Երեւանի բնակիչը պատրաստել է Երևան-Կիև, Կիև-Երևան չվերթի էլեկկտրոնային կեղծ ավիատոմսեր ու իրացրել 04/10/2019   11:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների քննչական բաժնում ավարտվել է կեղծ ավիատոմսեր պատրաստելու և իրացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը. մեղադրանք է առաջադրվել 34-ամյա տղամարդուն:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2018թ. սեպտեմբեր ամսին Երևան քաղաքի բնակիչը՝ ծնված 1984 թվականին, պատրաստել և իրացրել է Երևան-Կիև, Կիև-Երևան չվերթի՝ թվով 5 ավիատոմս:
Իրականացված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, մեխանիզմը:
Մասնավորապես՝ 34-ամյա տղամարդը, ով տարիներ շարունակ աշխատել է ավիատոմսերի վաճառքով զբաղվող ՍՊ-ում, որոշել է իր գործունեությունը շարունակել համացանցի միջոցով:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ կեղծ ավիատոմսերը ձեռք բերած անձը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով տեղեկացել է 34-ամյա տղամարդու կողմից բացված կայքի մասին: Դեպի Ուկրաինա չվերթի տոմսեր ձեռք բերելու նպատակով կինը զանգահարել է կայքում նշված բջջային հեռախոսահամարին և պատվիրել Երևան-Կիև, Կիև-Երևան չվերթի՝ թվով 5 ավիատոմս՝ ընդհանուր 207 000 ՀՀ դրամ արժեքով:
Պարզվել է, որ տղամարդն էլեկտրոնային կեղծ ավիատոմսերը պատրաստել է իր մոտ եղած ավիատոմսի օրինակով և համակարգչի օգնությամբ:
Հետագայում տոմսերը պատվիրած քաղաքացին օդանավակայանում պարզել է, որ իր անվամբ ինքնաթիռի էլեկտրոնային ավիատոմսերի ամրագրումներ չեն կատարվել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ 34-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Мужчина попал под суд в Армении за реализацию фальшивых электронных авиабилетов 04/10/2019   13:25  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о завершении предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту изготовления и сбыта фальшивых авиабилетов.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, согласно добытым следствием данным, в сентябре 2018 года житель Еревана 1984 года рождения изготовил и реализовал пять авиабилетов на рейсы Ереван-Киев и Киев-Ереван.
В результате принятых следственных и процессуальных мер выяснен ряд обстоятельств дела.
В результате принятых следственных и процессуальных мер установлен ряд обстоятельств произошедшего и механизм.
В частности, 34-летний мужчина, который на протяжении нескольких лет работал в компании, занимающейся продажами авиабилетов, решил продолжить деятельность посредством Интернета.
“Полученные в ходе досудебного производства данные свидетельствуют о том, что человек, который приобрел фальшивые билеты, узнал об открытом 34-летним мужчиной сайте через соцсеть Facebook. Для приобретения авиабилетов в Украину женщина позвонила по указанному на сайте номеру мобильного телефона и заказала пять авиабилетов на рейсы Ереван-Киев, Киев-Ереван общей стоимостью 207 тыс. драмов”, - говорится в сообщении.
Выяснилось, что мужчина изготовил фальшивые электронные авиабилеты по имевшемуся у него образцу и с помощью компьютера.
Впоследствии заказавший авиабилеты гражданин выяснил в аэропорту, что забронированных на его имя электронных билетов нет. По достаточной совокупности добытых доказательств, 34-летнему мужчине предъявлено обвинение по части 1 статьи 325 УК Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
“Объявлено о завершении предварительного следствия, уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд”- отмечается в сообщении.