Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանը պատրաստ է 6 մլն դոլար դրամական միջոցները փոխանցել պետությանը 12/12/2018   15:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանը հայտարարություն  է տարածել։
«Քրեական վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացրել եմ իմ եւ իմ կնոջ բանկային հաշիվներին շուրջ տաս տարի առկա, ինչպես նաեւ մեր բնակարանում խուզարկության ժամանակ առգրավված կանխիկ դրամական միջոցների ծագման աղբյուրները։
Մասնավորապես, հայտնել եմ , որ դրանց զգալի մասը պատկանում է ՀՀ-ից դուրս բնակվող հայտնի գործարար եւ բարերար իմ մտերիմ ընկերոջը, որի տվյալները նպատակահարմար չեմ համարում այս պահին հրապարակել։ Այդ գումարների ծագման աղբյուրները օրինական են, որի վերաբերյալ ապացույցներ ներկայացվել են  վարույթն իրականացնող մարմնին։ Այդ գումարները ստացվել են մինչեւ ապօրինի հարստացման քրեականացումը այսինքն , մինչեւ  2017 թվականի հուլիս 01-ը։
Նշված գումարները հօգուտ պետության բռնագրավվելու նպատակով քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի հանձնարարությամբ տարբեր պետական մարմինների կողմից փորձ է արվում տարբեր եղանակներով իմ եւ իմ ընտանիքի անդամների հետ կապել մի շարք ընկերություններ, բիզնեսներ, ապօրինի կալանքի տակ են գտնվում ինձ հետ ազգակցական եւ խնամիական կապի մեջ գտնվող անձանց պատկանող գույքերը եւ դրամական միջոցները։
Ինձ հետ կապ չունեցող ընկերություններում իրականացվում են հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքները փորձ է արվում կապել իմ անվան կամ վերը նշված դրամական միջոցների հետ։
Կարծում եմ, որ այս հանգամանքներով է պայմանավորված նաեւ  դատական մարմինների սուբյեկտիվ դիրքորոշումը,  որոնք շարունակում են մերժել գրավի դիմաց ինձ ազատ արձակելու մեր բոլոր հիմնավորված միջնորդությունները եւ հիմք են ընդունում վարույթն իրականացնող մարմնի ոչնչով չպատճառաբանված փաստարկները։ Նման պայմաններում ունեմ մտավախություն, որ առանց բավարար հիմքերի դատարանի կողմից կերկարաձգվի նաեւ կալանքի տակ ինձ պահելու ժամկետները։
Անկախ այս ամենից ես եւ ընկերս քրեական վարույթն իրականացնող մարմնի համաձայնության դեպքում պատրաստակամ ենք վերը նշված ամբողջ դրամական միջոցները, մոտ 6 /վեց/ միլիոն դոլարի չափով փոխանցել պետությանը՝ ՀՀ եւ ԱՀ անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման կամ պետական այլ կարիքների համար։

Экс-начальник охраны Сержа Саргсяна заявил о готовности передать государству 6 млн. долларов 12/12/2018   16:35  |  Лента новостей
Бывший начальник охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна - Вачаган Казарян - выступил с заявлением, в котором сообщил, что представил органу, осуществляющему производство, источники происхождения наличных денежных средств, которые на протяжении десяти дет имеются на его банковских счетах и счетах его супруги, а также изъятых в ходе обыска в их доме.
В частности, как указал Казарян в своем заявлении, существенная их часть принадлежит проживающему за рубежом известному предпринимателю и меценату, его близкому другу, имя которого он не считает целесообразным разглашать в данный момент.
По словам Казаряна, источники происхождения этих денег законны, относительно чего органу, осуществляющему производство, были представлены доказательства.
“Эти денежные суммы были получены еще до криминализации незаконного обогащения, до 1 июля 2017 года", - говорится в заявлении.
Он отметил, что с целью конфискации этих денежных средств в пользу государства различные госорганы по указанию осуществляющего уголовное производство органа пытаются связать его и членов его семьи с различными компаниями, бизнесом, а денежные средства и имущество находящих с ним в родственной связи лиц оказались под незаконным арестом.
“В компаниях, не имеющих отношения ко мне, проводятся налоговые проверки, результаты которых пытаются связать с моим именем и вышеуказанными денежными средствами”, - отмечается в заявлении.
Казарян считает, что "этим обусловлена и субъективная позиция судебных органов, которые продолжают отклонять  все подкрепленные доводами ходатайства об освобождении его под залог и принимают за основание, по его словам, ничем необоснованные аргументы органа, осуществляющего производство".
Он отметил, что “в подобных условиях у него есть опасения по поводу того, что суд без достаточных оснований продлит срок его содержания под стражей”.
“Вне зависимости от всего этого, я и мой друг при согласии органа, осуществляющего производство, готовы передать всю вышеуказанную денежную сумму – порядка $6 млн. – государству для реализации программ, направленных на укрепление Республики Армения и Республики Арцах или на другие государственные нужды", - говорится в заявлении Казаряна.
12:35 12/12/2018  |  Криминальная хроникаСуд отказался отпустить экс-начальника охраны третьего президента Армении под залог