Հայաստանը ռազմական կցորդ կունենա Ուկրաինայում 01/23/2019   13:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը նախատեսում է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությանը կից ռազմական կցորդ ունենալ։ Համապատասխան հաստիք ստեղծելու նախագիծն ընդգրկված է կառավարության հունվարի 24-ի օրակարգում։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հարցը կառավարության քննարկման է ներկայացրել պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Նախագծի հեղինակների կարծիքով՝ Ուկրաինայում ՀՀ ռազմական կցորդի առկայության պարագայում հնարավորություն կընձեռվի նոր լիցք հաղորդել հայ-ուկրաինական ռազմական, ռազմաքաղաքական ու ռազմատեխնիկական կապերին՝ զարգացնելով նշված ուղղություններով հայ-ուկրաինական համագործակցությունը, տեղում և ժամանակին տիրապետել և արձագանքել ինչպես ՀՀ շահերին առնչվող գործընթացներին, այնպես էլ պաշտոնական ու այլ խողովակնորով շրջանառվող ռազմաքաղաքական տեղեկատվությանը:
Ուկրաինայում ՀՀ ռազմական կցորդություն հիմնելու դեպքում միաժամանակ հնարավորություն կընձեռվի հետևել նաև արևելաեվրոպական երկրներում ընթացող ռազմական և ռազմաքաղաքական զարգացումներին և գործընթացներին:
Նշենք, որ Հայաստանը ռազմական կցորդ ունի Ռուսաստանում եւ նույն որոշման նախագծով նախատեսվում է Ռուսաստանում ավելացնել եւս մեկ հաստիք՝ կցորդի օգնականի համար։

Армения планирует назначить военного атташе в Украине 01/23/2019 14:08 | Лента новостей
Армения планирует назначить военного атташе при посольстве страны в Украине. Проект создания соответствующего штата включен в повестку заседания правительства, намеченного на 24 января.
По сведениям “ФактИнфо”, вопрос представил на обсуждение правительства министр обороны Армении Давид Тоноян.
По мнению авторов проекта, при наличии военного атташе Армении в Украине представится возможность придать новый импульс армяно-украинским военным, военно-политическим и военно-техническим связям, развивая двустороннее сотрудничество по указанным направлениям, на месте и своевременно овладеть сведениями и реагировать как на процессы, касающиеся интересов Армении, так и военно-политическую информацию, муссируемую по иным каналам.
Наличие военного атташе Армении в Украине представится поволит также следить за военными и военно-политическими событиями и процессами, протекающими в восточноевропейских странах.
Отметим, что Армения имеет военного атташе в России и в соответствии с проектом того же решения планирует увеличить в России еще один штат для помощника атташе.