Դատարանը մերժեց ինքնաբացարկի միջնորդությունը 01/14/2019   18:14  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, մերժեց պաշտպանական կողմից ինքնաբացարկի միջնորդությունը։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Ռ.Քոչարյանի պաշտրանական խումբը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել, քանի որ նախագահող դատավորի և պաշտպաններից Արամ Օրբելյանի  միջև առկա է որոշակի կապ։
«Նախագահող դատավորի որդու հետ բավականին երկար ընկերական շփում եմ ունեցել, համատեղ մասնակցել ենք տարբեր միջոցառումների, ջերմ ընկերական հարաբերություններ ենք ունեցել, դասընկերներ ենք եղել։ Բացի այդ, նախագահող դատավորի խնամիները կրկին մեր ընտանիքի բարեկամներն են։ Կապանը փոքր քաղաք է, և ըստ էության մենք դատավորի հետ համերկրացիներ ենք, դրա հետ կապված կա անաչառության որոշակի արտաքին տարր։
Այս ամենի արդյունքում, եթե գրավ կիրառվեր, ապա Քննչական ծառայությունը ևս մեկ անգամ կասեր, որ եղել է ապօրինի որոշում, այդ պատճառով էլ ներկայացրել ենք այդ փաստերը և դատարանին խնդրել հայտարարել ինքնաբացարկ»,- ասաց Ա. Օրբելյանը։
Նիստից հետո Ռ.Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը տեղեկացրեց, որ դատարանը հայտարարել է, որ իր կապը փաստաբան Արամ  Օրբլյանի հետ այնպիսին չէ, որը կարող է ազդել իր անաչառության վրա։
Այսինքն՝ Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ կքննվի թե Հատուկ քննչական ծառայության ներկայացրած միջնորդությունը՝ երկրորդ նախագահի կալանավորումը եւս երկու ամսով երկարաձգելու մասին, եւ փաստաբանների ներկայացրած միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը գրավով փոխարինելու վերաբերյալ։

Третий судья по делу экс-президента Армении Роберта Кочаряна не взял самоотвод 01/14/2019   18:34  |  Лента новостей
Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Артура Мкртчяна отклонил ходатайство защиты второго президента Армении Роберта Кочаряна об отводе судьи.
Как передавало ранее “ФактИнфо”, адвокат экс-президента Арам Орбелян сообщил журналистам о подаче ходатайства об отводе судьи, указав на дружеские отношения между ним и семьей судьи.
"У меня в Капане были довольно длительные дружеские отношения с сыном председательствующего судьи, вместе участвовали в различных мероприятиях, вместе посещали музыкальную школу, играли в "Что? Где? Когда?". Кроме того, председательствующий судья находится в близких отношениях с дядей моей супруги. Просто Капан – маленький город, и мы с судьей земляки.  Есть некоторый внешний элемент беспристрастности в этом плане", – заявил Арам Орбелян.
По его словам, в случае решения о применении залога, это стало бы поводом для обсуждений, и Специальная следственная служба вновь заявила бы о принятии незаконного решения.
После судебного заседания, член команды адвокатов экс-президента Айк Алумян сообщил, что суд заявил, что связь с адвокатом Арамом Орбеляном не та связь, которая может повлиять на беспристрастность.
Таким образом, суд под председательством Артура Мкртчяна рассмотрит как ходатайство Специальной следственной службы Армении о продлении срока ареста второго президента Армении еще на два месяца, так и ходатайство защиты об освобождении Роберта Кочаряна под залог.