Ազգային ժողովի նախագահը եւ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության ուղիներն ու հեռանկարները 02/05/2019   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ կապերը կայուն եւ դինամիկ զարգանում են: ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով` 2010 թ. Տոկիոյում եւ 2015 թ. Երեւանում դեսպանությունների բացումը նոր լիցք է հաղորդել երկկողմ կապերի ամրապնդմանը:  Այս  մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունից:
Ազգային ժողովի նախագահն անդրադարձել է խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը եւ այդ համատեքստում նշել, որ այս պահին ձեւավորվում է պատգամավորական բարեկամական խումբ. նորընտիր Ազգային ժողովի բազմաթիվ պատգամավորներ հետաքրքրված են Ճապոնիայի հետ բարեկամությամբ:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն իր երախտագիտությունն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը զարգացման աջակցության շրջանակներում տարբեր բնագավառներում ցուցաբերած օժանդակության եւ իրականացված ծրագրերի համար:
Արարատ Միրզոյանին փոխանցելով Ճապոնիայի Ազգային դիետի Ներկայացուցիչների եւ Խորհրդականների պալատների նախագահների շնորհավորանքները ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպանը եւս բարձր է գնահատել վերջին տարիներին երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումը:
Դեսպան Յամադան հետաքրքրվել է 2018թ. փետրվարին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ճապոնիայի միջեւ ներդրումների ազատականացման, խրախուսման եւ փոխադարձ պաշտպանության մասին» համաձայնագրի՝ Ազգային ժողովի կողմից վավերացման գործընթացից, որին ի պատասխան Արարատ Միրզոյանը, կարեւորելով համաձայնագրի շուտափույթ կիրառման նշանակությունը, հույս է հայտնել, որ հնարավոր ամենասեղմ ժամկետներում Ազգային ժողովում կկազմակերպվի համաձայնագրի քննարկումը:
Կողմերը հանգամանալից անդրադարձել են հայ-ճապոնական համատեղ օրակարգի առաջմղմանն առնչվող բազմաթիվ հարցերի, մտքեր փոխանակել տարբեր ձեւաչափերով համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ:

Спикер парламента Армении констатировал динамичное развитие связей с Японией со дня установления дипотношений 02/05/2019   17:34  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания РА Арарат Мирзоян 5 февраля  принял Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении Джуна Ямаду. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Арарат Мирзоян отметил, что связи между Арменией и Японией развиваются стабильно и динамично со дня установления дипломатических отношений. По словам главы законодательного органа, открытие посольств в Токио (2010) и в Ереване (2015) придало новый импульс укреплению двусторонних связей.
Председатель НС обратился к развитию парламентских отношений и в этом контексте отметил, что в настоящее время создается группа дружбы – многие депутаты новоизбранного парламента заинтересованы в тесном сближении с Японией.
Глава парламента выразил признательность правительству Японии за помощь и осуществление программ в различных сферах в рамках содействия развитию РА.
Передавая А.Мирзояну поздравления председателей Палаты представителей и Палаты советников  Японии в связи с избранием на пост Председателя НС, посол также высоко оценил наблюдающееся в последние годы оживление парламентских отношений между двумя странами.
Посол Ямада поинтересовался процессом ратификации армянским парламентом подписанного в феврале 2018 г. между РА и Японией соглашения “О либерализации, поощрении и взаимной защите инвестиций”. В ответ А.Мирзоян, подчеркнув важное значение претворения в жизнь документа, выразил надежду на организацию его обсуждения в НС   в возможно сжатые сроки.
Стороны обстоятельно обратились к различным вопросам продвижения армяно-японской совместной повестки, обменялись мнениями по необходимым шагам для расширения сотрудничества в различных форматах.
10:28 16/01/2019  |  Лента новостейСиндзо Абэ: Армения является надежным партнером Японии
17:09 26/06/2018  |  Лента новостейСпикер парламента Армении высоко оценил взвешенную позицию японских властей в вопросе урегулирования карабахского конфликта