ՌԴ քաղաքացին Հայաստանում բանկոմատներից հափշտակություններ է կատարել 03/26/2019   16:48  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության բանկոմատներից համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության դեպքերի հանգամանքների բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։ Մեկ մեղադրյալի՝ ՌԴ 20-ամյա քաղաքացու մասով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին։ Այս մասին տեղեկացանք Քննչական կոմիտեի կայքէջից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ «Երևան Սիթի» սուպերմարկետի տարածքում գործող, «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ-ին պատկանող վճարային տերմինալից 2018թ. օգոստոսի 17-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում, կանխիկացվել և հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Դեպքի առթիվ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում 2018թ. օգոստոսի 18-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, որի նախաքննությունը շարունակվել է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում: Որոշում է կայացվել հիշյալ քրեական գործը միացնել միևնույն եղանակով կատարված հափշտակությունների վերաբերյալ ՀԿԳ քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործին:
Քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 2018թ. օգոստոսի 17-ից մինչև օգոստոսի 18-ն ընկած ժամանակահատվածում նմանատիպ դեպքեր տեղի են ունեցել նաև Երևանում և Կոտայքում տեղադրված «Կոնվերս Բանկ»-ի՝ շուրջ մեկ տասնյակից ավելի բանկոմատներից:
Ձեռնարկված քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են հափշտակության մի շարք հանգամանքներ՝ մեխանիզմը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկի ինքնությունը, ով հանդիսանում է ՌԴ քաղաքացի՝ ծնված 1998 թվականին:
Քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ 20-ամյա երիտասարդը, համակարգչային տեխնիկայի օգտագործմամբ «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերությանը պատկանող բանկոմատներից հափշտակություններ կատարելու շուրջ նախնական համաձայնության գալով ինքնությունը չպարզված անձի հետ, վերջինիս կազմակերպմամբ, 2018թ. օգոստոսի 15-ին և 17-ին «Կոնվերս Բանկ»-ին պատկանող բանկոմատներից հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 17.200.000 ՀՀ դրամ գումար:
Այսպես, ինքնությունը չպարզված անձը, տեղյակ լինելով, որ«Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության համակարգչային համակարգում ներբեռնված ծրագրի գործարկման արդյունքում ընկերության կողմից սպասարկվող բանկոմատներից 2018թ. օգոստոսի 15-ին և 17-ին թղթադրամների ելքագրում է կատարվելու, նպատակադրվել է կազմակերպել և ղեկավարել «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակությունը, ինչի մասին վերջինս հայտնել է 20-ամյա երիտասարդին և նախնական համաձայնություն ձեռք բերել:
Դրանից հետո 20-ամյա երիտասարդը, հետևելով իրեն տրված ցուցումներին, 2018թ. օգոստոսի 15-ին Երևան քաղաքի Սայաթ-Նովա պողոտայում գտնվող «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության բանկոմատից հափշտակել է ՓԲ ընկերության համակարգչային համակարգում ներբեռնված ծրագրի գործարկման արդյունքում բանկոմատից ելքագրված ընդհանուր՝ 800,000 ՀՀ դրամ գումար:
Բացի այդ, կրկին նույն անձի ցուցումով, խմբի կազմում գործող մեկ այլ անձի հետ, 2018թ. օգոստոսի 17-ին, նույն եղանակով, «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերության՝ Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայում տեղակայված բանկոմատից հափշտակել է ելքագրված ընդհանուր 16 400 000 ՀՀ դրամ գումար:
Գողոնի մի մասը հայտնաբերվել է:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 1998թ. ծնված ՌԴ քաղաքացուն մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա վերաբերյալ քրեական գործի մասն անջատվել է առանձին վարույթ, և քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել դատարան:
13:34 23/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՊՆ-ից շուրջ կես միլիոն դոլլարի հափշտակության գործով մեղադրյալի առողջական վիճակը պարզելու համար քայլեր չեն ձեռնարկվում
15:01 13/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԾանոթացել է աղջկա հետ, մտերմացել, ապա՝ հափշտակել նրա թանկարժեք հեռախոսը
16:50 04/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱնձը, խաբեությամբ ներկայանալով որպես դատախազ՝ բնակարան ձեռք բերելուն օժանդակելու պատրվակով քաղաքացիներից խարդախությամբ տարբեր չափերի գումարներ է հափշտակել
18:12 26/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԶորամասում աշխատանքի տեղավորելու պատրվակով հափշտակել է 15 հազար դոլար
23:34 23/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀաշվապահը հափշտակել է ընկերության գումարները
18:17 20/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿաշառք տալու պատրվակով խոշոր չափերով գումարի հափշտակության գործով մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի
18:34 24/05/2018  |  Քրեական խրոնիկոն48-ամյա տղամարդը կանանց խաբել է, թե կամուսնանա և հափշտակել գումար և ոսկյա զարդեր
14:32 22/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄատչելի գներով պարարտանյութերի և սերմացուի տրամադրման գործընթացում հափշտակությունների դեպքեր են բացահայտվել
17:11 15/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Ալյանս Եվրասիա» ՍՊԸ-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ քաղաքացիներից  խարդախությամբ գումարներ հափշտակելու համար
10:28 05/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է ավելի քան 12 միլիոն դրամի թոշակների հափշտակությունը

20-летний гражданин России предстанет перед судом по обвинению в хищении денег из банкоматов "Конверсбанка" 03/26/2019   17:34  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении продолжает предпринимать меры для  обеспечения всестороннего расследования случаев хищений в особо крупных размерах, совершенных с использованием компьютерной техники.
Как сообщает пресс-служба СК, предварительное следствие в отношении одного из обвиняемых - 20-летнего гражданина РФ - завершено.
Ранее сообщалось, что около 22.00 17-ого августа 2018 года из расположенного на территории супермаркета "Ереван-Сити" платежного терминала ЗАО "Конверсбанк" была обналичена и похищена сумма в особо крупном размере.
По факту в следственном отделе по административным районам Кентрон и Норк-Мараш 18 августа было возбуждено уголовное дело по пункту 1му части 3 статьи 181 (“Хищение в особо крупных размерах, совершенное с использованием компьютерной техники”) УК Армении. Было принято решение объединить данное уголовное дело в одно производство с расследуемым Главным следственным управлением СК РА делом о хищениях, совершенных аналогичным способом.
По уголовному делу были добыты данные о том, что с 17-ого по 18-ое августа 2018 года аналогичные случаи имели место еще  почти с 10 банкоматами "Конверсбанка", установленными  в Ереване и Котайке.
В ходе расследования был установлен ряд обстоятельств хищений: механизм, личность одного из предполагаемых преступников, который является гражданином РФ 1998 года рождения.
В результате предпринятых по уголовному делу крупномасштабных следственных действий выяснилось, что 20-летний юноша вступил в предварительный сговор с лицом, личность которого не установлена, при помощи применения компьютерной техники, с 15-го по 17-е августа похитил из банкоматов "Конверсбанка" в общей сложности 17 200 000 драмов.
Последний, зная о том, когда будет производиться вывод купюр из банкоматов, вознамерился  организовать и руководить процессом хищения имущества "Конверсбанка". Об этом  он уведомил 20-летнего юношу и договорился с ним.
После этого юноша, следуя полученным указаниям, похитил из банкомата "Конверсбанка", расположенного на проспекте Саят-Нова, в общей сложности 800 тысяч драмов.
Кроме того, по указанию того же лица и при участии еще одного человека, действующего в составе группы, 17-ого августа из банкомата "Конверсбанка", расположенного на проспекте Маштоца, тем же способом было похищено 16 400 000 драмов.  Часть украденного удалось найти.
"На основании добытых доказательств гражданину России предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 181 (“Хищение в особо крупных размерах, совершенное с использованием компьютерной техники”) Уголовного кодекса Армении. Часть уголовного дела в отношении него выделена в отдельное производство. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд", - отмечается в сообщении.