Այս պահին Ժիրայր Սեֆիլյանը Հայաստանի քաղաքացի չէ, հետևաբար չի մասնակցի ընտրություններին. խոսնակ. Aysor 11/12/2018   16:55  |  Քաղաքական
Վերջին օրերին Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Սասնա ծռեր» կուսակցության ստեղծման նախաձեռնողներից Ժիրայր Սեֆիլյանի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու մասին իրարամերժ տեղեկություններ տարածվեցին: Նախ հայտարարվեց, թե Սեֆիլյանին մերժել են շնորհել ՀՀ քաղաքացիություն, հետո էլ տարածվեց, թե արդեն շնորհվել է:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Սասնա ծռեր» կուսակցության մամուլի քարտուղար Վահագն Ավագյանը հստակեցրեց, որ մերժվել է, մասնավորապես, Սեֆիլյանին հետին թվով քաղաքացիություն ստանալու դիմումը, որը ՀՀ պատկան մարմիններին ուղղվել էր և Ժիրայր Սեֆիլյանի, և մի շարք մտավորականների կողմից:
«Մերժման մեջ նշվում էր, որ հետին թվով քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր չէ և դրա համար պետք է դիմել դատարան»,- ներկայացրեց մամուլի քարտուղարը:
Սակայն, նրա խոսքով, ընթացիկ ամսաթվով ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցում Սեֆիլյանը խոչընդոտների չի հանդիպել:
«Այդ դիմումին դեռ վերջնական պատասխան չենք ստացել, բայց օրերս արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը հայտարարեց, որ իրենց նախարարությունը դրական է պատասխանել Սեֆիլյանին քաղաքացիություն շնորհելու առաջարկությանը», - ներկայացրեց Վահագն Ավագյանը:
Հիշեցնենք, Զեյնալյանն այդ հայտարարությունն արեց նոյեմբերի 10-ին՝ «Մենք» դաշինքի ստեղծման մասին հուշագրի ստորագրման արարողության ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
17:10 22/08/2018  |  ՔաղաքականԺիրայր Սէֆիլյանը և Վարուժան Ավետիսյանը կուսակցություն կստեղծե՞ն
23:08 22/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք լվացել եք Ձեր ձեռքերը և քաղբանտարկյալներին հորդորում եք ապավինել հանցագործ դատախազների և դատավորների վերափոխման հրաշքին. նամակ՝ Վարչապետին
15:03 30/06/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԴատական սանկցիաների տարափը շարունակվում է
14:26 30/06/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԺիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով ևս ահազանգ հնչեց ամբաստանյալի նկատմամբ բռնի ուժ գործադրելու մասին
20:34 27/06/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԺիրայր Սեֆիլյանի` հետախուզման մեջ գտնվող զինակիցը հայտնաբերվել է
19:00 13/06/2017  |  Դատական ռեպորտաժներԺիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատական նիստը ընթացավ առանց պաշտպանների պատշաճ մասնակցության
13:02 26/05/2017  |  Դատական ռեպորտաժներՍկսվել է Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների գործով դատավարությունը (լուսանկարներ)

Пресс-секретарь «Сасна црер» рассказал о главном препятствии для участия Жирайра Сефиляна в парламентских выборах 11/12/2018 18:10 | Политика
В последние дни распространились противоречивые сведения о предоставлении гражданства одному из инициаторов создания партии «Сасна црер», командиру Шушинского особого батальона Жирайру Сефиляну. Сначала было объявлено о том, что Жирайру Сефиляну отказано в гражданстве Армении, затем распространились сведения, что ему присуждено гражданство.
В беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь партии «Сасна црер» Ваагн Авагян уточнил, что отклонено, в частности, заявление о предоставлении гражданства от заднего числа, которое было направлено в соответствующие органы Жирайром Сефиляном и рядом представителей интеллигенции.
«В отказе отмечается, что получить задним числом гражданство невозможно и для этого нужно обратиться в суд», - сказал пресс-секретарь.
Однако, по его словам, в вопросе получения гражданства в текущем месяце Жирайр Сефилян с препятствиями не столкнулся.
«Окончательный ответ на это заявление пока не получен, но на днях и.о. министра юстиции Артак Зейналян заявил, что министерство положительно ответило на предложение о предоставлении гражданства Сефиляну», - отметил Ваагн Авагян.
Как напоминает СМИ, Артак Зейналян заявил об этом 10 ноября, отвечая на вопрос журналистов во время церемонии подписания меморандума о создании блока «Мы».
Поскольку у Жирайра Сефиляна нет гражданства, он не может участвовать в парламентских выборах 9 декабря и, по словам Авагяна, его имя не может быть включено в список партии «Сасна црер».