Նիստը մեկնարկեց. դատարանը քիչ հետո կհրապարակի Քոչարյանի կալանավորման գործով որոշումը 03/15/2019   15:30  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում րոպեներ առաջ մեկնարկեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման ժամկետը երկարացնելու մասին նիստը, որի ընթացքում դատարանը կհայտնի իր որոշման մասին:
Նիստը տեղի է ունենում դատավոր Արմեն Բեկթաշյանի նախագահությամբ:
Պաշտպան Արամ Օրբելյանի փոխանցմամբ` Քոչարյանը ամենայն հավանականությամբ նիստին ներկա է լինելու:
Նիստից առաջ` լրագրողների հետ ճեպազրույցում, պաշտպանը նշեց, որ իրենք այսօրվա նիստից դրական սպասելիքներ ունեն. «Ինչպես երեկվա, այդպես էլ նախորդ բոլոր նիստերը ցույց են տվել, որ առկա են հիմքեր, որպեսզի գործն առհասարակ չշարունակվի»:
Օրբելյանի խոսքով` իրենք ներկայացրել են կալանքը գրավով փոխարինելու միջնորդություն. «Գումարի չափ չենք նշել, բայց խնդրել ենք դատարանին հաշվի առնել մի շարք հանգամանքներ, այդ թվում և այն, որ Քոչարյանի բանկային հաշիվները արգելանքի տակ են»:
Օրբելյանը նշեց նաև, որ անկախ գործի արդյունքներից` արդեն ունեն 4 բողոք, որ քննվելու են ՄԻԵԴ-ում. «Դրանք վերաբերում են արդեն իսկ կատարված խախտումներին»:
Հիշեցնենք, որ 18.01.2019թ.-ին առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ բավարարվել էր Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ:

Заседание началось: суд огласит решение по ходатайству о продлении срока ареста Роберту Кочаряну 03/15/2019   15:52  |  Судебный репортаж
В Ереване немногим ранее  началось заседание суд общей юрисдикции Еревана, в ходе которого будет оглашено решение по ходатайству Специальной следственной службы о продлении второму президенту Армении Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Перед  началом заседания адвокат Арам Орбелян заявил, что они настроены позитивно. Ранее он сообщил, что Роберт Кочарян, по всей вероятности, будет присутствовать на заседании.
“Как на вчерашнее, так и все предыдущие заседания, показали, что есть основания для того, чтобы не продолжать дело”, - сказал он.
По словам Орбеляна, они представили ходатайство об освобождении экс-президента под залог.
“Сумму залога мы не указали, однако попросили суд учесть ряд обстоятельств, в том числе и арест банковских счетов Кочаряна”, -  заявил адвокат.
Орбелян отметил, что вне зависимости от результатов, уже есть 4 жалобы, которые будут рассмотрены в Европейском суде по правам человека(ЕСПЧ).
“Они касаются уже совершенных нарушений”, - сказал он.
18 января с.г. суд первой инстанции постановил удовлетворить ходатайство следователя Специальной следственной службы о продлении срока содержания Роберта Кочаряна под стражей.
В феврале было объявлено о завершении предварительного следствия по делу в отношении бывшего президента Армении Роберта Кочаряна и троих бывших высокопоставленных чиновников.Предварительное следствие по уголовному делу в отношении Кочаряна, Оганяна, Хачатурова и Геворкяна завершено