Պետական մարմինները հրաժարվել էին քաղաքացուն վերադարձնել գրավի գումարը. Քաղաքացին հաղթեց դատարանում 02/06/2019   14:38  |  Վարչական իրավունք
Քաղաքացին հաղթեց ֆինանսների նախարարությանը. Վարչական վերաքննիչ դատարանը պարտավորեցրեց նախարարությանը վերադարձնել սխալմամբ պետական տուրքի հաշվեհամարին փոխանցված 2 մլն դրամը
Վարչական վերաքննիչ դատարանը բավարարել է քաղաքացու հայցադիմումը եւ պարտավորեցրել ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը՝ վերադարձնել քաղաքացու կողմից թյուրիմացաբար այլ հաշվեհամարին մուծված 2.000.000 /երկու միլիոն/ ՀՀ դրամը: Դատարանում քաղաքացու շահերը ներկայացրել է փաստաբան Մուշեղ Խաչիկյանը։
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին բավարարել էր քրեական գործով տվյալ պահին կալանավորված մեղադրյալի նկատմամբ գրավ կիրառելու միջնորդությունը՝ որպես գրավի չափ սահմանելով 2.000.000 /երկու միլիոն/ ՀՀ դրամը։ Նշված գումարը պետք է փոխանցվեր դատարանի դեպոզիտ հաշվին, սակայն մեղադրյալի ազգականը թյուրիմացաբար այդ գումարը վճարել է պետական տուրքի համար նախատեսված հաշվեհամարին՝ նշելով որպես «գրավի մուծում»։
2016 թ. հունվարի 11-ին վերաքննիչ քրեական դատարանը գրավի կիրառումը գտել է անթույլատրելի, բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը, և մեղադրյալի հանդեպ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը: Իսկ 29.06.2016թ. որոշմամբ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը պարտավորեցրել է վճարված գրավի գումարը՝ վերադարձնելու մասին: Սակայն թե դատարանի աշխատակազմը եւ թե ֆինանսների նախարարությունը հրաժարվել են քաղաքացուն վերադարձնել նշված 2 մլն դրամ գումարը՝տարբեր պատճառաբանություններով։
Ի վերջո, քաղաքացին իր խախտված իրավունքները պաշտպանելու համար դիմել է դատարանի օգնությանը։ Վերաքննիչ վարչական դատարանը հիմնավորված է համարել փաստաբան Մուշեղ
Խաչիկյանի կողմից ներկայացված փաստարկները եւ վերականգնել քաղաքացու՝ խախտված իրավունքները՝ պարտավորեցնելով ֆինանսների նախարարությանը քաղաքացուն վերադարձնել թյուրիմացաբար պետական տուրքերի վճարման համար փոխանցված՝գրավի համար նախատեսված 2 մլն դրամը:
18:30 01/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախարարի առաջին տեղակալ Կարեն Բրուտյանը հանդիպել է հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ
11:09 29/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՖՆ պետական գնումների համակարգի պաշտոնական կայքէջը թարմացվել է
18:32 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊարզեցված պետական բյուջեի վերաբերյալ քննարկում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում
19:28 01/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍտրասբուրգում ստորագրվել է հարկային հարցերով փոխադարձ վարչական աջակցության մասին կոնվենցիայի փոփոխված տարբերակը
19:18 18/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական գանձարանի ոչ լիկվիդային պահուստներն անհրաժեշտ է արդիականացնել. ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ
14:12 07/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎիետնամի ֆինանսների նախարարության պատվիրակության այցը ՀՀ ֆինանսների նախարարություն
21:09 01/03/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՖինանսների նախարարությունից առանձնացվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն
16:07 18/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՖինանսների նախարարությունը հրաժարվում է զարգացման ֆոնդի միջոցներից` հօգուտ պետբյուջեի
16:14 23/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՖինանսների նախարարությունը ներկայացնում է հարկերի հաշվառման նոր համակարգ
16:17 16/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում մեկնարկել է «Նորարարությունների խրախուսում հարկային մարմիններում` գալիք մարտահրավերներին դիմակայելու համար» խորագրով միջազգային համաժողովը

Истец выиграл в судебном споре с Минфином Армении 02/06/2019 15:28 | Судебный репортаж
Гражданин выиграл в судебном споре с министерством финансов Армении. Административный апелляционный суд Армении обязал министерство вернуть по ошибке перечисленные 2 млн. драмов на счет в качестве госпошлины.
Административный апелляционный суд удовлетворил исковое заявление гражданина и обязал министерство финансов РА вернуть сумму в размере 2 млн. драмов, перечисленную гражданином по ошибке на другой счет. Интересы гражданина в суде представлял адвокат Мушег Хачикян.
Суд общей юрисдикции ереванских административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун 7-го декабря 2015 года удовлетворил ходатайство об освобождении заключенного на тот момент под стражу обвиняемого под залог, определив залоговую сумму в размере 2 млн. драмов. Указанная сумма должна была быть перечислена на депозитный счет суда, однако родственник обвиняемого по ошибке перевел эту сумму на счет, предусмотренный для оплаты госпошлины, указав как “уплату залога”.
11-го января 2016 года Апелляционный уголовный суд, посчитав недопустимым применение залога, отменил решение суда первой инстанции и избрал в отношении обвиняемого меру пресечения в виде заключения под стражу. А решением от 29 июня 2016 года Апелляционный уголовный суд РА обязал вернуть уплаченную сумму залога.
Однако, как администрация суда, так и Минфин отказались вернуть гражданину указанную сумму в размере 2 млн. драмов, мотивируя отказ различными доводами. В конце концов гражданин с целью защиты своих нарушенных прав обратился за помощью в суд. Административный апелляционный суд счел обоснованным представленные адвокатом Мушегом Хачикяном доводы и восстановил нарушенные права гражданина, обязав министерство финансов вернуть ему сумму залога в 2 млн. драмов, перечисленную по ошибке для оплаты госпошлины.