ԵՊՀ-ի մոտ Նարեկ Մալյանը կազմակերպել էր Սորոսի հիմնադրամի հուղարկավորությունը (լուսանկարներ, տեսանյութ) 03/04/2019   14:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ես համալսարանական եմ» նախաձեռնության համակարգող Նարեկ Մալյանը ծաղկեպսակ է տարել ԵՊՀ համալսարանի մոտ՝ հայտարարելով, որ անցած գիշեր մահացել է Սորոսի հիմնադրամը եւ ներկայումս նրա թաղումն են կազմակերպում։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ նախաձեռնության մասնակիցները բերել էին նաեւ Սորոսի հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար՝ «Բաց հասարակության հիմնադրամներ Հայաստանի» գործադիր տնօրեն Լարիսա Մինասյանի լուսանկարը՝ սեւ ժապավենով։
Նարեկ Մալյանը հայտարարեց, որ Սորոսի հիմնադրամը Հայաստանում այլեւս տեղ չունի եւ կոչ արեց անհանդուրժողական լինել «Սորոսի վկաների» նկատմամբ։
Ավելի վաղ նա իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր. «Սորոսի քաղաքացիական հոգեհանգիստը ժամը 13:00 ԵՊՀ գլխավոր մասնաշենքի դիմաց»:
Մարտի լույս 4-ի գիշերը «Ես համալսարանական եմ» նախաձեռնության համակարգող Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում պնդել է, որ ենթարկվել է հարձակման. ըստ վերջինիս՝ հարձակվողները «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամներից են եղել: Միջադեպից հետո ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում պատահածին անդրադարձել են «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամները։
Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը պատմել է, որ ի պատասխան հնչեցրած վիրավորանքների, փորձել են Մալյանին գցել աղբամանը: Պետրոսյանը նշել է, որ Մալյանին չեն հարվածել, չեն հայհոյել և գործողությունը չեն կարողացել ավարտին հասցնել
Նարեկ Մալյանն այսօր ԵՊՀ-ի մոտ հայտարարեց, որ դեպքի վերաբերյալ բողոք չի ներկայացրել, քանի որ որեւէ մեկը իրեն չի ծեծել։ «Մարդկանց թվում է, թե այս ակնոցների հետեւում մի շատ փափուկ եւ բարի անձնավորություն է, բայց դա այդպես չէ»,- ասաց Ն.Մալյանը՝ նշելով, որ նմանանատիպ պատմություն կա նաեւ ներկայիս Պետական վերահսկողության ծառայության ղեկավար Դավիթ Սաանասարյանի հետ, որը տեղի է ունեցել 2011 թ., որից հետո վերջինս որոշակի ժամանակ ուղղակի անգործունակ էր։
Ն.Մալյանը ընդգծեց, որ ինքն ամենեւին էլ չի պաշտպանում ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանին։ Կարծում է, որ ժամանակն է, որ նրան ինչ-որ մեկը փոխարինի, բայց այդ ինչ-որ մեկը չպետք է լինի «Սորոսի Հովոն» (հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հովհաննանս Հովհաննիսյանը –խմբ)

Нарек Малян организовал у здания ЕГУ в Ереване похороны армянского филиала фонда Сороса(Фото, видео) 03/04/2019   15:48  |  Лента новостей
Координатор инициативы "Я - университетский" Нарек Малян возложил венок к ступеням у входа в центральной здание Ереванского государственного университета, сообщив о кончине прошлой ночью армянского филиала фонда Сороса. По его словам, в данный момент они заняты организацией его похорон.
Как передает корреспондент "Фактинфо" с места событий, участники инициативы принесли с собой  портрет главы армянского филиала фонда Сорос, исполнительного директора "Фонд открытого общества - Армения" Ларисы Минасян, перевязанный траурной лентой.
Нарек Малян заявил, что  фонду Сороса нечего делать в Армении. Ранее он проинформировал, что гражданская панихида по Соросу пройдет во дворе центрального здания ЕГУ в 13:00.
Нарек Малян ранее сообщил, что подвергся ночью нападению со стороны членов движения «Рестарт», добивающихся отставки ректора Ереванского государственного университета.
В свою очередь  глава инициативы "Рестарт" Давид Петросян рассказал, что в ответ на озвученные Маляном оскорбления они "пытались бросить его в мусорный бак.
Он отметил, что благодаря полицейским Малян там не оказался.
Он заверил, что они даже пальцем его не тронули и не озвучивали ругательств в его адрес.
Нарек Малян в ходе сегодняшней акции у здания ЕГУ сообщил, что не подавал жалобы относительно инцидента, поскольку никто его не избивал.
"Людям кажется, что за этими очками скрывается мягкая и добрая личность, но это не так", - сказал Малян, отметив, что аналогичная история имела место и с нынешним главой Государственной контрольной службы Армении. По его словам, после инцидента, произошедшего в 2011 году, последний какое-то время оказался недееспособен.
Малян подчеркнул, что он вовсе не защищает ректора ЕГУ Арама Симоняна. Полагаю, что настало время, чтобы кто-то другой заменил его на посту, однако этим кто-то не должен быть соросовский Ово(Ованнес Ованнисян - член Совета попечителей – Прим ред.).