Հակառակորդը շարունակում է առաջնագծում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը. ՊԲ 12/26/2018   19:11  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Չնայած վերջին շրջանում արցախա-ադրբեջանանական հակամարտ զորքերի շփման գծում կողմերի միջև ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածության, այդուհանդերձ հակառակորդը շարունակում է առաջնային գծի տարբեր հատվածներում ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ինչպես նաև որոշ ուղղություններում իրականացնել ռազմավարամարտավարական նշանակության սադրիչ գործողություններ: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել պաշտպանության բանակը։
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները առայժմ ձեռնպահ են մնում դիմել պատասխան քայլերի, սակայն պատրաստակամ են  ադրբեջանական զինուժի կողմից դրսևորվող նման վարքագծի շարունակման դեպքում ձեռնարկել իրավիճակից բխող համարժեք գործողություններ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հորդորում է ադրբեջանական կողմին ձեռնպահ մնալ շփման գծում իրավիճակը սրելու անհեռանկար գործողություններից և, գոնե, տոնական օրերին հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ  կողմերի միջև ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածության պահանջներին:
12:43 22/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 200 անգամ
13:02 15/12/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 250 անգամ

Армия обороны Арцаха: азербайджанская сторона продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня 12/27/2018   00:06  |  Карабахский конфликт
Азербайджанская сторона продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня. Об этом сообщили в   пресс-службе Минобороны Арцаха.
"Несмотря на достигнутую между сторонами устную договоренность, тем не менее, в последнее время на линии соприкосновения ВС Нагорного Карабаха и Азербайджана противник продолжает интенсивно нарушать режим прекращения огня на различных участках передовой линии, в том числе прибегать в некоторых направлениях к провокационным действиям тактико-стратегического характера", – говорится в сообщении.
Отмечается, что передовые подразделения Армии обороны Арцаха пока воздерживаются от ответных шагов, однако готовы в случае продолжения подобного поведения азербайджанских ВС предпринять адекватные меры в соответствии с ситуацией.
Минобороны Арцаха призывает азербайджанскую сторону воздержаться от бесперспективных действий по обострению ситуации на линии соприкосновения и, хотя бы в праздничные дни, следовать требованиям устной договоренности, достигнутой между сторонами вокруг сохранения режима прекращения огня.