Դատավորների ճակատագիրը՝ ԲԴԽ-ի ձեռքերում 04/25/2019   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի երեք դատավորների՝ Դավիթ Գրիգորյանին, Նելլի Բաղդասարյանին եւ Հարություն Մանուկյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը լուծելու համար Դատավորների ընդհանուր ժողովի կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի միջնորդությունը Բարձրագույն դատական խորհուրդը ստացել է օրերս։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ԲԴԽ մամուլի եւ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արման Խաչատրյանը։
Ինչպես հայտնի է  հիշյալ դատավորները ինքնաբացարկ են հայտնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի քննության գործով։ Մասնավորապես, Դավիթ Գրիգորյանը ինքնաբացարկ էր հայտարարել՝ նշելով, որ ինքը հերթապահ չի եղել, սակայն գործն իրեն է մակագրվել։ Հարություն Մանուկյանը ինքնաբացարկ էր հայտարարել վատ ինքնազգացողության պատճառով. նրա մոտ եղել էր նախակաթվածային վիճակ։ Իսկ Նելլի Բաղդասարյանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրել էին քննիչն ու դատախազը։ Բաղդասարյանը բավարարել էր միջնորդությունը՝ պատժառաբանությամբ, որ Ռոբերտ Քոչարյանին և «Մարտի 1»֊ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանին մեղադրանքներ են առաջադրվել միևնույն գործի շրջանակներում, և քանի որ ինքը նախկինում Վահագն Հարությունյանի գործով ինքնաբացարկ է հայտնել, ապա պետք է ինքնաբացարկ հայտնի նաև Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի մասով:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ դատավորների ընդհանուր ժողովի Էթիկայի եւ կարգապահական հարցերի հանձնաժողովը դիմում է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որպեսզի վերջինս որոշում կայացնի նշված երեք դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու կամ հանձնաժողովի դիմումը մերժելու վերաբերյալ:

Судьбу троих судей, взявших самоотвод по делу Роберта Кочаряна, решит ВСС 04/25/2019   11:58  |  Лента новостей
Заявление о возбуждении дисциплинарного производства в отношении троих судей суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна, Нелли Багдасарян и Арутюна Манукяна Высший судебный совет(ВСС) получил на днях. Об этом “ФактИнфо” сообщил начальник отдела по связям с прессой и общественностью ВСС Арман Хачатрян.
Как известно, вышеупомянутые судьи взяли самоотвод во время рассмотрения меры пресечения второму президенту Армении Роберту Кочаряну. В частности, Давид Григорян заявил о самоотводе, указав на то, что он не был на дежурстве, однако дело завизировали на его имя. Арутюн Манукян взял самоотвод по состоянию здоровья. А об отводе Нелли Багдасарян ходатайство подали следователь и прокурор. Багдасарян удовлетворила прошение, мотивировав свое решение тем, что обвинения Роберту Кочаряну и бывшему главе следственной группы по делу о событиях 1 марта Ваагну Арутюняну предъявлены в рамках одного и того же дела, и ввиду того, что она ранее взяла самоотвод по делу Ваагна Арутюняна, то должна поступить аналогичным образом и при рассмотрении меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна.
Напомним,  Комиссия по этике и дисциплинарным вопросам Общего собрания суде РА подала заявление в Высший судебный суд, чтобы ВСС принял решение о привлечении вышеупомянутых троих судей к дисциплинарной ответственности или отклонении заявления Комиссии.