ՀՀ ՊՆ-ն ու «Կալաշնիկով» կոնցեռնը հստակեցրել են նորագույն ինգնաձիգերի համատեղ արտադրության մանրամասները 01/29/2019   19:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԱՊԿ ռազմատնտեսական համագործակցության ոլորտում հետագա զարգացման և, մասնավորապես, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմատեխնիկական համալիրներում ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների համագործակցային և ինտեգրացիոն կապերի զարցացման շրջանակում հունվարի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող «Կալաշնիկով» կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Բարիշնիկովի ղեկավարած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրերին, Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է հայկական ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների հետ «Կալաշնիկով» կոնցեռնի համագործակցությունը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել այն բոլոր նախագծերին, որոնք ուղղված են
Հայաստանում ռազմական նշանակության ապրանքների համատեղ արտադրանքի կազմակերպմանը:
Շնորհավորելով Բանակի օրվա կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնելով Հայոց Բանակի կազմավորման 27-րդ տարեդարձի պաշտոնական ընդունելությանը մասնակցելու հրավերի համար, Բարիշնիկովը ՀՀ պաշտպանության նախարարին ներկայացրել է հայ գործընկերների հետ ՀԱՊԿ համագործակցության շրջանակներում իրականացվող նախագծերի ընթացքը: Մասնավորապես, «Կալաշնիկով» կոնցեռնի գլխավոր տնօրենը տեղեկացրել է, որ այցի շրջանակներում, 1992թ. մայիսի 15-ին կնքված «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի անդամ պետությունների միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին» համաձայնագրի և 2016թ. մայիսի 24-ին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի կողմից հաստատված «ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմատնտեսական համագործակցության» ծրագրի համաձայն արդեն իսկ հստակեցվել են կոնցեռնի նորագույն ինգնաձիգերի համատեղ արտադրության ամփոփիչ մանրամասները:

Минобороны Армении и концерн “Калашников” уточнили детали совместного производства новейших автоматов 01/30/2019 00:10 | Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян 29 января принял делегацию во главе с генеральным директором концерна "Калашников" Андреем Барышниковым, находящегося в Армении с рабочим визитом. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства РА.
Давид Тоноян придал важность сотрудничеству армянских военно-промышленных предприятий с концерном «Калашников», и выразил готовность оказать поддержку всем проектам, нацеленным на организацию совместного производства в Армении товаров военного значения.
В свою очередь Андрей Барышников представил главе Минобороны Армении ход проводимых в рамках сотрудничества ОДКБ проектов.
В частности, гендиректор концерна сообщил, что в рамках его визита, согласно подписанному 15 мая 1992 года договору “О военно-техническом сотрудничестве между государствами-участниками ОДКБ” и утвержденной Советом коллективной безопасности ОДКБ программе “О военно-экономическом сотрудничестве государств-участников ОДКБ”, уже уточнены последние детали относительно совместного производства новейших автоматов концерна.