Հայ-վրացական համագործակցությունը հսկայական ներուժ ունի, և ամեն ինչ պետք է անել, որ այն լինի շատ ավելի խորը և շահավետ. տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի նախագահների առանձնազրույցը 03/13/2019   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի և Վրաստանի նախագահներ Արմեն Սարգսյանի եւ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի առանձնազրույցը:
Ողջունելով Վրաստանի նախագահին և շնորհակալություն հայտնելով նրան իր հրավերն ընդունելու և Հայաստան այցելելու համար՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ հայ և վրացի ժողովուրդները հազարամյակների բարեկամական պատմություն ունեն, որը, վստահաբար, շարունակվելու է նաև հետագա հազարամյակներում: «Ինձ համար շատ թարմ են հաճելի հիշողությունները, երբ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ Վրաստանում մասնակից եղա շատ գեղեցիկ արարողության՝ Ձեր երդմնակալությանը,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Շատ ուշադիր հետևում եմ Ձեր ակտիվ գործունեությանը, մանավանդ արտաքին քաղաքականության ոլորտում»:
Հայաստանի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում՝ սկսած մշակույթից մինչև գիտություն, ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, հսկայական ներուժ ունի, և ամեն ինչ պետք է անել, որ այդ համագործակցությունը լինի ավելի խորը և շատ շահավետ:
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի նախագահին հյուրընկալության համար, նշել է, որ Արմեն Սարգսյանն իր երդմնակալության արարողությանը մասնակցած  միակ նախագահն էր:«Դա ինձ համար մեծ պատիվ էր,-ասել է Վրաստանի նախագահը:- Դա մեր երկու երկրների միջև բարեկամության նշան էր, ինչը ես անձամբ և մեր հասարակությունը բարձր ենք գնահատում»:
Սալոմե Զուրաբիշվիլին նշել է, որ երկու ժողովուրդները միասին երկար ճանապարհ ունեն անցնելու, և նրանցից է կախված, թե ինչպես կօգտագործեն տարածաշրջանում առկա մեծ ներուժը: Վրաստանի նախագահն ասել է, որ երկու երկրներին միավորում են ոչ միան աշխարհագրությունը, պատմությունը, այլև Վրաստանի հայ բնակչությունը: Այս մասին հայտնեցին ՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:

Саркисян – Зурабишвили: внимательно слежу за вашей активной деятельностью, особенно в сфере внешней политики 03/13/2019 18:00 | Лента новостей
В резиденции президента Армении сегодня между президентом Армении Арменом Саркисяном и президентом Грузии Саломе Зурабишвили состоялась беседа в формате тет-а-тет. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Армен Саркисян отметил, что история дружбы армянского и грузинского народов насчитывает многие века, которая, несомненно, продолжится и в последующих тысячелетиях.
"Свежи и приятны те воспоминания, когда всего несколько месяцев назад в Грузии я стал участником очень красивой церемонии – Вашей церемонии принесения присяги. Внимательно слежу за Вашей активной деятельностью, особенно в сфере внешней политики", – отметил президент Армен Саркисян.
Президент Армении выразил надежду, что сотрудничество во всех сферах, начиная с культуры, заканчивая наукой, современными технологиями, имеет огромный потенциал, и необходимо сделать всё для дальнейшего углубления взаимовыгодного сотрудничества.
В свою очередь президент Грузии Саломе Зурабишвили, выразив благодарность президенту Армении за гостеприимство, отметила, что Армен Саркисян был единственным президентом, принявшим участие в Церемонии принесения присяги. «Это большая честь для меня. Это знак дружбы между нашими странами, что лично я и наше общество высоко оцениваем», – отметила президент Грузии.
Саломе Зурабишвили отметила, что народам Армении и Грузии предстоит долгий совместный путь, и от них зависит, как они используют существующий в регионе огромный потенциал. Зурабишвили подчеркнула, что Армению и Грузию объединяют не только география, история, но и армянское население Грузии.