Վաչագան Ղազարյանը կասկածվում է փողերի լվացման մեջ. հարուցվել է քրեական գործ 11/26/2018   17:44  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ ԱԱԾ պետական պահպանության ծառայության պետի նախկին առաջին տեղակալ Վաչագան Ղազարյանի և նրա կնոջ` Ռուզաննա Բեգլարյանի կողմից նախնական համաձայնությամբ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու (փողերի լվացման)՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ամուսիններ Վ. Ղազարյանն ու Ռ. Բեգլարյանը փաստացի տնօրինել են «Յանս» համալիրի գործունեությունից ստացված շահույթը: Վերջիններս 2013 թվականից մինչև 2018 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում կազմակերպել են նշված համալիրի գործունեության հետ կապված առանձնապես խոշոր չափերով` ավելի քան 771 մլն ՀՀ դրամի հարկերի վճարումից խուսափելը:
Վերը նշված փաստական տվյալների համաձայն` Վ. Ղազարյանն ու Ռ. Բեգլարյանը, նպատակ ունենալով թաքցնել կամ խեղաթյուրել այդ դրամական միջոցների (գույքի) հանցավոր ծագումը, գործելով նախնական համաձայնությամբ, հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցները փոխարկել են (կոնվերտացրել)՝ դրանք որպես ավանդ ներդնելով ՀՀ-ում գործող տարբեր բանկերում և հաշվեգրվող տոկոսագումարների ձևով ստացել եկամուտներ, ինչպես նաև նշված դրամական միջոցներով ձեռք են բերել անշարժ գույքեր, որոնք հանձնել են վարձակալության և եկամուտներ ստացել:
15:44 24/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎաչագան Ղազարյանը վճարել է դատարանի կողմից սահմանված գրավը՝ 1 միլիարդ դրամը
09:43 24/07/2018  |  ՄամուլՈ՞վ է պատրաստվում Վաչոյի ազատ արձակման համար 1 մլրդ դրամ վճարել. «Ժողովուրդ»

Вачаган Казарян подозревается в отмывании денег: возбуждено уголовное дело 11/26/2018   18:16  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по факту  легализации имущества, полученного  бывшим первым заместителем начальника Службы госохраны СНБ РА  Вачаганом Казаряном и его супругой Рузанной Бегларян преступным путем. Об этом сообщает пресс-служба ССС.
Дело заведено по пункту 1 части 3 статьи 190("Легализация доходов, полученных незаконным путем в особо крупных размерах") УК РА.
"Согласно фактическим данным, добытым в ходе предварительного следствия, супруги В. Казарян и Р. Бегларян фактически распоряжались прибылью, вырученной от деятельности комплекса «Янс». Последние в период с 2013 по май 2018 год  организовали процесс уклонения от уплаты налогов в размере более 771 млн. драмов в связи с деятельностью указанного комплекса",-  отмечается в сообщении.
"Согласно указанным фактическим данным, В. Казарян и Р. Бегларян, имея целью скрыть или исказить преступное происхождение этих денежных средств(имущества), при предварительном сговоре обменяли(конвертировали)  полученные преступным путем денежные средства в особо крупных размерах, разместив их в качестве вклада в различных банках, действующих в Армении, и получали доходы в виде начисленных процентов", - сообщили в ведомстве.
Кроме того, отмечается, что  за эти деньги была приобретена недвижимость, которая  была сдана в аренду, и служила источником дохода. Ведется предварительное следствие.