IDeA հիմնադրամն առողջապահական հարթակ է գործարկում 04/09/2019   10:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
IDeA հիմնադրամը գործարկում է նոր՝ առողջապահական հարթակ, որը խթանելու է այս ոլորտում նորարարությունները Հայաստանում և հանրապետության սահմաններից դուրս:
IDeA հիմնադրամը Հայաստանի և Արցախի զարգացման իր ռազմավարության մեջ թիրախավորում է հինգ աշխարհագրական գոտիներ՝ Դիլիջան-Սևան, Տաթև-Գորիս, Երևան-Էջմիածին, Ստեփանակերտ-Շուշի և Գյումրի։ Հայաստանի առաջընթացի համար հստակ ռազմավարական առաջնահերթություններ և հեռանկար ունենալով` IDeA-ն մշակել է զարգացման 10 մոդելների վրա հիմնված հարթակներ, որոնցից յուրաքանչյուրի հիմքում ընկած է խարսխային նախագիծ: Այդ նախագծերը միտված են ապահովելու նշանակալից առաջընթաց՝ Հայաստանի ու հայկական աշխարհի համար։ Մի շարք հարթակներ արդեն գործարկվել են, ինչպես օրինակ կրթական, ֆինանսական, տեխնոլոգիական, ինքնության պահպանման, էկոլոգիական հարթակները, և հաջողությամբ ծրագրեր են իրագործում Հայաստանում և աշխարհում։
Առողջապահության ոլորտը IDeA հիմնադրամի տասը առաջնահերթություններից մեկն է: Հիմնադրամն առ այս պահն իրականացրել է ոլորտին վերաբերող մի շարք նախնական հետազոտություններ, մշակել նախագծեր, ուսումնասիրել տարածաշրջանային ու միջազգային փորձը, և քննարկումներ ծավալել համաշխարհային ճանաչում ունեցող այնպիսի հաստատությունների հետ, ինչպիսիք են Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանը (UCLA, ԱՄՆ), Philips-ը (Նիդերլանդներ), Cha ընկերությունների խումբը (Հարավային Կորեա) և ՍԿՈԼԿՈՎՈ դպրոցի Առողջապահության զարգացման կենտրոնը (Ռուսաստան)։
Մեկնարկած գործընթացի շրջանակում IDeA-ն մտադիր է համախմբել ջանքերն իր քույր կազմակերպության՝ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) հետ՝ առողջապահական հարթակի հնարավորությունների ընդլայնման և ստեղծարար մոտեցումների որոնման համար։
«Առողջապահական հարթակը կդառնա Հայաստանում առողջության պահպանման ոլորտում նորարարական և համակարգային լուծումների որոնման և իրականացման հիմքը։ Այս ինստիտուցիոնալ հենքի վրա FAST-ը կօգնի խթանել նորարարությունն ու առաջընթաց ապահովող բացահայտումները, ինչպես նաև զարգացնել կրթությունը բժշկության բնագավառում»,- ասել է FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը։
«Սա IDeA հիմնադրամի հերթական հավակնոտ նախաձեռնությունն է՝ երկրի համալիր զարգացմանն ուղղված իր առաքելության իրականացման գործում: Հայաստանն ունի մեծ ներուժ՝ դառնալու առողջապահական հանգույց տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակում։ Ներկայում մեր ջանքերը կենտրոնացած են ստեղծարար լուծումների որոնմանը և անհրաժեշտ ռեսուրսների հավաքագրմանը, որոնք կօգնեն Հայաստանը դարձնել բժշկական ծառայությունների ու ուսումնասիրությունների համաշխարհային կարգի կենտրոն»,- նշել է IDeA հիմնադրամի տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը։
Առողջապահական հարթակի հայեցակարգը դեռևս գտնվում է մշակման փուլում։ Նախատեսվում է ներդնել ամբողջական մոտեցում առողջության պահպանման ոլորտում՝ խթանելով նորարարական կրթությունը, ուսումնասիրությունները և ծառայությունների մատուցումը։

IDeA запустит инновационную платформу в здравоохранении 04/09/2019   11:19  |  Лента новостей
Фонд «Инициативы развития Армении» (IDeA) запускает новую платформу для стимулирования инноваций в сфере здравоохранения в Армении и за её пределами. Инициатива фонда призвана стать одним из элементов современной конкурентной экосистемы‪. Об этом сообщается на сайте фонда.
Стратегия развития Фонда IDeA для Армении и Арцаха сосредоточена на пяти регионах: Дилижан-Севан, Татев-Горис, Ереван-Эчмиадзин, Степанакерт-Шуши и Гюмри. Опираясь на чёткие стратегические приоритеты и глобальный взгляд на развитие Армении, IDeA создала открытые платформы на основе десяти моделей. Каждая платформа нацелена на устойчивое долгосрочное воздействие на Армению и армянскую общину во всём мире. Некоторые из запущенных платформ – образовательная, финансовая, технологическая, экологическая, платформа, направленная на укрепление национальной идентичности, – уже успешно реализуют проекты в Армении и за её пределами.
Здравоохранение является одним из десяти приоритетных направлений фонда. IDeA уже провёл несколько предварительных исследований по этой теме, инициировал проекты, изучил региональный и международный опыт, а также организовал обсуждения с рядом всемирно известных организаций и научных медицинских центров в США (Калифорнийский университет в Лос-Анджелесе, UCLA), Нидерландах (компания Philips), Южной Корее (CHA Medical Group) и России (Центр развития здравоохранения бизнес-школы СКОЛКОВО).
Важно отметить, что IDeA намерен объединить усилия со своей партнёрской организацией – Научно-технологическим фондом Армении (FAST), чтобы добиться синергетического эффекта и расширить возможности платформы здравоохранения.
«Здравоохранительная платформа станет базой для поиска и реализации инновационных системных решений в области здравоохранения в Армении. На этой институциональной основе FAST будет содействовать прорывным открытиям и развитию образования в области медицины»,- заявил генеральный директор Научно-технологического фонда Армении (FAST) Армен Оруджян.
«Это еще одна амбициозная инициатива IDeA, которая вместе с другими нашими проектами образует целостную картину развития страны. Армения имеет огромный потенциал, позволяющий ей стать инновационным здравоохранительным хабом на региональном и глобальном уровне. Наши усилия в настоящий момент сконцентрированы на поиске креативных решений и мобилизации необходимых ресурсов, благодаря которым Армения превратится в место притяжения для потребителей медицинских услуг и исследований мирового уровня»,-отметил директор фонда IDeA Рафи Багджян.
Концепция платформы здравоохранения ещё находится в стадии разработки. В её основе лежит твёрдая убеждённость в том, что необходимо изучать целостный подход к здравоохранению, инновационному образованию, научным исследованиям, а также к сфере предоставления услуг. Конечная цель данной инициативы – сделать Армению инновационным центром медицинских услуг и исследований как на региональном, так и на глобальном уровне.
09:48 09/01/2019  |  Из жизниТом Катeна официально зарегистрировал свой брак во Дворце бракосочетания Минюста Армении