Փաստաբանը բողոքարկել է դատավորին կալանավորելու մասին որոշումը 04/01/2019   15:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանի պաշտպան Կրոմվել Գրիգորյանը բողոքարկել է իր պաշտպանյալին կալանավորելու մասին դատարանի որոշումը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբանից։ Նշենք, որ դատարանը, բավարարելով դատավորի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին միջնորդությունը, նշել է՝ թե նա լինելով 20 տարվա դատավոր կարող է անօրինական ազդեցությունը ունենալ քննության ընթացքի վրա, սակայն որոշման մեջ բացակայում է այդօրինակ ենթադրության հիմքը։ Ավելին՝ փաստաբանի դիտարկմամբ՝ քրեական գործում առկա չէ նաեւ հիմնավոր կասկածը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Գագիկ Հեբոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ փաստաբանի օժանդակությամբ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար:
Ըստ առաջադրված մեղադրանքի` դատավորն իր վարույթում քննվող քաղաքացիական գործով հայցվորի օգտին գործողություն կատարելու, այն է` վերջինիս 3.400.000 ՀՀ դրամ պետական տուրքը վճարելուց ազատելու դիմաց 2019թ. մարտի 4-ին նրանից պահանջել է առանձնապես խոշոր չափերի` 1.715.000 ՀՀ դրամին համարժեք` 3500 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Քաղաքացու հետ սակարկելու արդյունքում Գ. Հեբոյանը նրա հետ վերջնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերել հիշյալ գործողությունը կատարելու դիմաց 1.225.000 ՀՀ դրամին համարժեք 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Խուսափելով կաշառքի առարկան անձամբ վերցնելուց և բացահայտվելուց` դատավորը դիմել է իր ծանոթ փաստաբանի օժանդակությանը. 2019թ. մարտի 27-ին հիշյալ քաղաքացին ԱԱԾ-ի կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման շրջանակներում 2500 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը տվել է փաստաբանին, ով նույն օրը այն փոխանցել է դատավորին:
Դեպքի առթիվ ԱԱԾ-ում հարուցվել էր քրեական գործ, դատավորը վերցվել արգելանքի եւ քրեական գործն ուղարկել ՀՔԾ՝ նախաքննության։

Защита обжаловала решение об аресте судьи, обвиняемого во взяточничестве 04/01/2019   16:01  |  Криминальная хроника
Адвокат судьи суда общей юрисдикции Котайкской области Армении Гагика Гебоян обжаловал решение об аресте своего подзащитного. Об этом ИА “ФактИнфо” сообщил адвокат Кромвель Григорян.
Отметим, что суд, удовлетворив ходатайство об избрании в отношении судьи меры пресечения в виде заключения под стражу, указал на то, что судья, стаж работы которого насчитывает 20 лет, может оказать незаконное воздействие на ход расследования, однако в решении отсутствует основание для подобного предположения. Более того, по словам адвоката, в деле нет также обоснованного подозрения.
Гагику Гебояну предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 4 статьи 311("Получение взятки в особо крупных размерах, совершенное судьей") Уголовного кодекса РА.
По данным следствия, 4 марта 2019 года судья в рамках рассматриваемого в его производстве гражданского дела потребовал от истца 3500 долларов США(1.715.000 драмов) за то, чтобы освободить его от уплаты государственной пошлины в размере 3 млн. 400 тыс. драмов.
По итогам торгов с гражданином Г. Гебоян договорился предпринять в пользу него действия в обмен на взятку в размере 2500 долларов США(1.225.000 драмов).  Чтобы лично не брать деньги и во избежание разоблачения, судья обратился за помощью к знакомому адвокату: 27 марта 2019 года вышеупомянутый гражданин в рамках проведенного Службой национальной безопасности оперативно-розыскного мероприятия передал сумму взятки в размере 2500 долларов адвокату, который в тот же день отдал их судье.
30 марта 2019 года следователь Специальной следственной службы обратился в суд с ходатайством об избрании в отношении судьи Г. Гебояна меры пресечения в виде заключения под стражу. В тот же день ходатайство было удовлетворено.