Մեկնարկել է ՀՀ նախագահի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն 11/27/2018   14:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն: Այս մասին գրել է ՀՀ նախագահի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանը ֆեյսբուքի իր էջում:
Այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահը հանդիպումներ կունենա ԳԴՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ կանցլեր Անգելա Մերկելի, նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեի հետ: Հանդիպումների քննարկումների առանցքում կլինեն երկու երկրների փոխգործակցության օրակարգին և հեռանկարներին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհանդիպի Հայաստանում գործունեություն ծավալող և Հայաստանի հետ համագործակցությամբ հետաքրքրված գերմանացի գործարարների հետ: Քննարկումներ կծավալվեն հայաստանյան ներդրումային և գործարար միջավայրի, հայ-գերմանական տնտեսական համագործակցության զարգացման հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահը կմասնակցի Մյունխենի անվտանգության միջազգային համաժողովի կողմից կազմակերպված քննարկմանը, ինչպես նաև կայցելի Գերմանիայի Կարմիր խաչի կազմակերպություն, որը հատկապես վերջին 30 տարիներին բավականին արդյունավետ գործունեություն է ծավալում Հայաստանում:
Պաշտոնական այցի շրջանակում նախագահը կայցելի Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամաս, որտեղ նախատեսված է նրա հանդիպումը երկրամասի կառավարության ղեկավար Ռայներ Հազելոֆի հետ:
Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցի օրակարգը ներառում է նաև այցելություններ ԳԴՀ մի շարք գիտակրթական և գիտատեխնիկական հաստատություններ: Արմեն Սարգսյանը դասախոսություններով հանդես կգա «Բերթելսման» հիմնադրամում, Օտտո ֆոն Գուերիկեի համալսարանում:
Հանրապետության նախագահը հանրահայտ Կոնցերտհաուս Բեռլինում (Konzerthaus Berlin) ներկա կգտնվի հայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյակին նվիրված՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին՝ անվանի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանի մասնակցությամբ:

Стартовал официальный визит президента Армении в Германию 11/27/2018   15:16  |  Лента новостей
Стартовал официальный визит президента Армении Армена Саркисян в Федеративную Республику Германия. Об этом сообщила помощник президента Армении Асмик Петросян на своей странице в соцсети Facebook.
Как ранее сообщила пресс-служба президента, в рамках визита Армен Саркисян проведет встречи с высшим руководством ФРГ – канцлером Ангелой Меркель, президентом Франком-Вальтером Штайнмайером, председателем Бундестага Вольфгангом Шойбле.
Ключевым направлением обсуждений в ходе встрече будут повестка армяно-германских отношений и многочисленные вопросы, касающиеся их перспектив.
В ходе визита Армен Саркисян встретится также с немецкими предпринимателями, осуществляющими деятельность в Армении и интересующимися сотрудничеством с нашей страной. Будет развернута дискуссия относительно инвестиционной среды и делового климата Армении, а также возможностей развития двусторонних экономических связей.
Президент Армении примет участие в обсуждении, организованном Мюнхенской конференцией по безопасности, а также посетит Немецкий красный крест, который за последние 30 лет довольно эффективно работает в Армении.
В рамках официального визита Армен Саркисян посетит землю Саксония-Анхальт, где запланирована его встреча с руководителем земли Райнером Хазелофом.
Повестка визита президента включает также посещения ряда научно-образовательных и научно-технических учреждений. Армен Саркисян прочтет лекции в университете "Бертелсман" и в университет Отто фон Бисмарка.
Президент будет также присутствовать на концерте Национального филармонического оркестра Армении, посвященном 115-летию композитора Арама Хачатуряна, который состоится в известном Konzerthaus Berlin с участием именитого скрипача Сергея Хачатряна.
17:11 26/11/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении посетит Германию с официальным визитом
12:31 17/11/2018  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с гендиректором одной из передовых компаний в сфере военной промышленности возможности сотрудничества