուցիչ Անի Ալավերդյանը:
Փաստաբանի փոխանցմամբ՝  պատասխանողը պետք է ապացուցի, որ 2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Արթուր Վանեցյանի կողմից կատարված արտահայտությունները հանդիսանում են փաստացի տվյալներ և չեն համարվում զրպարտություն։
«Կարծում եմ, պատասխանող կողմի համար բավականին դժվար կլինի ապացուցել այդ պնդումները, քանի որ, 2019 թվականի փետրվարի 21-ին Արթուր Վանեցյանն արդեն իսկ հայտարարել է, որ իր խոսքը եղել է ոչ այդքան ճիշտ ձևակերպված, և որի համար պարզաբանում է տվել»,- ասաց Ա.Ալավերդյանը: Ավելին, Արթուր Վանեցյանը նույնիսկ հայտարարել է, որ ի սկզբանե հերքել է:
Պետք է նշել նաև, որ Սեդրակ Քոչարյանի ներկայացուցիչներն արդեն իսկ ներկայացրել են որոշ ապացույցներ, առ այն, որ պատասխանողի կողմից կատարված հրապարակային հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։
Արդյո՞ք խախտվել է անմեղության կանխավարկածը: Սեդրակ Քոչրայանի ներկայացուցիչ Սարգիս Գիրգորյանն ասաց․
«2018 թվականի սեպտեմբերի 11-ին հայտնի մամլո ասուլիսի ընթացքում Արթուր Վանեցյանի կողմից կատարված հայտարարությունները արտացոլվել են նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության 2019 թվականի փետրվարի 19-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։ 2019 թվականի ապրիլի 5-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը ճանաչել է, որ վերընշված ԱԱԾ-ի հաղորդագրությունը խախտում է Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը։
Հետևաբար, մամլո ասուլիսի ընթացքում հրապարակայնորեն հնչեցված արտահայտություններով արդեն իսկ խախտվել էր Սեդրակ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածը, այսինքն, այդ արտահայտությունները չեն համապատասխանում իրականությանը։
Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիան սահմանում է, որ յուրաքանչյուր ոք, ով մեղադրվում է քրեական հանցագործության մեջ, անմեղ է համարվում, մինչև որ նրա մեղավորությունը չապացուցվի օրենքին համապատասխան։ Նախադեպային իրավունքը սահմանում է, որ տվյալ սկզբունքի նպատակն է ապահովել արդար դատաքննությունը, զերծ պահելով այն գործի հետ սերտորեն կապված որևէ հրապարակային հայտարարություններից:
Ավելին, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը գտնում է նաև, որ տեղեկատվության չթույլատրված բացահայտումը, որը կարող է խախտել անձի անմեղության կանխավարկածը հանդիսանում է Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքի խախտում»։
Փաստաբանը կարծում է, որ դատարանը կտա այնպիսի գնահատական, որը համահունչ կլինի Հայաստանի կողմից ստանձված միջազգային պարտավորություններին և ՄԻԵԴ-ի նախադեպային իրավունքին`արդար դատաքննության իրավունքի և անձնական իրավունքի պաշտպանության վերաբերյալ։
19:48 19/02/2019  |  Քաղաքացիական իրավունքՍեդրակ Քոչարյանը երկրորդ հայցադիմումը կներկայացնի Արթուր Վանեցյանի դեմ
12:10 19/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ-ն` Ռոբերտ Քոչարյանի որդուն առաջադրված մեղադրանքի մասին
17:11 18/02/2019  |  ՀարցազրույցԱԱԾ-ն օրեր առաջ ինձ մեղադրանք է առաջադրել շինծու գործով. Սեդրակ Քոչարյան

Честь и репутация Седрака Кочаряна защищены законом, а презумпция невиновности нарушена 04/25/2019   11:20  |  Гражданское право
23 апреля завершилось предварительное судебное заседание по иску сына второго президента Армении Роберта Кочаряна - Седрака Кочаряна - против директора Службы национальной безопасности РА Артура Ванецяна. Суд четко определил, что представители Артура Ванецяна должны взять на себя обязанность по доказыванию наличия или отсутствия фактических обстоятельств. Об этом “ФактИнфо” заявила представитель Седрака Кочаряна – Ани Алавердян.
По словам адвоката, ответчик должен доказать, что высказывания Артура Ванецяна от 11 сентября 2018 представляют собой фактические данные и не считаются клеветой.
“Полагаю, что стороне ответчика довольно сложно будет доказать эти утверждения, поскольку 21 февраля 2019 года Артур Ванецян уже заявил, что высказывания были не столь верно сформулированы и относительно этого дал разъяснения”, - сказал А. Алавердян.
Более того, Артур Ванецян даже заявил, что изначально опроверг.
Следует также отметить, что представители Седрака Кочаряна уже подали ряд доказательств того, что публично озвученные ответчиком высказывания не соответствуют действительности.
Что касается того, имело ли место нарушение презумпции невиновности Седрака Кочаряна, его представитель Саркис Григорян по этому отметил:
“Заявления, сделанные Артуром Ванецяном в ходе пресс-конференции 11 сентября 2018 года, были также отражены и  в распространенном 19 февраля 2019 года Службой нацбезопасности сообщении. 5 апреля 2019 года суд общей юрисдикции Еревана признал, что вышеупомянутое сообщение СНБ нарушает презумпцию невиновности Седрака Кочаряна. Следовательно, публично озвученные в ходе пресс-конференции высказывания уже нарушили презумпцию невиновности Седрака Кочаряна, то есть, эти заявления не соответствуют действительности. Европейская конвенция о защите прав человека и основных свобод гласит, что каждый человек, который обвиняется в уголовном преступлении, считается невиновным до тех пор, пока  его виновность не будет доказана в соответствии с законом. Прецедентное право устанавливает, что цель данного принципа – обеспечить справедливое судебное разбирательство, оградив от каких-либо публичных заявлений, тесно связанных с делом. Более того, Европейский суд по правам человека  также считает, что несанкционированное разглашение информации, которое может нарушить презумпцию невиновности человека, является нарушением права, установленного статьей 8 Конвенции”.
Адвокат полагает, что суд даст ту оценку, которая будет созвучна взятым на себя Арменией международным обязательствам и прецедентному праву касательно защиты права на справедливое судебное разбирательство и личного права.
18:01 06/04/2019  |  Гражданское правоСуд признал нарушение Службой нацбезопасности презумпции невиновности сына Роберта Кочаряна
12:38 28/03/2019  |  Гражданское правоСуд сегодня рассмотрит иск сына Роберта Кочаряна против главы СНБ Армении Артура Ванецяна
09:30 20/02/2019  |  Гражданское правоСын экс-президента Армении Роберта Кочаряна собирается подать в суд на директора СНБ
13:48 19/02/2019  |  Криминальная хроникаСНБ Армении обнародовала детали обвинения, предъявленного сыну экс-президента Роберта Кочаряна