Արամ Սիմոնյանի շնորհիվ Էթիկայի հանձնաժողովը սկսեց գործել. Դավիթ Սանասարյանը հայտարարում է, որ մեղադրանքը չի ընդունում եւ վիճարկելու է 03/21/2019   15:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական վերահսկողության ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանն այսօր հայտարարել է, որ բողոքարկելու է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի որոշումը։ Այդ մասին նա նշել է կառավարության այսօրվա նիստից հետո՝ անդրադառնալով Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի տարածած հայտարարությանը, որի համաձայն ինքը խախտել է «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով ամրագրված էթիկայի կանոնը։
Նրա դիտարկմամբ՝ հանձնաժողովը չպետք է վարույթ ընդուներ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի դիմումը, բայց ուրախ է, որ նոր Հայաստանում Էթիկայի հանձնաժողովը կարողանում է իր լիազորություններն իրականացնել։ Ավելին՝ նա ընդգծեց, որ ամեն կերպ նպաստելու է, որ ոչ միայն այդ հանձնաժողովը, այլև մնացած կառույցներն իրենց իրավասությունների շրջանակներում գործեն։
«Ուզում էի տեսնել՝ հանձաժողովը քանի վարույթ է ընդունել։ Փորձեք հետաքննություն անել և կտեսնեք, որ նախկինում այդ կառույցը չի գործել։ Մի քանի պաշտոնյայի վերաբերյալ վարույթ է եղել։ Արամ Սիմոնյանի շնորհիվ սկսեց գործել։ Մեղադրանքը որևէ կերպ չեմ ընդունում և դատական կարգով վիճարկելու եմ», - ասել է Սանասարյանը ու ավելացրել, որ եթե անգամ դատարանն էլ որոշի, որ էթիկայի խախտում եմ արել՝ հետևություններ կանի։
Լրագրողները նաև հետաքրրքվեցին՝ արդյոք վարչապետը թեմայի շուրջ իրեն ինչ-որ բան ասել է, ինչին ի պատասխան՝ Սանասարյանը բացասական պատասխան հնչեցրեց։
Հիշեցնենք, որ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը որոշում է հրապարակել, որի համաձայն Պետական վերահսկողական ծառայության պետ Դավիթ Սանասարյանը խախտել է «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով ամրագրված էթիկայի կանոնը։
09:17 19/03/2019  |  ՄամուլԵՊՀ պրոռեկտորը փակ հանդիպում էր ունեցել ՔՊ-ի հետ և խոստացել «քաոս» ստեղծել. «Փաստ»
17:06 01/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ ռեկտորը կդիմի՞ դատարան՝ ոստիկանության կողմից իր անմեղության կանխավարկածը խախտելու համար
14:23 28/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ժամկետով ընտրված ռեկտոր եմ, որի ավարտին դեռ մեկ տարի կա. Արամ Սիմոնյան

Комиссия по этике заработала благодаря Араму Симоняну: Давид Санасарян обжалует обвинения в свой адрес в суде 03/21/2019   15:28  |  Лента новостей
Глава Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян сегодня заявил о намерении обжаловать решение комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц. Об этом он заявил журналистам после сегодняшнего заседания правительства, комментируя заявление Комиссии, согласно которой он нарушил правила этики, закрепленные законом РА “О публичной службе”.
По его словам, Комиссия не должна была принимать заявление ректора Ереванского государственного университета Арама Симоняна к производству. При этом он заявил, что рад тому, что в новой Армении Комиссия по этике может исполнять свои полномочия. Более того, как подчеркнул Санасарян, он будет всячески способствовать, чтобы не только Комиссия, но все остальные структуры действовали в рамках своих полномочий.
“Хотел бы взглянуть, сколько заявлений Комиссия приняла к производству. Попытайтесь выяснить и увидите, что ранее эта структура бездействовала. Были производства в отношении лишь нескольких чиновников. Благодаря Араму Симоняну она начала функционировать. Обвинение отвергаю и собираюсь обжаловать  его в судебном порядке”, - отметил он.
Журналисты поинтересовались у него, говорил ли с ним премьер-министр Армении на эту тему, на что Санасарян ответил отрицательно.
Напомним, Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц обнародовало решение, согласно которому начальник ГКС Давид Санасарян нарушил правила этики, закрепленные законом РА “О публичной службе”.